پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ده کشور کوچک جهان را بشناسید

تاریخ خبر: // کد خبر: 241976 // // //


ده کشور کوچک جهان را بشناسید

برخی از کشورهای جهان آن‌قدر کوچک هستند که مساحت آنها به 500 کیلومتر مربع نیز نمی‌رسد. واتیکان، موناکو، نائورو، تووالو، سن‌مارینو، لیختن‌اشتاین، مالدیو و چند کشور دیگر جزو کوچک‌ترین کشورهای جهان‌اند. این کشورها بیشتر در اروپا، دریای کارائیب و اقیانوس آرام واقع شده‌اند.


ده کشور کوچک جهان را بشناسید

امروزه حدود 195 کشور در جهان وجود دارند. وقتی نام کشور به میان می‌آید، ناخودآگاه سرزمینی پهناور با مردمان بسیار به ذهن انسان متبادر می‌شود، اما کشورهایی در جهان هستند که حتی از یک شهر هم کوچک‌ترند. این‌گونه کشورها بیشتر در اروپا، دریای کارائیب و اقیانوس آرام یافت می‌شوند. کشورهای زیادی وجود دارند که مساحت آنها از 400 مترمربع نیز کمتر است. مساحت کل 10 کشور کوچک جهان چیزی حدود 1419.4 کیلومترمربع است که از مساحت شهری چون هیوستون تگزاس (1625.2 کیلومتر مربع) نیز کمتر است.

به نقل از worldatlas، به بررسی کوچک‌ترین کشورهای جهان می‌پردازد. طبق گزارش بخش آمار سازمان ملل متحد، 10 کشور زیر جزو کوچک‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌روند:

 

1- واتیکان (0.44 کیلومترمربع)

واتیکان

کوچک‌ترین کشور جهان واتیکان یا سریر مقدس است. این کشور فقط 0.44 کیلومترمربع وسعت دارد و از نظر مساحت کوچک‌ترین کشور محسوب می‌شود. واتیکان در پایتخت ایتالیا یعنی رم واقع شده و مرکز کاتولیک‌های جهان است. بزرگ‌ترین کلیسای دنیا با نام کلیسای سن‌پیتر در واتیکان قرار دارد. بیشتر آثار هنری دوره رنسانس مثل مجسمه «ترحم» (Pieta) و «آفرینش آدم» در این کلیسا جای گرفته‌اند. درآمد این کشور از کمک‌های داوطلبانه بیش از یک میلیارد کاتولیک تامین می‌شود و باقی‌مانده پول را نیز از فروش تمبر و کارت‌پستال، یادگاری برای توریست‌ها و گرفتن ورودی برای موزه‌ها به دست می‌آورند.

 

2- موناکو (2 کیلومتر مربع)

موناکو

موناکو در فرنچ ریویرا واقع شده و به جایگاهی برای میلیونرها و میلیاردهای جهان تبدیل شده است. این کشور دومین کشور کوچک جهان است و تنها 2 کیلومترمربع وسعت دارد. این کشور به قمار و ارائه کالاها و خدمات لوکس معروف است و به همین دلیل مورد توجه افراد ثروتمند قرار گرفته. موناکو از سه جهت با فرانسه هم‌مرز است و از سوی دیگر به دریای مدیترانه می‌رسد. بیشتر مردم این کشور فرانسوی‌زبان هستند. موناکو با 36 هزار نفر جمعیت متراکم‌ترین کشور جهان نیز لقب گرفته است. مهم‌ترین اتفاق در این کشور مسابقات فرمول یک است که سالانه در خیابان‌های شهر برگزار می‌شود.

 

3- نائورو (21 کیلومتر مربع)

نائورو

نائورو جزیره‌ای در شرق استرالیا و کوچک‌ترین جزیره جهان است. این کشور در دهه 80 میلادی به خاطر معادن فسفاتی که در آن وجود دارد معروف شد، اما امروزه دیگر مورد توجه گردشگران نیست. این جزیره قبلاً با نام «جزیره دلپذیر» شناخته می‌شد. معادن فسفات این کشور تقربیاً خالی شده و نرخ بیکاری به 90 درصد رسیده است. 10 درصد دیگر نیز در دولت کار می‌کنند. تعداد افرادی که اضافه‌وزن دارند در نائورو بسیار زیاد است. حدود 97 درصد از مردان و 93 درصد از زنان این کشور اضافه‌وزن دارند و به همین دلیل نیز بیشترین آمار ابتلا به دیابت نوع 2 در جهان متعلق به این کشور است. حدود 40 درصد از مردم نائورو مبتلا به دیابت هستند. این کشور با 21 کیلومترمربع مساحت سومین کشور کوچک جهان است.

 

4- تووالو (26 کیلومتر مربع)

تووالو

تووالو با نام قدیم «جزایر الیس» در اقیانوس آرام و شمال‌ شرقی استرالیا قرار دارد. این کشور با 26 کیلومترمربع چهارمین کشور کوچک جهان است. تقریباً 10 هزار نفر در این کشور زندگی می‌کنند. تووالو هشت کیلومتر جاده و یک بیمارستان دارد. این کشور زمانی مستعمره بریتانیا بود ولی از سال 1978 اعلام استقلال کرد. گردشگران به خاطر دوری این منطقه از سایر کشورها زیاد به تووالو سفر نمی‌کنند. تعداد گردشگران در سال 2010 حدود 2 هزار نفر بوده که 65 درصد از آنها برای کار به آنجا رفته بودند.

 

5- سن‌مارینو (61 کیلومتر مربع)

سن مارینو

این کشور با مساحت 61 کیلومترمربع در ایتالیا قرار دارد و پنجمین کشور کوچک جهان قلمداد می‌شود. گفته‌اند که سن‌مارینو قدیمی‌ترین کشوری است که اعلام استقلال کرده و از ثروتمندترین کشورهاست. سن‌مارینو با 30 هزار نفر، پایین‌ترین نرخ بیکاری در جهان را دارد.

 

6- لیختن‌اشتاین (160 کیلومتر مربع)

لیختن اشتاین

این کشور آلمانی‌زبان تنها کشوری است که کاملاً در آلپ قرار دارد. لیختن‌اشتاین بین سوئیس و اتریش واقع شده است. این کشور با توجه به تولید ناخالص ملی‌اش کشوری ثروتمند بوده و نرخ بیکاری آن به پایین‌ترین حد رسیده است (حدود 1.5 درصد). سفر به لیختن‌اشتاین کمی دشوار است چون هیچ فرودگاهی ندارد. مسافران برای رسیدن به این سرزمین پادشاهی باید به فرودگاه زوریخ بروند.

 

7- جزایر مارشال (181 کیلومترمربع)

جزایر مارشال

جزایر مارشال، با نام رسمی جمهوری جزایر مارشال، جزیره‌ای است که در اقیانوس آرام قرار دارد و تقریباً بین آمریکا و هاوایی و قاره اقیانوسیه واقع شده است. این کشور قبلاً جزو میکرونزی، یکی از سه مجمع‌الجزایر بزرگ اقیانوس آرام و از مناطق قاره اقیانوسیه، بوده و از حیات وحش بی‌نظیری برخوردار است. بیش از 80 نوع ماهی و 160 نوع مرجان در این جزایر وجود دارد.

 

8- سنت کیتس و نِویس (261 کیلومترمربع)

سنت کیس

این 2 جزیره در دریای کارائیب واقع شدند و تقریباً جزو اولین جزایری هستند که اروپایی‌ها آنها را اشغال کردند. اقتصاد این کشور به توریسم، کشاورزی و صنایع کوچک وابسته است. صادرات شکر در این کشور سابقه طولانی دارد. گیاهان بزرگی که اطراف هتل‌ها و سواحل قرار دارد باعث زیبایی آنجا شده است. همچنین این جزایر مکان‌های هیجان‌انگیزی برای شنا و شیرجه دارد.

 

9- مالدیو (300 کیلومترمربع)

مالدیو

این مکان پرگردشگر در اقیانوس هند واقع شده و کوچک‌ترین کشور آسیا از لحاظ مساحت و جمعیت محسوب می‌شود. بیش از 1192 جزیره مرجانی در مالدیو قرار دارد که حدود 90 هزار کیلومترمربع از این کشور را تشکیل داده‌اند و همین امر سبب شده مالدیو پراکنده‌ترین کشور جهان شود. این کشور زمانی تحت سلطه پرتغال، آلمان و بریتانیا بود اما در سال 1965 اعلام استقلال کرد. مالدیو به خاطر سواحل سفید و آب‌های تمیزش بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

 

10- مالت (316 کیلومترمربع)

مالت

مالت جزیره‌ای در دریای مدیترانه است. جمهوری مالتا از سه جزیره تشکیل شده: گُزو، کومینو و مالتا. این کشور با 450 هزار نفر جمعیت، یکی از متراکم‌ترین کشورهای جهان از لحاظ جمعیت قلمداد می‌شود. گردشگران از سراسر جهان برای هوای آفتابی، سواحل زیبا، تاریخ غنی و حیات وحش جالب به این کشور سفر می‌کنند. این کشور با 316 کیلومترمربع دهمین کشور کوچک جهان است.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از: اعتماد آنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو