پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند

تاریخ خبر: // کد خبر: 249401 // // // //


رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند

امروز یکشنبه ۱۰ آذرماه ۹۸ و در هفته ایران دیجیتال، با همکاری مشترک فروم اینترنت اشیا ایران و سازمان فضایی رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند با حضور فعالان این عرصه برگزار شد.


رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند

امروز یکشنبه ۱۰ آذرماه ۹۸ و در هفته ایران دیجیتال، با همکاری مشترک فروم اینترنت اشیا ایران و سازمان فضایی، رویداد راهکارهای پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند با حضور فعالان این عرصه برگزار شد.

دکتر مهدی روحانی نژاد، رئیس فروم اینترنت اشیا ایران در خصوص این رویداد گفت: امروز پنجمین کنفرانس اینترنت اشیا را برگزار می‌کنیم. فروم اینترنت اشیا ایران از بهمن ۹۴ آغاز به کار کرد و در این چهار سال توانست نزدیک به ۳۰ مجموعه فعال در این حوزه را در کل کشور شناسایی کند و به عضویت فروم دربیاورد.
رئیس فروم اینترنت اشیا ایران تصریح کرد: این روزها دغدغه جدی فعالان حوزه کشاورزی هوشمند، مدل اقتصادی است که سعی داریم به شکل جدی در این حوزه کار کنیم.


حامد سعیدی رئیس اتحادیه پهپادی نیز در این رویداد ضمن اشاره به اهمیت پهپادها در ارائه خدمات کاربردی به حوزه کشاورزی گفت: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده بازار پهپادی غیر نظامی در دنیا تا سه سال آینده ۱۲۷ میلیارد دلار است که ۲۶ درصد آن سهم کشاورزی است. طبق این برآورد ایران می‌تواند سهم  ۱.۲ میلیارد دلاری داشته باشد چرا که ما در منطقه قطب پهپادی قلمداد می‌شویم.
وی خاطرنشان کرد: پهپادها صرفا برای تصویربرداری ساخته نشده‌اند و می‌توان با نصب حسگرهای متنوع، کارایی آن‌ها را تخصصی کرد. اطفای حریق در حوادثی مانند پلاسکو، پیدا کردن محل سانحه سقوط هواپیما در یاسوج که منطقه ای صعب العبور بود، جستجوی افراد گمشده، نقشه مناطقی که درگیر بلایای طبیعی می‌شوند، سرشماری حیوانات، مقابله با شکار غیر مجاز، تصاویر حرارتی برای شناسایی اهداف گوناگون از جمله کاربردهای پهپادهاست.
او در ادامه به کاربرد پهپادها در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: در بخش کشاورزی، پهپادهای سنجشی با دوربین حرارتی و طیف سنجی می‌توانند سلامت خاک، آب، مشکلات و تنش‌های گیاهی را تشخیص دهند و در بخش پهپادهای پاششی همانطور که از نامش پیداست وظیفه اصلی سم پاشی مزارع را عهده دار هستند.
او با تاکید بر این که سرعت و دقت بالا و دیتایی که به شکل دیجیتال از زمین کشاورزی برداشته می‌شود می‌تواند کمک بزرگی در حوزه کشاورزی کند، درباره فضای کسب و کار در این حوزه گفت: استفاده از پهپادها می‌تواند سرعت کار را بالا ببرد و منجر به صرفه جویی شود. همچنین پهپادها می توانند سم کمتری را با کمک فشار و اسپری تنها به برگ های گیاهان برسانند بدون این که خاک و آب آلوده شود.

در ادامه رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان موج آینده فرافن بر لزوم  پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند برای افزایش بهره وری محصولات در حوزه کشاورزی تاکید و از چالش‌ها و کمبود نیروی متخصص در حوزه کشاورزی هوشمند و عدم وجود تجربه‌ کافی در این حوزه نکاتی را ارائه کرد.

دکتر تاج‌بخش، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی، تغییرات اقلیمی و رخداد پدیده‌های حدی را بیشترین ریسک اقتصادی دنیا معرفی کرد و گرمایش اتمسفر زمین را عامل اصلی سیلاب‌ها و طوفان‌های اخیر دانست. وی خاطر نشان کرد که تغییرات اقلیمی، به عنوان تهدیدی امنیتی، تامین غذای داخل کشور را هم به خطر انداخته است. رئیس سازمان هواشناسی کشور از راه‌اندازی سامانه تخصصی تهک (توسعه هواشناسی کشاورزی) به منظور مدیریت محصولات کشاورزان یاد کرد و افزود: این سامانه توانسته است از سال ۹۵ تا ۹۸، ارزش برافزوده‌ای بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال ایجاد کند.

دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این رویداد با اشاره به اهداف انجام پروژه های پایلوت گفت: طرح‌های پایلوت صرفا تست یک موضوع فنی در قالب پروژه اجتماعی نیستیک پروژه پایلوت سعی می‌کند سرمایه‌ای ایجاد کند تا از طریق آن بتوان پروژه‌هایی را در آینده و در مقیاس بالا انجام داد. در یک پروژه پایلوت به چهار نوع سرمایه نیاز داریم. سرمایه دانشی اولین سرمایه مورد نیاز است که بخشی از آن به دانش مهندسین و نیروهای فنی برمی‌گردد تا از طریق پروژه‌های پایلوت ایده‌های‌شان را تست کنند. در کنار این کار فرهنگ به اشتراک‌گذاری داده‌ها باید شکل بگیرد.
وی ادامه داد: زمانی که پروژه‌ای تعریف می‌شود برای پیشبرد آن به تراکنش داده‌های میان دستگاهی نیاز است که گاهی اوقات همکاری لازم صورت نمی‌گیرد. پروژه‌های پایلوت حتی می‌توانند در کاهش موانع فرهنگی نیز عملکرد خوبی داشته باشند. مثلا در پروژه‌های پایلوت کشاورزی هوشمند، کشاورز باید به عنوان بازیگر بخشی از این فرآیند در نظر گرفته شود، موضوعی که در پروژه‌های پایلوت کمتر به آن توجه می شود.
معاون وزیر ارتباطات افزود: دومین نوع سرمایه‌ای که پروژه‌های پایلوت نیاز دارند، سرمایه اقتصادی است. طرح پایلوت باید به منظور شناسایی و غربالگری شرکت‌های توانمند از شرکت‌های مدعی باشد. کارکرد دیگر پروژه پایلوت در این حوزه کمک به بقای شرکت‌ است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات اشاره کرد: سومین نوع سرمایه، از جنس شبکه است. کارکردی که پروژه پایلوت دارد شناسایی ذینفعان مختلف است. مسلما در یک پروژه بازیگران متعددی وجود دارند که باید تمام آن‌ها را شناسایی کرد. این کار می‌تواند مقاومت اجتماعی را کاهش دهد.

در ادامه این رویداد نیز با حضور نمایندگان بخش های مختلف فعال و تاثیرگذار در حوزه کشاورزی، نشست تخصصی برگزار شد و از جنبه‌های مختلف راهکارها و ضرورت پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند، توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها‌، چالش‌ها و موانع پیش رو بررسی شد.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سازمان فضایی ایران


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو