پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پهپادها به کمک زمین‌شناسی ایران می‌آیند

تاریخ خبر: // کد خبر: 245194 // // // //


پهپادها به کمک زمین‌شناسی ایران می‌آیند

مدیرکل دفتر ژئومَتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در قالب تفاهمنامه‌ای با دانشگاه صنعتی شریف قرار است از فنآوری پهپادها برای عملیات زمین‌شناسی و ثبت اطلاعات استفاده شود.


پهپادها به کمک زمین‌شناسی ایران می‌آیند

سیدعلی اسماعیلی روز دوشنبه در نشست با فعالان معادن و اکتشاف اصفهان در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اظهارداشت: پهپادها یا همان هواپیماهای بدون سرنشین قادر خواهند بود براحتی در مسیرهای سخت‌گذر به پرواز درآیند و عملیات برداشت و ثبت اطلاعات را انجام دهند.

وی افزود: با اجرای طرح‌هایی نظیر طرح مذکور کشورمان به یکی از پیشروترین کشورها در زمینه ثبت اطلاعات و ژئوفیزیک هوایی تبدیل خواهد شد.

مدیرکل دفتر ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ادامه داد: حسگرهای (سنسورها) مورد استفاده فعلی در مقایسه با گذشته بسیار بهتر شده و وزن آنها از ۹۰ کیلوگرم به ۲ کیلوگرم کاهش داشته است و اینگونه تجهیزات براحتی توسط پهپادها حمل می‌شوند.

اسماعیلی اضافه کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور طی ۱۸ سال اخیر ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی، برداشت اطلاعات انجام داده است و محدودیت‌های اعتباری بزرگترین چالش ما در این زمینه به شمار می‌رود.

وی برداشت داده‌های ژئوفیزیک به صورت هوایی را مفید خواند و گفت: در این زمینه از بالگرد و هواپیما استفاده می‌شود و کشورمان در این عرصه در وضعیت خوبی قرار دارد.

مدیرکل دفتر ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به اهمیت تغییر در نوع برداشت‌ها در معادن کشور اشاره و تصریح کرد: معدنکاری در عمق باید بیش از معدنکاری در کشور عملیاتی شود.

وی با اشاره به اهمیت برآورد میزان ذخیره مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی اصلی ایران مانند فولادمبارکه و ذوب‌آهن اصفهان، افزود: اطلاعات ما از وجود احتمالی چهار میلیارد تُن سنگ آهن در کشور حکایت دارد و ۲ میلیارد تُن آن قطعی است.

اسماعیلی اضافه کرد: چنانچه هم اکنون می‌خواستیم داده‌ها و اطلاعات زمین‌شناسی موجود در این سازمان را در کشور بدست آوریم بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان هزینه در برداشت، زیرا پهنه‌های کشور گسترده و زیادند و پوشش کامل آنها هزینه و زمان زیادی نیاز دارد.

استان اصفهان یکی از قطب‌های معدنی و صنایع وابسته به آن در کشور است و ۸۲۸ معدن با اشتغال هشت هزار و ۹۹۱ نفر و سرمایه گذاری ثابت ۶۸۹ میلیارد تومان دارد.

 

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از: ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو