پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع از سقوط فوکر 100 بک ایر قزاقزستان با 98 سرنشین

تاریخ خبر: // کد خبر: 258699 // // // // // // خبر مهم


گزارش جامع از سقوط فوکر 100 بک ایر قزاقزستان با 98 سرنشین

سقوط یک فروند هواپیمای فوکر 100 شرکت بک ایر قزاقزستان در فرودگاه آلماتی، دست کم 14 کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت. قزاقستان ، علت این سقوط را غیر تروریستی دانسته و فردا را عزای عمومی اعلام کرد. موسوی سخگوی وزارت امور خارجه نیز، پیام تسلیتی برای این حادثه، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، صادر کرد.


گزارش جامع از سقوط فوکر 100 بک ایر قزاقزستان با 98 سرنشین

صبح امروز (جمعه) ، یک فروند هواپیمای فوکر 100 شرکت بیک ایر قزاقستان (هواپیمای فوکر F-100 شرکت Bek Air با رجیستر UP-F1007، پرواز Z9-2100 ) ، ثانیه هایی (19 ثانیه ) بعد از تیک آف از باند 05 راست فرودگاه آلماتی(پایتخت قزاقستان) به سمت فرودگاه نورسلطان  ، دچار سانحه شد و ساعت 7:05 صبح ، از سیستم نظارت پرواز ناپدید گردید . گزارش های اولیه گویای این واقعیت هستند که هواپیما در محدوده «تالگار» فرودگاه «آلماتی» در نزدیکی شهرک «گلدره» و در فاصله یک کیلومتری از باند پرواز فرودگاه ، سقوط کرده است. در نتیجه این سانحه، یک ساختمان دو طبقه منهدم شده و دست‌کم ۱۴ نفر از ۹۸ سرنشین این هواپیما(93 مسافر و 5 خدمه پروازی) کشته و 35 نفر نیز مجروج شدند. کاپیتان 58 ساله پرواز کشته شده و کمک خلبان 54 ساله با جراحات شدید در بیمارستان بستری گردیده است.

حال 22 نفر از مجروحین این سانحه، وخیم گزارش شده است. طبق گزارش دریافتی از کمیته شرایط اضطراری قزاقستان، چهار نفر از مسافران این هواپیما شهروندان خارجی از جمله دو شهروند اوکراین، یک شهروند قرقیزستان و یک تبعه چین بودند که در میان قربانیان اسامی آنها ذکر نشده است. 

این سانحه در اثر برخورد هواپیما به یک ساختمان و به فاصله کمی بعد از برخاستن هواپیما از فرودگاه آلماتی رخ داد. هر چند علت وقوع حادثه هنوز مشخص نیست ،  اما شاهدان می گویند که هواپیما لحظاتی بعد از بلند شدن از زمین، به دلایل نامعلوم دچار افت ارتفاع شده (تا ارتفاع 100 پا اوج گیری گرفته پس از آن در انتهای باند پس از ) و در انتهای باند پس از رول به سمت راست و کاهش ارتفاع ، سقوط نموده و با کشیده شدن روی زمین از مسیر باند خارج شده ، حصار بتنی را شکسته و به یک ساختمان دو طبقه برخورد می‌کند . لازم به توضیح است در لحظه بروز این اتفاق، هوای منطقه به شدت مه‌آلود بوده است.

بر پایه گزارش مسافران، با بازشدن خروجی اضطراری بر روی بال هواپیما ، مسافران توانستند با وجود سطح یخ‌زده بال، بسختی و به کمک یکدیگر ، هواپیما را ترک نموده و از موقعیت خطرساز، فاصله بگیرند.

در خصوص شرکت هواپیمایی بک ایر باید بیان داشت که این شرکت ، در  سال ۲۰۱۱ میلادی تأسیس شده و دفتر مرکزی آن در اورال قزاقستان واقع گردیده و به ۱۹ مقصد پرواز مستقیم انجام می‌دهد.

توئیت رئیس جمهور قزاقستان: 

«قاسم ژامرت تاکایف» رییس جمهوری موقت 66 ساله قزاقستان پس از این حادثه در توییتر نوشت؛ مسئول این سانحه هوایی هر که باشد به شدت مجازات خواهد شد. در حال حاضر فعالیت شرکت «بک ایر» و پرواز هواپیماهای نوع «فوکر-100» در سراسر قزاقستان ممنوع  و تحقیقات بر اساس بخش 3 ماده 344 قانون این کشور یعنی «نقض قوانین ایمنی و بهره برداری از وسایل نقلیه هوایی» به راه افتاده است.

ابراز تاسف موسوی از سقوط هواپیمای مسافربری در قزاقستان : 

سید عباس موسوی ،سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تأسف از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری در قزاقستان که منجر به کشته و زخمی شدن جمعی از شهروندان قزاقستانی شد، وقوع این سانحه را به دولت و ملت آن کشور تسلیت گفت و با بازماندگان جانباختگان ابراز همدردی و برای مصدومان و مجروحان آرزوی سلامتی عاجل کرد.

قزاقستان علت سقوط هواپیما را تروریستی ندانست : 

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی “راشا تودی” مقام‌های قزاقستان اعلام کردند که احتمالا علت اصلی سانحه این هواپیما، خطای خلبان یا مشکل فنی بوده و  به هیچ وجه، احتمال حمله تروریستی وجود ندارد.

اعلام عزای عمومی در قزاقستان : 

«قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان در پی سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر «آلماتی»، فردا 28 دسامبر(7 دی ماه 1398)  را روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

 

لحظه سانحه براى هواپیماى فوکر١٠٠ هواپیمایی بیک ایر در آلماتى قزاقستان

ویدئوهایی از امداد رسانی به مجروحین و تخلیه و انتقال قربانیان سانحه سقوط

کلیپ تهیه و پخش شده توسط صدا سیما از موقعیت سقوط و عملیات امداد رسانی

نمایی دور از محل سقوط و تصاویری از دو تکه شدن هواپیمای ساقط شده

با اندکی اضافات و تلخیص ، برگرفته از مهر  / مهر  / فارس  / فارس / فارس/ کانال تلگرامی AEROSPACETALK / ایرنا / صدا سیما / ایسنا / سایر منابع


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو