پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رقابت جت آموزشی «یاسین» با هواپیما‌های مشابه در دنیا

تاریخ خبر: // کد خبر: 237546 // // //


رقابت جت آموزشی «یاسین» با هواپیما‌های مشابه در دنیا

جت آموزشی «یاسین» با هواپیما‌های مشابه در دنیا قابلیت رقابت دارد.


رقابت جت آموزشی «یاسین» با هواپیما‌های مشابه در دنیا

این هواپیمای آموزشی مادون صوت، پس از گذراندن مراحل تست نهایی، نخستین پرواز رسمی خود را بر فراز پایگاه شهید نوژه انجام داد ،این جت به دست توانمند متخصصان وزارت دفاع و همکاری نیروی هوایی ارتش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و ساخته شده است.
«یاسین» ۱۲ متر طول، چهار مترارتفاع و پنج و نیم تن وزن دارد و می‌تواند تا سقف ارتفاع ۱۲ کیلومتر پرواز کند ،بال این هواپیما با بیش از ۱۰ متر طول و ۲۴ مترمربع مساحت به شکلی طراحی شده است تا این هواپیما بتواند با حداقل سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در دسته بهترین هواپیما‌های آموزشی دنیا در نشست و برخاست قرار گیرد و سرعت خود را در سطح دریا به سرعت زیر صوت برساند..
وجود یک باله افقی کاملاً چرخان در دم این هواپیما محدودیت خلبان را برای انجام مانور‌های مختلف و به خصوص خروج از حالت «اسپین» یا سقوط دورانی برطرف می‌کند.
جت آموزشی پیشرفته «یاسین» از دوموتور توربو جت با قدرت رانش هفت هزار پوند بهره می‌برد که از نظر قدرت در رده موتور هواپیما‌های جنگنده دنیاست.
کابین این هواپیما با چینش پشت سر هم و غیر هم سطح به گونه‌ای طراحی شده است تا میدان دید راحت و وسیعی را برای شاگرد در کابین جلو و به ویژه استاد خلبان در کابین عقب فراهم کند.
صندلی پران این هواپیما نسبت به نمونه‌های خارجی خود قادر است در سرعت صفر یعنی روی باند و در هر شرایطی فعال شده و سرنشین‌ها را در کسری از ثانیه تا ۱۰۰ متر به بیرون از هواپیما پرتاب کند.
میزان مسافت باندی که این هواپیما برای فرود احتیاج دارد تنها ۷۰۰ متر است و هواپیمای «یاسین» حتی قابلیت فرود بر روی باند‌های کوتاه را داراست.
ایران با طراحی و ساخت این هواپیمای جت آموزش پیشرفته در زمره معدود کشور‌های دارنده فناوری هوایی قرار گرفته و آمادگی دارد این توانمندی را با سایر کشور‌ها به اشتراک بگذارد
امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع درباره این هواپیما گفت: جت آموزشی «یاسین» با هواپیما‌های مشابه در دنیا قابلیت رقابت دارد/ «یاسین» نیاز‌های آموزشی نهاجا را تأمین می‌کند، وی در آیین رونمایی این هواپیما گفت: ساخت جت پیشرقته «یاسین» یک اقدام و عمل بزرگ در سال رونق تولید محسوب می‌شود.
وی افزود: ساخت این هواپیمای آموزشی تمام ایرانی در شرایط تحریم، بیانگر توانمندی متخصصان داخلی کشور در برطرف کردن نیاز‌های داخلی است. ان‌شالله با این دستاورد، عمق استقلال صنعتی و دفاعی کشور بیشتر خواهد شد و صرفه جویی در حوزه تأمین نیاز‌های نیرو‌های مسلح اتفاق خواهد افتاد.
امیر سرتیپ حاتمی تصریح کرد: رونمایی از این جت آموزشی یک پیام روشن برای دشمنان جمهوری اسلامی دارد که هر چه ملت ما را بیشتر تحت فشار قرار دهند با انگیزه بیشتری حرکت رو به رشد و پیشرفت را ادامه خواهیم داد. دشمنان باید بدانند که ایرانی‌ها آنچه را که بخواهند به دست می‌آورند.
امیر سرتیپ بنی طرفی رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع هم در این مراسم گفت: خط تولید جت پیشرفته «یاسین» به زودی کار خود را آغاز می‌کند
وی اظهار داشت: امروز یک هواپیمایی که در داخل کشور طراحی و ساخته شده بود پرواز موفقیت آمیز خود را در پایگاه شهید نوژه انجام داد که جا دارد این افتخار بزرگ را خدمت ملت بزرگ ایران تبریک عرض کنیم.
در نظر داریم هر چه سریعتر به مرحله تولید و در اختیار نیروی هوایی قرار دهیم.
آقای ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور هم در این مراسم اظهار امیدواری کرد بیش از گذشته از توان علمی پژوهشگران جوان کشور در رفع نیاز‌های مختلف ازجمله نیاز‌های دفاعی استفاده شود.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو