پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بارورسازی ابر‌ها به فصل پاییز نمی‌رسد

تاریخ خبر: // کد خبر: 246930 // // //


بارورسازی ابر‌ها به فصل پاییز نمی‌رسد

گلکار با بیان اینکه پروژه بارورسازی ابر‌ها به فصل پاییز نمی‌رسد گفت: امیدواریم با رفع موانع بتوانیم در فصل زمستان پروژه را اجرایی کنیم.


بارورسازی ابر‌ها به فصل پاییز نمی‌رسد

فرید گلکار مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر‌ها در خصوص زمان اجرای بارورسازی ابر‌ها اظهار کرد: قرار بود در آذرماه اجرای طرح بارورسازی ابر‌ها عملی شود، اما به دلیل برخی تغییر و تحولات و تغییر در دستگاه‌ها اجرایی، زمان آغاز طرح به تاخیر افتاده است.

وی با اشاره به طولانی شدن کار‌های اداری و مالی در زمینه اجرای پروژه خاطرنشان کرد: به موازات طولانی شدن روند اداری طرح، توافقات با نیروی هوا و فضا تا حد قابل توجهی پیش رفته و، چون این موضوع زمان بر است تا حدودی از برنامه دور مانده ایم.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر‌ها در مورد زمان اجرای پروژه بارورسازی ابر‌ها اظهار کرد: امیدواریم با رفع موانع بتوانیم در فصل زمستان پروژه را اجرایی کنیم.

گلکار با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت بارورسازی ابر‌ها گفت: در حال حاضر به روز آوری رادار وتولید مواد باروری به خوبی پیش رفته و در حال اتمام است منتها اجرای پروژه نیاز به تجهیز هواپیمای جدید دارد که تاخیر در روند اجرایی پروژه را به همراه داشته است.

وی در خصوص موانع دیگر اجرای پروژه بارورسازی ابر‌ها اظهار کرد: تغییر دستگاه اجرایی باعث می‌شود کار با پشتیبانی بهتری انجام شود، اما این تغییر به تازگی رخ داده و امیدواریم با تغییر و تحولات جدید نقاط ضعف در اجرای پروژه مرتفع شود.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابر‌ها با توجه به اینکه باروری ابر‌ها تنها روش برای تولید آب در جهان است یادآور شد: خوشبختانه به این روش بها داده شده و باید با اندکی فرصت با سیتم و شرایط جدید اقدامات صورت گیرد.

آلودگی هوای تهران تاثیر مثبتی بر بارورسازی ابر‌ها ندارد

گلکار در زمینه اینکه آیا در تهران می‌توان پروژه بارورسازی ابر‌ها را اجرا کرد یا خیر تصریح کرد: آلودگی هوا و ذرات ریز موجود در هوا قطعا روی سامانه‌های بارشی و ابر‌ها اثر گذار است و معمولا اثر مثبتی ندارد و باعث تغییر در ساختار طبیعی روند بارورسازی ابر‌ها می‌شود.

وی افزود: طی یک دوره آزمایشی و یک دوره رسمی کار بارورسازی ابر‌ها در تهران انجام شد و نتایج خوبی بدست آمد منتهی به دلیل ممنوعیت پرواز در برخی مناطق تهران با شیوه بارورسازی ابر‌ها که در حال حاضر انجام می‌شود در تعارض است و ریسک بالایی دارد.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از میزان آنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو