پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شرکت‌های هواپیمایی، موظف به اجرای بخشنامه اقامه نماز در پرواز‌ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 242644 // // // //


شرکت‌های هواپیمایی، موظف به اجرای بخشنامه اقامه نماز در پرواز‌ها

جعفرزاده ،سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: برای احترام به شعائر اسلامی، بخشنامه اقامه نماز در پرواز‌ها ابلاغ شده است.


شرکت‌های هواپیمایی، موظف به اجرای بخشنامه اقامه نماز در پرواز‌ها

سخنگوی این سازمان گفت: برای رعایت اوقات شرعی اقامه نماز مسافران و احترام به شعائر اسلامی، بخشنامه اقامه نماز در پرواز‌ها به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده و همچنین کارت ویژه احکام اقامه نماز مسافران در شرایط اضطرار در داخل هواپیما در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است.
آقای رضا جعفرزاده به دنبال انتشار اخبار اقامه نماز در فرودگاه‌ها و پروازها، با تاکید بر اینکه شرکت‌ها موظفند دستورالعمل اقامه نماز را به دقت مراعات کنند، افزود: همانطور که در این بخشنامه آمده است؛ همه مسافران هواپیما‌های ایرانی از تمام مبادی و مقاصد و مسافران خطوط هوایی خارجی که از مبادی ایران و یا به مقاصد درون ایران پرواز می‌کنند، از حق اقامه نماز‌های یومیه در شرایط شایسته برخوردار بوده و این حق باید به رسمیت شناخته شده و مورد احترام قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در صورتی که وقت اقامه نماز، قبل از آغاز برنامه سوار کردن مسافران شروع شود و یا فرصت زمانی اقامه نماز و طول پرواز به گونه‌ای باشد که اقامه نماز در زمان پرواز امکان‌پذیر نباشد، سوار کردن مسافران حداقل 15 دقیقه بعد از ورود به وقت نماز آغاز شود و یا برنامه پرواز به گونه‌ای تغییر یابد که امکان اقامه نماز پس از فرود و انجام تشریفات ورود به مقصد برای مسافران مهیا شود.
آقای جعفر زاده گفت: همچنین برای رعایت حقوق مسافران و التزام به اهمیت فریضه نماز، ستاد اقامه نماز سازمان هواپیمایی کشوری، کارت احکام ویژه نماز در شرایط اضطرار و امکان نداشتن اقامه نماز در فرودگاه که به تایید دفتر مقام معظم رهبری رسیده چاپ و برای بهره برداری از تاریخ 97/12/10 در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرارداده است.
مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: البته در صورتی که در زمان انجام یک پرواز، وقت شرعی نماز آغاز و در همان پرواز پایان یابد، خطوط هوایی موظفند اطلاعات مورد تقاضای مسافران شامل زمان شرعی و جهت قبله را در اختیار مسافران متقاضی قرار داده و در صورت امکان، مکانی مناسب و ایمن برای اقامه فریضه نماز به مسافران معرفی کنند.
وی گفت: در مواردی که رعایت موارد فوق منجر به نقض الزامات ایمنی و به خطر افتادن جان مسافران شود، رعایت الزامات ایمنی ضروری بوده و محدودیت موجود با رعایت احترام و حقوق مسافران به آن‌ها اعلام شده و در خصوص راهکار‌های جایگزین، حداکثر همکاری ممکن با مسافران به عمل آید.

منبع : با اندکی تلخیص و اظافات برگرفته از  خبرگزاری آریا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو