پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بی‌حرمتی ایرلاین‌ها به «نماز» و نمازگزاران/واکنش عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به این بی‌اعتنایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 242597 // // // // خبر مهم


بی‌حرمتی ایرلاین‌ها به «نماز» و نمازگزاران/واکنش عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به این بی‌اعتنایی

در حالی ایرلاین‌های داخلی بر اساس بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری ملزم به رعایت اوقات شرعی اقامه نماز مسافران و احترام به شعائر اسلامی هستند که اکثر شرکت‌ها به این حق اسلامی مردم توجهی نمی‌کنند و به‌ویژه نمازهای صبح مردم در فرودگاه‌ها قضا می‌شود.


بی‌حرمتی ایرلاین‌ها به «نماز» و نمازگزاران/واکنش عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به این بی‌اعتنایی

در حالی ایرلاین‌های داخلی بر اساس بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری ملزم به رعایت اوقات شرعی اقامه نماز مسافران و احترام به شعائر اسلامی هستند که اکثر شرکت‌ها به این حق اسلامی مردم توجهی نمی‌کنند و به‌ویژه نمازهای صبح مردم در فرودگاه‌ها قضا می‌شود.

سازمان هواپیمایی کشوری اردیبهشت ماه 96 طی بخشنامه‌ای برای رعایت  اوقات شرعی اقامه نماز مسافران و احترام به شعائر اسلامی بخشنامه جدید اقامه نماز را به ایرلاین‌های داخلی ابلاغ کرد.در بخشی از این بخشنامه تأکید شده است:‌ «تمامی مسافران هواپیماهای ایرانی از تمام مبادی و مقاصد و مسافران خطوط هوایی خارجی که از مبادی ایران و یا به‌مقاصد درون ایران پرواز می‌کنند، از حق اقامه نماز‌های یومیه در شرایط شایسته برخوردار بوده و این حق باید به‌رسمیت شناخته شده و مورد احترام قرار گیرد. در صورتی که در زمان انجام یک پرواز، وقت شرعی نماز آغاز و در همان پرواز پایان یابد، خطوط هوایی موظفند اطلاعات مورد تقاضای مسافران شامل زمان‌ شرعی و جهت قبله را در اختیار مسافران متقاضی قرار داده و در صورت امکان، مکانی مناسب و ایمن جهت اقامه فریضه نماز به مسافران معرفی کنند.

در مواردی که وقت اقامه نماز پس از فرود هواپیما منقضی می‌شود لیکن فرصت کافی جهت انجام تشریفات ورود به مقصد و اقامه نماز وجود ندارد، رعایت مفاد فوق ضروری است.

در صورتی که وقت اقامه نماز، قبل از آغاز برنامه سوار کردن مسافران شروع شود و یا فرصت زمانی اقامه نماز و طول پرواز به‌گونه‌ای باشد که اقامه نماز در زمان پرواز امکان‌پذیر نباشد، سوار کردن مسافران حداقل 15 دقیقه بعد از ورود به وقت نماز آغاز شود و یا برنامه پرواز به‌گونه‌ای تغییر یابد که امکان اقامه نماز پس از فرود و انجام تشریفات ورود به مقصد برای مسافران مهیا شود.

در مواردی که رعایت موارد فوق منجر به نقض الزامات ایمنی و به خطر افتادن جان مسافران شود، رعایت الزامات ایمنی ضروری بوده و محدودیت موجود با رعایت احترام و حقوق مسافران به آنها اعلام شده و در خصوص راهکارهای جایگزین، حداکثر همکاری ممکن با مسافران به‌عمل ­آید.

بر اساس این ابلاغیه تمامی شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند دستورالعمل‌ها و فرآیندهای مرتبط با برنامه‌ریزی و مدیریت پرواز را به‌گونه‌ای اصلاح و بازنگری کنند که مفاد این ابلاغیه در عملیات جاری شرکت‌ها رعایت شود.»  این در حالی است که اکثر شرکت‌های هواپیمایی داخلی هیچ توجهی نه به این بخشنامه به‌خصوص برای اقامه نماز صبح دارند و نه به اعتراض مسافران.

در جدیدترین نمونه بامداد امروز برای سه پرواز یک ایرلاین این اتفاق روی داده است. پرواز شماره 3409 تهران ــ کرمانشاه، پرواز شماره 3407 تهران ــ ارومیه و پرواز 265 تهران ــ آبادان سه پروازی بوده که به مسافران آن اجازه اقامه نماز صبح داده نشده است. اذان صبح امروز تهران ساعت 5 و 3 دقیقه بوده و طبیعتاً مسئولان و مدیران این ایرلاین باید بر اساس همان بخشنامه سازمان هواپیمایی به مسافران برای ادای فریضه نماز فرصت لازم را می‌دادند.

یکی از مسافران پرواز 265 تهران ــ آبادان دراین‌باره ، گفت:‌ یکی از مشکلات مسافران،‌ همزمانی ساعت پرواز با زمان اذان به‌خصوص اذان صبح است. بامداد امروز با وجود آنکه شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت اوقات شرعی اقامه نماز هستند، اما مسئولان پرواز و ایرلاین هیچ توجهی به این اصل مهم نکردند و اجازه اقامه نماز را به مسافران پرواز تهران ــ آبادان ندادند. متأسفانه این شرکت هیچ توجهی به اعتراض مسافران در این باره نکرد و پیگیری‌ نیز نتیجه نداد.

وی تأکید کرد: انتظار می‌رود سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان حاکمیت در حمل‌ونقل هوایی نظارت بیشتری در این رابطه داشته باشد و با ایرلاین‌های متخلف که هیچ توجهی به حقوق مسافران ندارند به‌شدت برخورد کند.

واکنش عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به بی‌اعتنایی ایرلاین‌ها به وقت نماز

حجت‌الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در واکنش به بی‌حرمتی صبح امروز شرکت‌های هواپیمایی به به موضوع نماز و نمازگزاران گفت: بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی ایران، انقلابی که مبتنی بر مجموعه ارزش‌های دینی است، اگر قرار باشد به این ارزش‌ها کم توجهی یا بی‌حرمتی شود، این امر برای تمام مسئولان کشور نگران کننده است.

ملت عزیز ما به مسأله نماز به‌عنوان رکنی اساسی توجه ویژه‌ای داشته و دارد، چرا که نماز پل ارتباطی میان انسان و خداست، نماز همان ابزاری است که اهل‌بیت علیهم‌السلام بر لزوم اهمیت و دقت در اول وقت بودن آن تأکید بسیار کرده‌اند اما گاهی شاهدیم که در گوشه و کنار کشور اتفاقاتی رخ می‌دهد که نگران‌کننده است؛ از جمله آن اتفاقی است که صبح امروز برای چند پرواز رخ داده است.

این نکته را ما قبلاً بارها و بارها در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بحث قرار دادیم، نکته اینجاست که اگر افرادی در فرودگاه و یا هر جای دیگری به اصول و ارکان و بخشنامه‌ها عمل نمی‌کنند جای تحقیق و بررسی قانونی دارد چرا که بخشنامه‌های صادر شده حکم اجرای قانونی دارد و باید به این مسأله دقت بشود و از سوی مسئولان فرودگاه کشور مورد پیگیری قرار بگیرد.

وقتی مردم اصرار می‌کنند که وقت نماز است و باید اقامه نماز صورت بگیرد، باید به درخواست مردم توجه بشود، این وظیفه آنان است و باید زمانی برای اقامه نماز نمازگزاران درنظر گرفته بشود. این درست است که جدول پروازی کشور نباید به هم بخورد اما باید طوری برنامه‌ریزی کرد که زمان کافی برای اقامه نماز مردم در زمانی که همزمانی صورت می‌گیرد، درنظر گرفته شود.

باید به دو نکته توجه داشت؛ نوع فرهنگ‌سازی و به‌کارگیری افراد کار بلد در بخش‌های مدیریتی. اگر در این مسیر شایسته‌سالاری مبتنی بر ارزش‌های دینی صورت بگیرد، نباید هیچگاه شاهد اینگونه اتفاقات باشیم، وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد؛ یعنی افرادی سر کارند که یا ضعف فکری دارند و یا ضعف ایمانی و اگر خدایی نکرده معاند باشند؛ آن بحث جدایی است.

نباید بعد از 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد چنین صحنه‌هایی باشیم، به نظر می‌رسد اشکال در انتخاب افراد است. هر فردی که شایستگی ندارد، نمی‌تواند در مسند امور قرار بگیرد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ( لینک 1 ) / ( لینک 2 )


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو