پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آیا روسیه درصدد ایجاد سومین پایگاه نظامی در سوریه است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 244941 // // //


آیا روسیه درصدد ایجاد سومین پایگاه نظامی در سوریه است؟

برخی رسانه‌ها از مذاکرات مسکو و دمشق برای اجاره فرودگاه قامشلی در نزدیکی مرز سوریه-ترکیه خبر داده‌‌اند.


آیا روسیه درصدد ایجاد سومین پایگاه نظامی در سوریه است؟

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو امروز نوشت: برخی رسانه‌های گروهی از احتمال اجاره 49 ساله فرودگاه قامشلی سوریه توسط روسیه در فاصله چند کیلومتری از مرز ترکیه صحبت به میان آورده‌اند. گویا مسکو در حال انجام مذاکراتی در این باره با مقامات دمشق است.

برای نخستین بار هفته گذشته مرکز کنترل حقوق بشر سوریه چنین خبری را منتشر کرد. وزارت خارجه روسیه چنین اطلاعاتی را قابل اطمینان ندانسته است. “دمیتری پسکوف” سخنگوی کرملین نیز روز جمعه درباره این اطلاعات تفسیری ارائه نکرده و یادآور شد: «نمی‌دانم چه کسی چنین سخنی را گفته است.»

در محافل کارشناسی و برخی رسانه‌های گروهی گفته می شود که روسیه برای تحقق منافع خود در منطقه ممکن است یک پایگاه نظامی جدید در شمال سوریه ایجاد کند. بر اساس این اطلاعات، تصور می شود که روسیه در آنجا مرکز خاورمیانه‌ای هدایت موشک‌ها برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا مستقر کند.

پرتال خبری عربی «المانیتور» نوشته است، این کار به منظور نزدیک کردن موشک‌های دفاعی روسیه به پایگاه‌های نظامی آمریکایی در منطقه خلیج فارس انجام شده است. “جیم او.دین” تحلیلگر نظامی معتقد است، رادار سامانه موشکی اس-400 روسی در فرودگاه قامشلی منطقه وسیعی در جهت گیری به سمت شرق را پوشش خواهد داد و می‌تواند فعالیت‌های هوایی آمریکا در عراق را ردیابی کند. به گفته وی، اجاره درازمدت یک پایگاه نظامی دیگر در خاک سوریه توسط روسیه، گویای اهداف ژئوپلیتیکی این کشور در منطقه خاورمیانه در دراز مدت است. حضور نظامی روسیه در منطقه قامشلی باعث تقویت مواضع دولت بشار اسد می‌شود

شهر قامشلی و فرودگاه نظامی بزرگ در نزدیکی آن موقعیت راهبردی در استان حسکه و مناطق شمال شرق سوریه دارد. جمعیت این شهر عمدتاً کرد است و برخی اقوام دیگر (ارامنه، آشوریان و یهودیان) نیز در آنجا ساکن هستند که در نتیجه نسل کشی امپراتوری عثمانی به این منطقه گریختند. این شهر هرگز تحت کنترل گروه داعش قرار گرفت و تا قبل از آغاز عملیات نظامی “چشمه صلح” ترکیه در مناطق شمال شرق، آمریکایی‌ها هم در این شهر حضور داشته و این شهر توسط نیروهای فدرال شمال سوریه که دولت بشار اسد را به رسمیت نمی‌شناسد، کنترل می شد و تحت حمایت آمریکا قرار داشت.

اکنون حضور نظامی دائم روسیه در قامشلی و کنترل بر فرودگاه نظامی این شهر، می تواند به دولت بشار اسد کمک کنند تا کنترل خود بر منطقه را تقویت کرده و رهبران کرد را با دمشق آشتی دهد. در ثانی، مسکو با تقویت مواضع خود در این شهر، اجازه نمی دهد تا آمریکایی‌ها و نظامیان ترک نیز در این منطقه حضور داشته باشند.

این مسئله جنبه سومی نیز دارد که موجب نگرانی‌هایی در غرب شده است. آمریکا با خارج شدن از مناطق مرزی شمال سوریه در واقع کنترل خود بر این مناطق راهبردی را به دست روسیه داده است. البته به عقیده کارشناسان روس، روسیه به استقرار پایگاه نظامی در نزدیکی مرز ترکیه برای ایستگاه رادار و سیستم هشدار موشکی نیازی ندارد. اگرچه در آنجا با هدف تامین امنیت هوایی مناطق شمال شرق سوریه استقرار سامانه موشکی اس-400 بسیار مفید خواهد بود. این سامانه می تواند آسمان سوریه، ترکیه و عراق را تحت پوشش قرار دهد.

در حال حاضر روسیه دارای پایگاه نظامی هوایی در فرودگاه حمیمیم سوریه و همچنین مرکز لجستیکی-پشتیبانی ناوگان دریایی روسیه در بندر طرطوس است که برای 49 سال در اجاره روسیه قرار دارد و در نهایت باید به یک پایگاه دریایی تمام عیار تبدیل شود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری فانوس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو