پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | توضیحات روابط عمومی مجلس درباره سفر لاریجانی به صربستان یا ارسال توهین نامه + نقد

تاریخ خبر: // کد خبر: 238677 // // // // // خبر مهم


توضیحات روابط عمومی مجلس درباره سفر لاریجانی به صربستان یا ارسال توهین نامه + نقد

اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره چگونگی سفر رئیس و شماری از نمایندگان مجلس برای شرکت در اجلاس آی پی یو (بین المجالس جهانی) به کشور صربستان منتشر کرد. توضیحاتی که متاسفانه بی شباهت به توهین نامه نبوده است.


توضیحات روابط عمومی مجلس درباره سفر لاریجانی به صربستان یا ارسال توهین نامه + نقد

در پی انتشار گزارشی از سوی خبرگزاری مهر، درباره چگونگی سفر رئیس و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرکت در اجلاس آی پی یو (بین المجالس جهانی) به کشور صربستان، اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی توضیحاتی به شرح زیر منتشر کرد:

خبرگزاری مهر گزارشی از چگونگی سفر رئیس و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرکت در اجلاس آی پی یو (بین المجالس جهانی) به کشور صربستان منتشر کرده است. در این گزارش گفته شده که رئیس مجلس با پرواز عادی به صربستان رفته و با پرواز اختصاصی به تهران برگشته است و این را نوعی کار سیاسی معرفی کرده و در آخر پیشنهاد داده، بهتر بود رفت و برگشت رئیس مجلس با پرواز اختصاصی انجام می شد تا هزینه خرید بلیت عادی به بیت المال تحمیل نگردد. در اینجا لازم است نکاتی به شرح زیر برای روشن شدن افکار عمومی به اطلاع برسد:

در روز یکشنبه ۲۱ مهرماه جاری تنها پرواز ماهان ایر از تهران به بلگراد برقرار بود و رئیس مجلس به اتفاق سایر نمایندگان از آن استفاده کردند، اما برای بازگشت که در روز چهارشنبه همان هفته انجام می گرفت، پرواز مستقیم از بلگراد به تهران موجود نبود. در بررسی ها مشخص شد رئیس مجلس و هیئت همراه باید از کشورهای مختلف، از مسیرهای گوناگون و با توقف های طولانی به تهران برگردند که هزینه زیادی را موجب می شد و بر این اساس قرار شد پرواز رئیس مجلس و دیگر نمایندگان از صربستان با استفاده از پرواز اختصاصی انجام شود که با این برنامه ریزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان صرفه جویی شد.

اگر بنا بود پیشنهاد خبرگزاری مهر عملی شود،اولا هواپیما باید چهار روز در یک فرودگاه اروپایی یعنی بلگراد مستقر و هزینه پارکینگ پرداخت می‌شد. ثانیاً قریب به ۲۰ نفر از گروه پرواز هواپیمای اختصاصی باید در هتل مستقر شده و طبق استاندارد برای هر یک از آنها اتاق تهیه می شد. لذا هزینه ۴ شبانه روز اتاق، غذا و فوق العاده ماموریت گروه پرواز به هزینه سفر اضافه می‌گردید. همچنین باید  دو خودرو برای رفت و آمد گروه پرواز اجاره می شد که مجموع اینها ۳۰۰ میلیون تومان به هزینه های سفر می افزود. لذا آن چه صورت گرفت، صرفاً در جهت هزینه کمتر و صرفه جویی بیشتر بود. البته گزارشگر خبرگزاری‌ مهر اگر مجرب و حرفه ای بود، قاعدتا می بایست از اینکه باید برای پارک هواپیما در سایر کشورها و استقرار گروه پروازی هزینه پرداخت شود، اطلاع می داشت؛ به خصوص که در سفر انجام شده، هواپیمای ایرانی تنها یک ساعت در فرودگاه بلگراد توقف داشت و غذا و مواد مصرفی هم از ایران با خود آورده بود. لذا هیچ گونه هزینه ای به فرودگاه بلگراد پرداخت نشد. از مسئولان محترم سازمان تبلیغات اسلامی که خبرگزاری مهر متعلق به آنهاست، انتظار می رود از افراد مجرب و حرفه ای در این رسانه که از بودجه بیت المال ارتزاق می کنند، استفاده نماید. افراد کم تجربه با کارهای سطحی و نازل به اعتبار این رسانه محترم که نامی آشنا و سابقه ای دیرپا دارد، آسیب وارد می کنند و کینه توزی آنها نسبت به مسئولان نظام موجب بی‌اعتمادی مردم به رسانه به عنوان آینه اخبار و تحلیل های موثق می شود که شایسته این جایگاه فاخر و  سازمان محترم متبوع خبرگزاری مهر نیست.

نقدهای قابل طرح در خصوص توضیحات اداره کل محترم :

ایرلاین پرس، ضمن محکوم نمودن این شیوه توهین آمیز ارسال جوابیه ، نقدهای زیر را مطرح نبوده است، باشد که توسط روابط عمومی محترم مجلس شورای اسلامی یا هر مقام ذی صلاح دیگر، پاسخ داده شود:

–  برای پرواز خروجی آقای لاریجانی، چه نیازی به اطلاع رسانی تصویری و آن همه تبلیغات بود که بعدا نتوان جمعش کرد؟ در واقع سوال این است که شروع کننده این شوی عامدانه یا غیر عامدانه تبلیغاتی چه کسی بوده است؟

– چرا خروج هواپیمای اختصاصی دولت به همان اندازه پرواز خروجی ، رسانه ای نشد؟

– مگر ممکن است که هیاتی بندپایه از کشور خارج شده و برنامه بازگشت هیات برنامه ریزی نشده باشد؟

– علت این سطح عصبانیت هویدا در جوابیه ارسالی به خبرگزاری مهر چیست؟ گویا نام جایگاه ارسال توضیحات به خبرگزاری مهر، اداره کل فرهنگی و روابط عمومی است؟حداقل به احترام عبارت فرهنگی ابتدای نام خود، مراعات برخی از حوزه ها و جوانب را می کردند.

– به چه مدرکی و بر اساس کدام استدلالی ، اداره کل مجترم ، نویسنده یا نویسندگان متن را تکفیر نموده و آنها را کینه توز نسبت به مسئولان نظام ، معرفی کرده است؟

از روابط عمومی محترم مجلس، انتظار می رود، من بعد در هر شرایطی( چه حق با دوستان باشد و چه نباشد) با ادبیات حرفه ای تر، اقدام به برقراری ارتباط با رسانه نموده و رویکردهای توهین، تهدید حقوقی ، اعمال فشار غیر مستقیم و …، را کنار بگذارند. مسلما هزینه گفتمان سازی و تحمل طرف مقابل ، از هزینه رقابت های کور منجر به تخریب یا دامن زدن به بازی های الاکلنگی ،کمتر است.

 

با اندکی اضافات و تلخیص، برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو