پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

تاریخ خبر: // کد خبر: 246039 // // //


آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

کاوشگر ژاپنی هایابوسا-۲ (Hayabusa-2) روز چهارشنبه ۱۳نوامبر ساعت ۱۰:۰۵ به وقت ژاپن، پس از اتمام مأموریت بی‌سابقه‌اش جهت جمع‌آوری نمونه‌های خاک از سیارک ریوگو (Ryugu) که نزدیک به ۳۲۲ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، سفر خود را به سوی زمین آغاز کرد.


آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

کاوشگر ژاپنی هایابوسا-۲ (Hayabusa-2) روز چهارشنبه ۱۳نوامبر ساعت ۱۰:۰۵ به وقت ژاپن، پس از اتمام مأموریت بی‌سابقه‌اش جهت جمع‌آوری نمونه‌های خاک از سیارک ریوگو (Ryugu) که نزدیک به ۳۲۲ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، سفر خود را به سوی زمین آغاز کرد. این کاوشگر پس از حدوداً یک سال و پنج ماه و دوبار فرود موفق بر سطح ریوگو از مدار این سیارک خارج شده و انتظار می‌رود اواخر سال ۲۰۲۰ به زمین برسد. مقدمات سفر کاوشگر یادشده به سمت زمین تابستان امسال و از لحظه قرار گرفتن نمونه خاک سیارک ریوگو درون کپسول آغاز شد.

هایابوسا-۲ یک مأموریت جمع‌آوری نمونه از سطح سیارک ریوگو توسط آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن (JAXA) است. این مأموریت ادامه برنامه هایابوسا-۱ بوده و با توجه به نقاط ضعف و موفقیت‌های آن فضاپیما و استفاده از تجارب به دست آمده، به فضا ارسال شده است.

آغاز سفر بازگشت کاوشگر ژاپنی به زمین

سیارک ریوگو

در صورتی که بازگشت هایابوسا-۲ مطابق برنامه‌ریزی‌ها صورت پذیرد، این نخستین مأموریت فضایی موفقیت‌آمیز برای جمع‌آوری نمونه‌های سنگ از زیر سطح یک سیارک و ارسال آن‌ها به زمین خواهد بود. دانشمندان امیدوارند این سیارک که تصور می‌شود حاوی مقادیر نسبتاً زیادی از مواد آلی و آب از بدو تولد یعنی حدود ۴.۶ میلیارد سال قبل باشد، سرنخ‌هایی را در مورد منظومه شمسی در آن زمان ارائه دهد.

این کاوشگر برخلاف فضاپیماهای قبلی در جو زمین آتش نخواهد گرفت و محموله‌اش را در منطقه‌ای در جنوب صحرای استرالیا به ژاپنی‌ها تحویل خواهد داد؛ سپس در فضا خواهد ماند تا در مأموریت‌های آینده به کار گرفته شود.

منبع: ب اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اسپاش


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو