پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تداوم بلاتکلیفی ساخت ترمینال بین‌المللی فرودگاه شیراز

تاریخ خبر: // کد خبر: 242458 // // // خبر مهم


تداوم بلاتکلیفی ساخت ترمینال بین‌المللی فرودگاه شیراز

در حالی طبق وعده داده شده ترمینال بین المللی فرودگاه شیراز باید اردیبهشت امسال به بهره‌برداری می‌رسید که این پروژه با رویکرد جدید شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران فصل جدیدی از بلاتکلیفی را پشت سر می‌گذارد.


تداوم بلاتکلیفی ساخت ترمینال بین‌المللی فرودگاه شیراز

اواسط مردادماه امسال نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توقف ساخت ترمینال بین المللی فرودگاه شیراز، گفت: با توجه به بازدیدی که از این پروژه داشته‌ام به دلیل توقف آن به وزیر راه و شهرسازی تذکر کتبی دادم.

علی اکبری با یادآوری این‌که سال گذشته و امسال از ترمینال جدید فرودگاه شیراز بازدید داشتم که متاسفانه روند ساخت این پروژه مناسب نیست و تقریبا متوقف شده است، افزود:‌این پروژه از اهمیت بسیار زیادی برای هم استان فارس و هم کشور برخوردار است و بعد از فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه شیراز پُر ترددترین فرودگاه کشور به شمار می‌رود.

وی با بیان این‌که کل فرودگاه شیراز از نبود تجهیزات رنج می‌برد و به روز نیست، تصریح کرد:‌ با مدیرکل فرودگا‌ه‌های استان فارس آقای اکبری نیز در  این رابطه جلساتی داشته‌ایم، متاسفانه مدیرکل راه و شهرسازی استان نیز تغییر کرده و منتظریم مدیر جدید این مسئله را پیگیری کند.

وی با تاکید بر این‌که هدف ما از پیگیری ساخت ترمنیال جدید فرودگاه شیراز و توسعه آن تسریع در پیشرفت کار است، گفت:‌ با همکاری گمرک یک دستگاه ایکس ری در فرودگاه نصب شده، واقعیت آن است که ورود و خروج مسافران خارجی در فرودگاه شیراز زیاد است و برای کشور درآمدزایی به دنبال دارد. اما با این وجود این فرودگاه مشکلاتی دارد که  به تذکر کتبی به وزیر راه و شهرسازی منجر شده است.

یک روز بعد از این اظهارات مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس با بیان این‌که هنوز قرارداد BLT ساخت ترمینال بین‌المللی فرودگاه شیراز ابلاغ نشده است، از رایزنی بخش خصوصی با شرکت فرودگاه‌ها درباره مبلغ این قرارداد خبر داد.

رضا بدیعی‌فرد اظهار کرد:‌ پروژه ترمینال بین المللی فرودگاه شیراز دو بخش است؛ حوزه قراردادی و حوزه پروژه‌ای. بر این اساس یک قرارداد با پیمانکار داریم که فقط مربوط به ساخت ترمینال است.در حوزه پروژه‌ای نیز کل پروژه ترمینال بعلاوه ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اتصال این ترمینال به سطوح پروازی و راه‌های دسترسی عمومی به این ترمینال و تامین تجهیزات داخل است.

وی با بیان این‌که در بخش قراردادی پیشرفت روی 90 درصد است، یادآور شد:‌ مبلغ قرارداد ما برای ساخت این ترمینال 97 میلیارد تومان  بوده که تا امروز 90 میلیارد تومان هزینه شده است. بعد از هزینه 7 میلیارد تومان باقیمانده به فصل مشترک قرارداد می‌رسیم که به صورت BLT با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس با اعلام این‌که این قرارداد فعال بوده و در حال نصب نمای شیشه‌ای است که تا آخر شهریور به اتمام می‌رسد، گفت: این پروژه  از طریق بخش خصوصی تمام می‌شود و مشکلی ندارد و نخواهد داشت.

بدیعی فرد با یادآوری این‌که قرارداد حوزه پروژه‌ای سال گذشته ابلاغ شده است، اظهار کرد: شرکت بخش خصوصی باید نقشه‌های طرح را آورده و تایید شود. پس از توافق درباره مبلغ قرارداد عملیات اجرایی حوزه پروژه‌ای نیز آغاز خواهد شد.

وی با بیان این‌که فعلا در مرحله رایزنی بحث مبلغ نهایی قرار داریم، افزود: بنده از تصمیمات حوزه‌های ستادی -شرکت فرودگاه‌ها- درباره زمان آغاز قرارداد BLT اطلاع ندارم.

به گزارش تسنیم، در حالی حدود سه ماه از اظهارات نماینده شیراز در مجلس و واکنش مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس می‌گذرد که ترمینال بین المللی فرودگاه شیراز به طور کامل متوقف شده و آینده آن چندان مشخص نیست. در دوره وزیر قبلی دو طرف بر سر مبلغ قرارداد به توافق رسیده‌ بودند که مورد توافق وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل (م) قرار گرفته بود. این در حالی است که در دوره جدید مدیریت شرکت فرودگاه‌ها به پیمانکار پروژه اعلام شده منابع مالی مورد نیاز برای ترمینال بین المللی فرودگاه شیراز را تامین کرده و این پروژه از طریق برگزاری مناقصه اجرا خواهد شد.

شهریور ماه سال 96 اسماعیل تبادار استاندار سابق درباره ترمینال بین المللی فروگاه شیراز گفته بود: با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان فارس در حوزه گردشگری ضرورت دارد زیرساخت‌های لازم فراهم باشد، بازدید امروز از ترمینال خارجی فرودگاه شیراز به منظور بررسی روند پیشرفت ترمینال خارجی فرودگاه صورت گرفته است.

وی با ابراز رضایت  از روند اجرایی ساخت ترمینال جدید پروازهای خارجی گفت: بر اساس گزارش مدیرکل فرودگاه‌های استان و با شناختی که از پیمانکار پروژه دارم  این ترمینال ظرف مدت 20 ماه آینده (اردیبهشت ماه 98) به بهره‌برداری برسد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از: تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو