پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع از روز سوم سقوط میگ 29 ارتش + شهادت خلبان رحمانی

تاریخ خبر: // کد خبر: 258697 // // // // // خبر مهم


گزارش جامع از روز سوم سقوط میگ 29 ارتش + شهادت خلبان رحمانی

پیرو عملیات سه روزه جستجو، سرانجام در ساعات اولیه امروز دسترسی به بقایای جنگنده ساقط شده و همچنین پیکر مطهر شهید رحمانی امکان پذیر گردید. مراسم تشیع آن شهید گرانقدر ، فردا در شهر تبریز برگزار می گردد. در همین رابطه فرماندهی انتظامی استان و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، اقدام به ارسال پیام تسلیت جداگانه نمودند. گزارش کامل روز سوم را در گزارش حاضر، مطالعه بفرمائید.


گزارش جامع از روز سوم سقوط میگ 29 ارتش + شهادت خلبان رحمانی

پیرو انتشار گزارش جامع از روزهای اول (اینجا) و دوم (اینجا) عملیات جستجو و نجات مرتبط با سقوط میگ 29 ارتش،گزارش کامل روز سوم ، بشرح زیر تقدیم می گردد. سایت ایرلاین پرس، شهادت سرهنگ خلبان رحمانی را تسلیت عرض می کند.

پیدا شدن لاشه جنگنده میگ ۲۹ ارتش در ارتفاعات سبلان :

تکاوران، امدادگران و کوهنوردان محلی با رسیدن به محل سقوط جنگنده میگ ۲۹ ارتش در ارتفاعات سبلان به لاشه‌ این هواپیما که بر اثر برخورد با کوه متلاشی شده دست یافتند. بهروز ندایی معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل گفت:  قطعات این هواپیما دیروز مشاهده شده بود و نیروهای جستجوگر امروز در قالب چندین گروه به محل سقوط هواپیما اعزام شدند و لاشه  هواپیما را پیدا کردند. در این بین، همیاری و مشارکت اهالی روستای جمادی اردبیل ، در جریان جستجو ستودنی بود.

قسمتی از اقلامی که امروز توسط تیم های جستجو و نجات از باقیمانده جنگنده سانحه دیده پیدا شده اند ، به پایین قله منتقل شده است. از سرهنگ خلبان رضا رحمانی در ابتدا ، صرفا قسمتی از درجه و نشان لباس پرواز بدست آمده و سپس ، بقایای پیکر مطهر این شهید به همراه سایر لوازم(نظیر چتر باز نشده خلبان)، جمع آوری و منتقل گردیده و یا در حال انتقال است . بر اساس اطلاعاتی که ارشد نظامی شمال غرب ارتش اعلام نموده ،هواپیما با سرعت به کوه برخورد و عمل خروج خلبان کامل اتفاق نیفتاده است.

 

 

 

 

 

 

تائید شهادت سرهنگ خلبان رحمانی(خلبان جنگنده میگ ۲۹)، توسط ارتش : 

 پیرو وقوع سانحه روز چهارشنبه مورخه چهار دی ماه سال جاری برای یک فروند جنگنده میگ ۲۹ ارتش جمهوری اسلامی ایران در ارتفاعات سبلان در شهرستان اردبیل ، همچنین اقدامات جستجو و نجات انجام شده در 48 ساعت گذشته، متاسفانه خبر شهادت خلبان رحمانی، در روز سوم حادثه سقوط، تائید شد.

 

آشنایی با سوابق سرهنگ خلبان شهید محمدرضا رحمانی : 

سرهنگ شهید محمدرضا رحمانی ، در سال ۱۳۷۳ به استخدام نیروی هوایی ارتش در آمد و دوره‌های مقدماتی و تکمیلی خلبانی خود را زیر نظر خلبانان خبره ارتش طی کرد. وی پس از پایان دوره خلبانی به عنوان خلبان جنگنده اف ۵ در نیروی هوایی مشغول به انجام وظیفه در حراست از آسمان ایران اسلامی شد و پس از آن با طی دوره خلبانی هواپیمای میگ ۲۹، خدمت خود را در پایگاه دوم شکاری تبریز(شهید فکوری) ادامه داد. سرهنگ خلبان شهید محمد رضا رحمانی، یکی از خلبانان زبده و باتجربه نیروی هوایی ارتش بود که با انجام صدها مرحله پرواز در مأموریت‌های مختلف ، کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشته است.

پیام تسلیت آل هاشم (نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی) در پی شهادت سرهنگ خلبان رحمانی :

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

بلندایِ آسمان ، جایگاه کسانی است که برای رسیدن به معبود خویش زیبا اوج میگیرند و عاشقانه پرواز میکنند و چه سعادتی دارند، شایسته ترین مومنان که در پروازشان ابدی و ماندگار می شوند.

غم از دست دادن سرهنگ خلبان محمدرضا رحمانی از تیزپروازان پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز در حین انجام ماموریت برای همه ملت ایران خصوصا همرزمان آن شهید والامقام سخت، طاقت فرسا و البته ضایعه ای جبران نشدنی است.

اینجانب با قلبی آکنده از غم و اندوه پرواز آسمانی و شهادت سرهنگ خلبان رحمانی را به خانواده های معظم و همرزمان عزیز ایشان در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و آحاد ملت قدر شناس ایران و محضر فرماندهی معظم کل قوا تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نمایم.

 

پیام تسلیت سرتیپ دوم پاسدار حسین عبدی(فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی) در پی شهادت خلبان رحمانی :

بسم الله الرحمن الرحیم
اگر چه، اوج آرزوی همه خلبانان شجاع، اوج گیری به جوار قرب الهی و پوشیدن خلعت شهادت است که نصیب شایسته ترین ها خواهد شد، اما از دست دادن این عزیزان سخت طاقت فرسا و برای همه ما ضایعه ای جبران نشدنی است. از درگاه خداوند بزرگ، علو درجات همه شهیدان نیروی هوایی و به ویژه، شهید سرهنگ خلبان رحمانی را خواستارم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس آذربایجان‌شرقی، در ادامه این پیام آمده است: اینجانب با قلبی آکنده از غم و اندوه پرواز آسمانی و شهادت سرهنگ خلبان رحمانی را به خانواده معظم آن شهید و همرزمان عزیز ایشان در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و پایگاه دوم شکاری تبریر تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نمایم.

تلاش برای یافتن جعبه سیاه :

محمود سلیمانیان فرمانده تیپ ۴۰ متحرک هجومی ارتش گفت: تلاش‌ها برای یافتن جعبه سیاه جت جنگنده سقوط کرده در ارتفاعات سبلان با مساعد شدن شرایط جوی از شنبه آغاز خواهد شد. وی در خصوص آخرین اخبار از وضعیت جت جنگنده سقوط کرده در ارتفاعات سبلان عنوان کرد: نشانه‌هایی از خلبان شهید به مانند لباس و درجه و دیگر نشان‌ها طی امروز پیدا شده و به همراه دیگر تجهیزات کوچک و قابل انتقال به پایین منتقل شده است.

به گفته وی تلاش‌ها برای یافتن جعبه سیاه جت جنگنده با مساعد شدن شرایط جوی از شنبه ادامه خواهد یافت. فرمانده تیپ ۴۰ متحرک هجومی ارتش تصریح کرد: با تدابیر هوانیروز آذربایجان شرقی و فراهم شدن امکان پرواز بالگردها مابقی تجهیزات طی یکی دو روز آینده منتقل خواهند شد.

پیکر مطهر “شهید خلبان رحمانی” فردا در تبریز تشییع می‌شود: 

پیکر مطهر شهید خلبان محمدرضا رحمانی، خلبان جنگنده سانحه‌دیده میگ ۲۹، فردا در تبریز تشییع می‌شود. این مراسم با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان و همچنین مسئولان و نیروهای مسلح در پایگاه هوایی شهید فکوری تبریز، فردا ساعت ۱۰:۴۵ از میدان شهدا به سمت میدان ساعت برگزار می‌شود.

منابع : با اندکی اضافات و تلخیص ، برگرفته از مهر  / فارس / ایرنا / ایسنا / ایسنا / کانال تلگرامی اردبیل آذ و سلیمان / کانال تلگرامی کن نیوز/ کانال تلگرامی انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی /


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو