پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | روحی تازه در جان پروازهای مستقیم ایران و آسیای مرکزی

تاریخ خبر: // کد خبر: 252234 // // // //


روحی تازه در جان پروازهای مستقیم ایران و آسیای مرکزی

طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ پروازهای مستقیم با سه کشور قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان از سر گرفته شده و پرواز مستقیم به قرقیزستان نیز در شرف راه‌اندازی است.


روحی تازه در جان پروازهای مستقیم ایران و آسیای مرکزی

پروازهای مستقیم امروزه به یک فاکتور کلیدی در تعاملات میان کشورها تبدیل شده است. علاوه بر این، یک فاکتور قابل تامل در بررسی سطح مناسبات و تعاملات هر دو کشور میزان و سطح پروازهای مستقیم محسوب می‌شود. این مساله در دو بعد تاثیر بسزایی دارد. نخست، مبادلات تجاری کشورها مستقیما متاثر از پروازهای مستقیم میان دو کشور است. تجار و بازرگانان به دلیل ماهیت اقتصادی فعالیت آن‌ها، نیازمند رفت و آمدهای پرشمار در طول بازه‌های زمانی کوتاه هستند. طبیعتا وجود پروازهای مستقیم موجب کاهش هزینه‌های تمام شده قراردادهای تجاری و تسریع فرایندهای مربوطه خواهد شد. از سوی دیگر، صنعت توریسم که به یکی از مهم‌ترین کارکردهای اقتصادی کشورها بدل شده نیز به میزان زیادی وابسته به پروازهای مستقیم می‌باشد. توریسم همچنین در حوزه دیپلماسی عمومی و تعاملات مردمی نیز حائز اهمیت است. در همین راستا، به بهانه از سرگیری شماری از پروازهای مستقیم میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آسیای مرکزی، به بررسی آخرین وضعیت این پروازها می‌پردازیم. پیش‌تر از سال 1395 به بعد برخی از این پروازها متوقف شده و یا با مشکلاتی مواجه شده بودند.

ازبکستان: انجام اولین پرواز مستقیم تهران – تاشکند

 روز گذشته نخستین پرواز شرکت هواپیمایی «زاگرس ایرلاین» از مبدا تهران به مقصد شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان انجام شد. در این پرواز شماری از تجار، بازرگانان و اعضای اتاق مشترک ایران و ازبکستان حضور داشتند. راه‌اندازی این پرواز مستقیم میان پایتخت‌های دو کشور پس از رایزنی‌های سیاسی و ارائه درخواست رسمی از سوی شرکت هواپیمایی زاگرس انجام شد. چند هفته پیش بود که شرکت ملی هواپیمایی ازبکستان اعلام کرد هواپیمایی زاگرس توانسته مجوز پرواز به این کشور را دریافت کند. این پرواز روزهای یکشنبه هر هفته به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود.

قرقیزستان: پرواز تهران – بیشکک در شرف راه‌اندازی

هفته گذشته تهران میزبان دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قرقیزستان بود. یکی از محورهای مهم رایزنی‌شده در جریان این مذاکرات برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور بود. محمد اسلامی، وزیر راه کشورمان در جریان برگزاری این کمیسیون از راه‌اندازی پروازهای مستقیم میان دو کشور طی دو هفته آینده خبر داده بود. جانات بیشن‌اف، وزیر حمل و نقل قرقیزستان نیز با تایید این خبر، اظهار داشته بود که این خط پروازی بین شهرهای تهران، بیشکک و دوشنبه (ایران، قرقیزستان و تاجیکستان) و از سوی شرکت هواپیمایی وارش انجام می‌شود. پیش از این در سال 1393 بود که پس از چند سال توقف در پروازهای مستقیم، توسط شرکت «یاس توس مشهد» مجددا راه‌اندازی شد. با این حال این پرواز نیز دوام چندانی نیافت و مجددا متوقف شد. اکنون پس از چند سال وقفه مجددا رایزنی‌های جدی پیرامون بازگشت پروازهای مستقیم میان دو کشور انجام شده و طی روزهای آینده به ثمر می‌نشیند. با توجه به افزایش مبادلات اقتصادی و افتتاح «خانه تجارت ایران» در شهر بیشکک، راه‌اندازی این پرواز بیش از پیش حائز اهمیت است.

تاجیکستان: ازسرگیری پروازهای مشهد – دوشنبه در سال 98

سال گذشته پروازهای مستقیم میان ایران و تاجیکستان در قالب دو پرواز، یکی میان مشهد و دوشنبه توسط شرکت هواپیمایی آسمان، و دیگری توسط شرکت تاجیک‌ ایر، میان شهرهای تهران و دوشنبه برقرار بود. با این حال پس از بروز مشکلات مالی و اقتصادی در شرکت تاجیک‌ایر پرواز تهران به دوشنبه با مشکلاتی مواجه شده و متوقف گردید. همین مساله موجب شد که پروازهای هواپیمایی آسمان نیز به مقصد تاجیکستان متوقف شود. با این حال، با از سرگیری مذاکرات میان دو کشور و بهبود مناسبات سیاسی از ابتدای سال 2019، پروازهای دو کشور در مسیر مشهد به دوشنبه از سر گرفته شد. هم‌زمان با عید سعید فطر بود که از سرگیری پروازهای مستقیم میان مشهد و دوشنبه توسط شرکت هواپیمایی «وارش» از سر گرفته شد. در حال حاضر نیز دو طرف در مسیر هوایی تهران به دوشنبه نیز در حال رایزنی هستند و به نظر می‌رسد با راه‌اندازی پرواز بیشکک، این خط هوایی نیز آغاز به کار کند.

قزاقستان: از سرگیری پروازهای تهران – آلماتی و گرگان- آکتائو

پروازهای میان تهران و آلماتی، یکی از پروازهای منظم و پرطرفدار میان ایران و قزاقستان بود که طی سال‌های اخیر توسط هواپیمایی ماهان انجام می‌شد. در سال 95 بود که این خط هوایی پر طرفدار نظر شرکت قزاقستانی و معروف «ایر آستانه» نیز به این خط هوایی ورود کرد. ایر آستانه در خردادماه سال 95 نخستین پرواز مستقیم خود به مسیر تهران را راه‌اندازی نمود. با این حال، پس از مدتی به دلیل مشکلات اقتصادی و مسائل دیگری که در مسیرهای پروازی روی داد، پرواز هواپیمایی ماهان و همچنین ایرآستانه هر دو متوقف شد. با این حال از سال 1397 هواپیمایی ماهان پروازهای تهران به آلماتی را مجددا راه‌اندازی کرد.

در کنار این موضوع، مساله دیگری که در بازه یک سال اخیر جلب توجه نمود، راه‌اندازی پرواز مستقیم میان شهرهای گرگان و آکتائو بود. این پرواز نیز به صورت مقطعی راه‌اندازی شد و مجددا متوقف شد. با این حال، همچنان تلاش‌ها برای راه‌اندازی مجدد این خط هوایی و تثبیت برنامه پروازی آن ادامه دارد.

ترکمنستان: تنها مسیر بدون پرواز مستقیم

ترکمنستان تنها جمهوری آسیای مرکزی است که همچنان پرواز مستقیم میان عشق‌آباد و تهران در دستور کار قرار نگرفته است. این موضوع در حالی است که مقامات سیاسی و همچنان تجار میان دو کشور، تاکنون بر اهمیت برقراری این خط پروازی تاکید کرده‌اند. به نظر می‌رسد صرفه اقتصادی و مسافت جغرافیایی اصلی‌ترین عامل عدم راه‌اندازی این خط هوایی باشد. در حال حاضر ترددهای میان ایران و ترکمنستان از مسیر مشهد و به صورت زمینی صورت می‌گیرد. مسافت این مسیر زمینی معادل 288 کیلومتر می‌باشد که از مرز باجگیران انجام می‌گیرد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو