پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ثبت نخستین نقشه جهانی مهاجرت حیوانات ریز دریایی با استفاده از لیزرهای فضایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 249583 // // //


ثبت نخستین نقشه جهانی مهاجرت حیوانات ریز دریایی با استفاده از لیزرهای فضایی

محققان با کمک لیدار ( نوعی ابزار لیزری) ماهواره ای در فضا مهاجرت موجودات ریز دریایی را ۲ بار در روز طی ۱۰ سال بررسی کردند.


ثبت نخستین نقشه جهانی مهاجرت حیوانات ریز دریایی با استفاده از لیزرهای فضایی

پژوهشی مشترک میان ناسا، سازمان فضایی فرانسه (CNES) با استفاده از لیزرهایی که در فضا قرار گرفته اند، روند مهاجرت حیوانات دریایی ریز را ۲ بار در روز بررسی کرده است.

در این تحقیق از ماهواره نظارتی CALIPSO استفاده شده که در سال ۲۰۰۶ میلادی به فضا ارسال شده اند. این پژوهش ۱۰ ساله اطلاعات جدیدی درباره آب و هوای زمین فراهم می کند.

تصویر بیشتر انسان ها از مهاجرت حیوانات، گله ای از موجودات وحشی است که از صحرای آفریقا می گذرند. اما این رویداد فقط دو بار در سال اتفاق می افتد و نمونه کوچکی از مهاجرت در حیات وحش است.

دو بار در روز (هنگام طلوع و غروب خورشید)  مهاجرت عظیم حیوانات در دریا اتفاق می افتاد. این رویداد Diel Vertical Migration  نام دارد و بزرگترین  مهاجرت از جهت تعداد حیوانات و توده زیستی در طبیعت به حساب می آید.

بسیاری از گونه های مختلف از جمله کریل، بچه ماهی های مرکب، لاروهای خرچنگ و ماهی های کوچک در این رویداد شرکت می کنند. اما انسان ها متوجه آن نمی شوند زیرا موجودات مذکور بسیار ریز و بیشتر آنها میکروسکوپی هستند.

به طور ساده این حیوانات در شب به نزدیک سطح آب می آیند تا از گیاهان ریزی به نام فیتوپلانکتون تغذیه کنند. هنگام روز آنها به اعماق تاریک آب بر می گردند تا از مهاجمان در امان باشند.

حرکت عظیم این حیوانات در مناطق مختلف تاثیر وسیعی دارد، بنابراین ناسا و سازمان فضایی فرانسه با استفاده از لیزرهایی که در فضا کار گذاشته شده بود نخستین نقشه جهانی از مهاجرت حیوانات ریز دریایی در ۲ روز را ثبت کردند. آنها با استفاده از لیدار ماهواره CALIPSO از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ میلادی فرایند مهاجرت حیوانات دریایی را تا عمق ۲۰ متری آب بررسی کردند تا آنها را در مقیاس جهانی بررسی کنند.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت حکیم مهر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو