پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع از روز اول سقوط جنگنده میگ-۲۹ در اطراف سبلان

تاریخ خبر: // کد خبر: 258113 // ٬ // // // // // خبر مهم


گزارش جامع از روز اول سقوط جنگنده میگ-۲۹ در اطراف سبلان

نا به اذعان اهالی بومی منطقه پیش از ظهر امروز چهارشنبه صدای مهیبی از کوه سبلان شنیده شده است. برخی از شاهدان عینی نیز از سقوط یک شیء در حال پرواز که احتمالاً یک هواپیمای نظامی بوده است در منطقه خبر می‌دهند.


گزارش جامع از روز اول سقوط جنگنده میگ-۲۹ در اطراف سبلان

بنا به اذعان اهالی بومی منطقه پیش از ظهر امروز چهارشنبه صدای مهیبی از کوه سبلان شنیده شده است. برخی از شاهدان عینی نیز از سقوط یک شیء در حال پرواز که احتمالاً یک هواپیمای نظامی بوده است در منطقه خبر می‌دهند. یک منبع مطلع در استانداری اردبیل در گفتگو با برخی رسانه‌ها سقوط یک فروند هواپیمای نظامی میگ 29 آموزشی تک کابین، در آسمان این استان را تأیید کرده و البته گفته است که بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد. وزش تندباد شدید و بارش برف روزهای گذشته در مشگین شهر باعث شده تا بررسی‌ها در این خصوص سخت‌تر شود.

برخی از منابع آگاه بیان داشته اند که ، این هواپیما به تازگی تعمیر (اورهال) شده بود و صبح چهارشنبه از پایگاه شهید فکوری تبریز (پایگاه دوم شکاری) جهت طی پرواز FCF (تست هواپیمای تازه اورهال شده) برخاست و ساعت حدود 11 صبح در اردبیل سقوط کرده است .

جزئیات حادثه از سوی ارتش اعلام شد

روابط عمومی ارتش نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یک فروند جنگنده میگ -۲۹ نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی شمال غرب کشور و در حین اجرای مأموریت دچار سانحه شد. این جنگنده ساعاتی پیش در حین پرواز عملیاتی در منطقه عمومی شمال غرب کشور و در ارتفاعات سبلان دچار سانحه شد. خلبان این جنگنده سرهنگ محمدرضا رحمانی از خلبانان مجرب نیروی هوایی بوده است. با وجود شرایط جوی نامساعد و برف‌گیر منطقه و صعب‌العبور بودن محل سانحه، تلاش برای مشخص شدن وضعیت خلبان جنگنده توسط تیم‌های جستجو و نجات هوایی و زمینی ادامه دارد. همچنین لازم به توضیح است که، تکاوران تیپ ۴۰ اردبیل به محل سقوط جنگنده ارتش ، اعزام شدند

سرهنگ خلبان محمدرضا رحمانی(سمت راست / با عرض پوزش و  بنا بر رعایت پاره ای ملاحظات ، تصاویر همکاران مخدوش شده است)

 

اعزام بالگرد اورژانس و تیم‌های واکنش سریع

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در این خصوص گفت: پس از دریافت گزارشات مردمی مبنی بر شنیده شدن صدای مهیب در اطراف کوه سبلان بلافاصله گروه‌های واکنش سریع برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند. عبدالعلی‌پور عنوان کرد: لاشه هواپیما توسط سرنشینان بالگرد ارتش در دامنه قله «بابا مقصود» از رشته کوه سبلان مشاهده شده است و تیم‌های واکنش سریع هلال احمر و اورژانس در سه نقطه مختلف کوه سبلان حضور دارند تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. مجید غریبانی رئیس فوریت‌های پزشکی اورژانس اردبیل هم ضمن تأیید خبر سقوط هواپیما از ارسال سه دستگاه اورژانس با هلی کوپتر امداد به محل حادثه خبر داده است.

طبق آخرین اخبار وزش باد شدید در منطقه باعث شده تا روند جستجو و بررسی موضوع تا حدودی کند پیش رود. برخی از شنیده‌های غیررسمی نیز حاکی از این بوده که لاشه هواپیما توسط سرنشینان بالگرد ارتش در منطقه دامنه قله «بابا مقصود» از قله‌های کوه سبلان مشاهده شده و بالگرد هلال احمر و سایر نیروهای امدادی در حال اعزام به منطقه هستند.

گروه امداد و نجات، یک ساعت تا محل سقوط فاصله دارند 

رامین معبودی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل ، در خصوص آخرین خبر از سقوط جنگنده میگ -۲۹ نیروی هوایی ارتش عنوان کرد: گروه‌های پیاده امداد و نجات کمتر از یک ساعت تا رسیدن به محل تقریبی سقوط هواپیما فاصله دارند. به گفته وی با توجه به اینکه سرعت تندباد بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت بوده و پیش بینی می‌شد که بالگردها امکان پرواز در منطقه را نداشته باشند، پنج تیم امداد و نجات از سه نقطه به محل حادثه اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل با بیان اینکه گروه‌های امداد و نجات به محض اطلاع از این اتفاق برای یافتن لاشه هواپیمای سقوط کرده و اطلاع نهایی از سرنوشت خلبان اقدام کردند، افزود: با مشارکت دیگر دستگاه‌های متولی و اهالی بومی منطقه تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

 

نظارت دادستان نظامی اردبیل بر نحوه امدادرسانی و اعزام تیم‌های جستجو 

در پی بروز این حادثه از همان دقایق اولیه تیم‌های تخصصی و امداد و نجات با حضور در محل حادثه در پی کمک رسانی به بازماندگان احتمالی حادثه هستند. در همین رابطه دادستان نظامی و بازپرس دادسرای نظامی استان اردبیل بر نحوه امدادرسانی و اعزام تیم های جستجو و نجات زمینی و هوایی نظارت کردند.

 

خبر شهادت سرنشینان تاکنون تأیید نشده است

فرهاد عبدالعلی پور مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل ، عنوان کرد: مخابره شدن اخبار مرتبط با پیدا شدن لاشه هواپیما در کوه سبلان اردبیل صحت نداشته و کماکان جست و جوها ادامه دارد. به گفته وی برخی از رسانه‌ها از شهادت خلبان هواپیمای جنگی در منطقه خبر دادند در شرایطی که تاکنون به رغم افزایش جست و جوها در منطقه، خبر جدیدی دریافت نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل ادامه داد: بنا به اذعان اهالی محل شیء پرنده در منطقه سقوط کرده ولی تا ساعت ۱۲ ظهر چهارشنبه در خصوص جزئیات این حادثه هیچ‌گونه اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

عبدالعلی پور با بیان اینکه جست و جو ها با افزایش نیروها و با نهایت دقت ادامه دارد، افزود: رسانه‌ها از گمانه زنی پرهیز کرده و اخبار را از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند. با هماهنگی که انجام شده بالگردهایی نیز از استان آذربایجان شرقی به محل اعزام خواهند شد تا روند جست و جو سرعت بگیرد. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل نیز گفت: عوامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از سه نقطه به محل حادثه نزدیک شده و در حال جستجو هستند.

بقا،نجات از مرگ یا سوروایول ( Survival ) قسمتی از آموزش هایی است که افراد خاصی از جمله خلبانان ارتش می بینند و بصورت دوره ای آن را مرور و به روز می نمایند. سوروایول به مجموعه دستورالعمل هایی گفته می شود که می تواند جان خلبانان را در شرایط بحران و شرایط خاص از جمله سقوط هواپیما در نقاط بحرانی و ناشناخته، نجات دهد. امیدواریم ، امکان زنده ماندن این خلبان رشید ، فراهم بوده باشد.

تابلویی که بعد از ۶۳۷۸ روز (۱۷ سال) صفر شد!

در تمام پایگاه‌های هوایی ارتش، تابلویی وجود دارد که روی آن تعداد روزهایی که از آخرین سانحه گذشته هر روز درج می شود. تابلوی آخرین سانحه پایگاه شهید فکوری تبریز امروز بعد از ۶۳۷۸ روز (۱۷ سال) صفر شد!

لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده است

محمد غریبانی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل عنوان کرد: به دلیل اینکه ارتفاع محل حادثه و محل سقوط بالگرد در کوه سبلان بسیار بالا بوده و از سوی دیگر شاهد تندباد شدیدی در محل هستیم، تا بدین لحظه امکان گشت با بالگرد در ارتفاع تعیین شده مهیا نشده است.

به گفته وی تا این لحظه لاشه هواپیما پیدا نشده و خبری نیز از سرنشینان هواپیما در دست نیست. رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل یادآور شد: در حال حاضر تیم‌های زمینی به محل حادثه اعزام شده و در نزدیکی‌های محل حادثه در حال جست و جو هستند.

محمد غریبانی عنوان کرد: به دلیل اینکه ارتفاع محل حادثه و محل سقوط بالگرد در کوه سبلان بسیار بالا بوده و از سوی دیگر شاهد تندباد شدیدی در محل هستیم، تا بدین لحظه امکان گشت با بالگرد در ارتفاع تعیین شده مهیا نشده است. به گفته وی تا این لحظه لاشه هواپیما پیدا نشده و خبری نیز از سرنشینان هواپیما در دست نیست. رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل یادآور شد: در حال حاضر تیم‌های زمینی به محل حادثه اعزام شده و در نزدیکی‌های محل حادثه در حال جست و جو هستند.

صحنه‌ای از تلاش جست‌و‌جوگران برای پیدا کردن جنگنده و خلبان ارتش در اردبیل

تلاش‌ها برای یافتن خلبان و لاشه جنگنده میگ ۲۹ نیروی هوایی ارتش سقوط کرده در دامنه کوه سبلان

ادامه تلاش ها برای یافتن هواپیمای جنگی سقوط کرده در ارتفاعات ساوالان

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ( لینک1 ) /(لینک 2 )/ ( لینک 3 ) / سایت 598.ir / عصر ایران / انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی / باشگاه خبرنگاران جوان / کانال تلگرامی اردبیل آذ / کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو