پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | معرفی شش مدل محبوب از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

تاریخ خبر: // کد خبر: 260238 // // // خبر مهم


معرفی شش مدل محبوب از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

زمانی که یک ایرلاین از هواپیماهای بزرگ تر و مدرن تر نگهداری می کند باید هزینه ی بیشتری متحمل شود و همین امر موجب میشود تا بلیط هواپیما را گران تر عرضه کند. اگر دقت کرده باشید اغلب بلیط های هواپیما که قیمت بالاتری دارند مربوط به هواپیماهای تولیدی شرکت ایرباس و بوئینگ هستند.


معرفی شش مدل محبوب از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

زمانی که یک ایرلاین از هواپیماهای بزرگ تر و مدرن تر نگهداری می کند باید هزینه ی بیشتری متحمل شود و همین امر موجب می شود تا بلیط هواپیما را گران تر عرضه کند. اگر دقت کرده باشید اغلب بلیط های هواپیما که قیمت بالاتری دارند مربوط به هواپیماهای تولیدی شرکت ایرباس و بوئینگ هستند. آیا می دانستید یکی از دلایلی که برخی از ایرلاین ها بلیط ارزان هواپیما می فروشند مدل هواپیماهای ناوگان هواپیمایی ان ایرلاین است؟

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

اما علت این امر چیست و کدام یک از مدل های این دو شرکت هواپیماسازی بین ایرلاین ها محبوب تر هستند؟ بیایید تا با شش مدل از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ بیشتر اشنا شویم.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

زمانی که جنگ جهانی به پایان رسید اغلب کشورها به خصوص کشورهایی که مستقیما درگیر این جنگ بودند زمینه های اقتصادی خود را از دست دادند و مردم در فقر و گرسنگی به سر می بردند. راهکاری که کشورهای اروپایی و امریکایی در پیش گرفتند این بود که اسمان را فتح کنند و قدرت برتر در این زمینه داشته باشند لذا اقدام به تاسیس شرکت های بزرگ هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ کردند.

ایرباس:

شرکت هواپیماسازی ایرباس که دفاتر فعال فراوانی در کشورهای اروپایی دارد کار خود را از کشورهای المان و انگلیس اغاز کرد و بعدها سایر کشورهای اروپایی از این پروژه عظیم حمایت کردند. امروزه می توان نام ایرباس را بر اغلب هواپیماهایی که در ایرلاین های مختلف حضور دارند مشاهده کرد. دفتر اصلی این شرکت در کشور فرانسه قرار دارد. با این که ایرباس به عنوان دومین شرکت هواپیماسازی بزرگ جهان شناخته میشود اما استانداردهای جهانی ساخت هواپیما و ایمنی ان بر اساس هواپیماهای ایرباس شکل گرفته اند.

مدل های مختلف ایرباس از اولین سال های اغاز فعالیت ان گامی به سوی پیشرفت این صنعت بوده اند. در ادامه می خواهیم تا به شش مدل برتر ایرباس اشاره کنیم:

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

  1. A۳۸۰:

ساخت هواپیما ایرباس A۳۸۰ مربوط به سال ۲۰۰۷ است و به عنوان بزرگ ترین محصول ایرباس شناخته می شود. این هواپیمای مسافربری در رده هواپیماهای پهن پیکر قرار می گیرد به طوری که رتبه اول در این رده را از ان خود کرده است. این مدل از هواپیما که در دو طبقه ی کامل طراحی شده است برای حرکت از چهار موتور توربوفن بهره می برد و بزرگ ترین و غول پیکرترین هواپیمای مسافربری جهان است. نخستین ایرلاینی که این مدل از ایرباس را خریداری کرد ایرلاین سنگاپوری است که به عنوان برترین ایرلاین جهان نیز شناخته میشود. در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار این هواپیما به پرواز درامد.

بزرگی این هواپیما به قدری است که در زمان پرواز آزمایشی هیچکس باور نمی کرد که این هواپیما بتواند از زمین بلند شود با این حال پرواز ازمایشی کاملا موفق بود. این هواپیمای عظیم الجثه با طول ۵۰ متر در طبقه اول و ۴۵ متر در طبقه دوم، فاصله دو نوک بال ۸۰ متر و ارتفاع ۳۴ متر و طول کلی ۷۲ متر وزنی در حدود ۲۷۷ تن در حالت عادی و حداکثر ۵۶۰ تن دارد و به عنوان لوکس ترین هواپیمای مسافربری جهان نیز شناخته می شود. امروزه می توان این هواپیما را در ناوگان هوایی کشورهای فرانسه، کره جنوبی، انگلستان، چین، امارات، آلمان، مالزی، استرالیا، قطر، سنگاپور، تایلند و پرتقال مشاهده کرد.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

  1. A۳۵۰:

یکی دیگر از هواپیماهای غول پیکر شرکت ایرباس هواپیما A۳۵۰ است که بیشترین طول را در میان هواپیماهای ساخت این شرکت دارد. این هواپیمای عظیم با طولی معادل ۷۵ متر در سال ۲۰۱۳ و توسط ایرلاین قطری به پرواز درامد و جهانیان توانستند ان را بشناسند. هدف از ساخت این هواپیما جابجایی تعداد زیادی مسافر برای مسافت های دوربرد بوده است.

مهم ترین دلیل محبوبیت این هواپیما میان ایرلاین های جهان این است که در قسمت کابین خلبان پیشرفته ترین تکنولوژی استفاده شده است به گونه ای که ان را کامپیوتر پرنده نامیده اند. تکنولوژی کابین خلبان به این صورت است که به جای یک دستگاه پشتیبانی از سه دستگاه استفاده می کند و همین امر موجب شده تا این هواپیما در مواقع ضروری دچار مشکل نشود.

دیگر تفاوت مهم این هواپیما با سایر محصولات هواپیمایی این است که بدنه ان از جنس الومینیوم سبک نیست و از کربن غنی شده ساخته شده است. این هواپیما را میتوان در ناوگان هوایی ایران ایر یا هما نیز مشاهده کرد. خرید اولین فروند از این مدل توسط ایران ایر به سال ۹۴ بازمی گردد.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

  1. A۳۱۸:

این مدل از هواپیمای ایرباس تنها یک راهرو دارد و طول ان ۵ و نیم متر با ارتفاع ۶ و نیم متر است. به این هواپیما به دلیل جثه کوچکی که دارد مینی ایرباس یا بیبی باس نیز گفته می شود. این هواپیما در سال ۲۰۰۷ وارد ناوگان هوایی ایران شد. یکی از مزیت های این مدل این است که برخلاف سایر مدل ها فضای بیشتری را در اختیار مسافران قرار می دهد. این مدل هواپیما برای مسافت های کوتاه برد طراحی شده است و تنها دو کلاس پروازی اکونومی و بیزینس دارد. در کلاس بیزینس ۸ و در کلاس اکونومی آن ۹۹ صندلی قرار دارد.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

  1. A۳۱۹:

در سال ۱۹۹۴ هواپیمای A۳۱۹ به صورت رسمی به پرواز درامد. این هواپیما که زیرمجموعه خانواده ۳۲۰ است اولین مدل از نسل جدید هواپیماهای مدرن ایرباس به شمار می رود. این هواپیمای ۷۵ تنی در دو کلاس اکونومی و تجاری پرواز می کند که برای مسافت های دوربرد به صورت تجاری و با ظرفیت ۴۸ صندلی به پرواز در می اید. برای مسافت های کوتاه نیز به صورت فشرده و با ۱۵۶ مسافر به سمت مقصد خود پرواز می کند. این مدل با فروش ۵۰۰ فروند از زمان اولین پرواز توانست موفقیت بیشتری را نسبت به مدل قبلی خود به دست بیاورد در حالی که تنها یک راهرو دارد.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

  1. A۳۲۱:

این هواپیما که برای مسافت های کوتاه برد ساخته شده است دارای بدنه کشیده تری نسبت به مدل های قبلی خود است و از موتور و تایرهای قوی تری بهره می برد که همین امر موجب شده تا قدرت ترمز بیشتری پیدا کند. این مدل به صورت معمولی و با سوخت اضافه به فروش می رسد که در مدل با سوخت اضافه وزن بیشتری پیدا می کند و سنگین تر می شود لذا بار کمتری را می تواند حمل کند.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

  1. A۳۳۰:

یکی دیگر از مدل های پهن پیکر این شرکت هواپیماسازی مدل ۳۳۰ است که برای مسافت های دوربرد و حمل تعداد بالای مسافران طراحی شده است.

بوئینگ:

نام بوئینگ در ابتدا برای شرکت الوارسازی بوئینگ بوده است و زمانی که بوئینگ علاقه اش را به سمت هواپیماها تغییر داد شرکت هواپیماسازی خود را تاسیس کرد.

اما بوئینگی که امروزه همه ان را به عنوان اولین و بزرگ ترین شرکت هواپیماسازی جهان می شناسند پس از اتمام جنگ جهانی و با ادغام بوئینگ و مک دانل داگلاس تشکیل شد. نام بوئینگ و هیئت مدیره مک دانل داگلاس برای این ادغام انتخاب شدند چرا که سهام مک دانل داگلاس در ان زمان سه برابر سهام بوئینگ بود. این شرکت علاوه بر ساخت قطعات و هواپیماهای مسافربری در بخش نظامی فعالیت می کند که اغلب هواپیماهای جنگنده ان برای ارتش ایالات متحده استفاده می شود. بیایید تا با شش مدل برتر مسافربری این شرکت هواپیماسازی بیشتر اشنا شویم.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

۳۰۷:

این هواپیما که اولین فروند ان در سال ۱۹۳۷ به فروش رسید نخستین هواپیمای ساخته شده توسط شرکت بوئینگ است و تنها می توانست ۳۳ مسافر را جابجا کند.

ویژگی دیگر این هواپیما این بود که دارای کابین تحت فشار بود و لذا می توانست در ارتفاعی بالاتر از ۶ هزار متر در اسمان پرواز کند. در سال های نخستین دو فروند از هواپیما به فروش رسید که بعدها این تعداد به ۶ افزایش یافت. نکته ی دلخراش در خصوص این هواپیما این است که در طی ازمایش هایی که قبل از فروش صورت گرفت ۱۰ خدمه پروازی جان خود را از دست دادند.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

۷۰۷:

این هواپیما که امروزه دیگر در صنعت هواپیمایی از ان استفاده نمی شود در سال ۱۹۵۴ اولین پرواز رسمی خود را انجام داد. هدف از ساخت این هواپیما ارائه خدمات بهتر به مسافران بود که از ان جمله می توان به افزایش دید مسافران از فضای بیرون، سیستم تهویه ی مناسب، عدم ارتعاشات مختل کننده، آشپزخانه و امکانات رفاهی دیگر اشاره کرد. این هواپیما با عقد قراردادی برای فروش ۲۹ فروند یکی از قراردادهای تاریخی در فروش هواپیما در طول تاریخ را از ان خود کرده است. در نهایت و پس از ان که ۹۷۱ فروند از این هواپیما به فروش جهانی رسید به کار خود در این عرصه پایان داد.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

۷۲۷:

هدف از ساخت این هواپیما پرواز در مسافت های کوتاه است. این هواپیما که می تواند تا ۱۸۸ مسافر را در خود جای دهد نیاز به باند فرودگاهی کوتاهتری دارد و لذا برای پروازهای درون مرزی و مناطقی که فضای کمتری برای باند فرودگاه دارند بسیار مناسب است. این هواپیما پس از ان که در نسل خود تغییرات مفیدی را ایجاد کرد اکنون می تواند تا ارتفاع ۲۷۰ مایل دریایی بالا رود.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

۷۳۷:

کوچک ترین عضو خانواده ی بزرگ بوئینگ مدل ۷۳۷ است که از سال ۱۹۶۷ به تولید می رسیده است. این هواپیما به دلیل جثه کوچک خود به بچه بوئینگ نیز معروف است. پس از ان که این مدل بدنه ای طویل تر دریافت کرد توانست تا فروش خود را به ۵ هزار فروند برساند و به عنوان یکی از پرفروش ترین و کاراترین هواپیماهای این شرکت معرفی شود. این هواپیما دارای طول ۳۰ متر و ارتفاع ۱۱ متر است. هم چنین فاصله ی بین دو نوک بال این هواپیما تقریبا ۲۹ متر است.

چهار نسل از این مدل هواپیما تاکنون به تولید رسیده اند که سه نسل ابتدایی ان با نام های ۷۳۷-۱۰۰ تا ۹۰۰ و نسل بعدی ان با نام های مکس ۷، ۸، ۲۰۰ و ۹ شناخته می شوند. در ایران نیز می توان در ایرلاین های اسمان، اتا و کاسپین این مدل از هواپیمای بوئینگ را مشاهده کرد.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

۷۷۷:

یکی از هواپیماهای پهن پیکر شرکت بوئینگ هواپیمای ۷۷۷ است که به دلیل برخورداری از موتور قدرتمند خود توانسته تا نام خود را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برساند. این هواپیما در ۴ نسل و با نام های ۷۷۷ دویست، دویست ای آر، ۷۷۷ سیصد و سیصد ای آر تولید شده است. طراحی این هواپیما با استفاده از کامپیوتر صورت گرفته و هیچ نقشه ای به روی کاغذ اورده نشده است. ظرفیت این مدل از ۲۷۸ تا ۵۵۰ مسافر است که بسته به نوع کلاس پروازی این تعداد تغییر می کنند. نکته مهم دیگر در خصوص این هواپیما این است که از سیستم پروازی جنگنده ها برای پرواز استفاده می کند.

معرفی ۶ تا از محبوب ترین هواپیماهای ایرباس و بوئینگ

۷۸۷:

کار طراحی و ساخت این هواپیمای پهن پیکر در سال ۲۰۰۴ اغاز شد با این حال اولین نسخه ساخته شده و اماده ی پرواز ان در سال ۲۰۱۱ به دست مشتری اش رسید.

این هواپیما می تواند در خود با توجه به کلاس پروازی اش از ۲۱۰ تا ۳۳۰ مسافر را جای بدهد. در طراحی خارجی این هواپیما نیز تفاوتی مشاهده می شود که موجب افزایش بازده سوختی ان شده است. بیشترین میزان خرید این مدل مربوط به کشور ژاپن و قاره اسیا است که ان را به عنوان محبوب ترین مدل میان مردمان اسیا عنوان کرده است.مدل جدیدتر این هواپیما یعنی ۷۸۷-۱۰ در حال ساخت و تولید است که عمر مفید بیشتری نسبت به مدل فعلی خود دارد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت بازار نیوز

 


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو