پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ادعای دکتر عاملی: هیچ قطعه مکانیکی نیست که ایران نتواند تولید کند + نقد

تاریخ خبر: // کد خبر: 260508 // // // // خبر مهم


ادعای دکتر عاملی: هیچ قطعه مکانیکی نیست که ایران نتواند تولید کند + نقد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حوزه‌‌های علمیه در دوران کنونی بایستی با حوزه‌های علمیه چند دهه قبل متفاوت باشند و متناسب با اقتضائات روز بتوانند با جامعه تعامل کنند.


ادعای دکتر عاملی: هیچ قطعه مکانیکی نیست که ایران نتواند تولید کند + نقد

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف لبنان دیدار و گفتگو کرد. عاملی گفت:‌ ۹۵ درصد تولیدات علمی دانشگاه تهران به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه‌های ایران مربوط به بعد از انقلاب بوده است و دانشگاه شریف نیز از جمله دانشگاه‌های برتر ایران است که ۹۷ درصد مقالات علمی آن مربوط به بعد از انقلاب بوده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تنها ۵۷۰۰ پزشک داشت که بخش قابل توجهی از آنها پزشکان هندی و پاکستانی بودند، اما امروزه ایران هرسال ۵۷۰۰ پزشک وارد شده به بازار کار دارد. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:‌ ۹۷ درصد داروی جمهوری اسلامی ایران در داخل تولید می شود و در این زمینه وابستگی چندانی به خارج وجود ندارد.

وی ادامه داد:‌ امروز در برخی از شرکت های خصوصی کشور تولید موتور هواپیما صورت می‌گیرد و کارهایی که باعث حیرت همگان است، هیچ قطعه مکانیکی در صنعت نیست که جمهوری اسلامی خودش نتواند آن را تولید کند

عاملی تأکید کرد:‌ هیچ قطعه مکانیکی در صنعت نیست که جمهوری اسلامی خودش نتواند آن را تولید کند. وی افزود: فقط‌ در ساخت توربین ها، شرکت زنجیره ای توانسته رتبه سوم جهان را به دست آورد که در جایگاه بالاتری از شرکت‌های بزرگ جهان قرار دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:‌ در المپیادهای علمی ریاضی، فیزیک، نجوم و … جوانان و دانش  آموزان ایرانی رتبه اول تا دهم جهان را دارا هستند و در پایگاه داده های آماری جهانی همچون وب آو ساینس رتبه تولید مقالات علمی  جمهوری اسلامی ایران رتبه شانزدهم جهانی است.

عاملی با تأکید بر اینکه جهان اسلام باید در حوزه علم و فناوری قدرتمند شود خاطرنشان کرد:‌ صنایع دفاعی ما آن‌قدر قدرتمند است که دشمن اجازه تعرض و جنگ بر علیه ما را به خود نمی‌دهد. وی افزود:‌ در حوزه اقتصادی نیز باید به این قدرت برسیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به نام‌گذاری سال ها توسط مقام معظم رهبری گفت:‌ ده سال متوالی است که رهبری سال ‌های پیش رو را با عناوین اقتصادی نام‌گذاری می‌کنند که نشان از اهمیت این موضوع است.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه اقتصاد هم باید طمع دشمن را از کشورهای خودمان دور کنیم، خاطرنشان کرد:‌ اگر نتوانیم به لحاظ اقتصادی قدرتمند شویم ممکن است برخی از جوامع در جهان پراکنده شوند و نگاه مردم ما به سمت جهان غرب متمایل شود. وی در پاسخ به سؤالی پیرامون جایگاه حوزه در مقابله فرهنگی با دشمن گفت:‌ امام خمینی(ره) توانست از تمامی ظرفیت‌های کشور از جمله حوزه های علمیه استفاده کند.

عاملی تأکید کرد:‌ البته حوزه‌ های علمیه در دوران کنونی بایستی با حوزه‌های علمیه چند دهه قبل متفاوت باشند و متناسب با اقتضائات روز بتوانند با جامعه تعامل کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون توصیه‌ های رهبری در زمینه سبک زندگی و جنگ نرم گفت:‌ در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از نگارش متنی توسط مقام معظم رهبری مبتنی بر آن  ۳۴ لایه در زمینه سبک زندگی احصاء شد و به دنبال آن کمیسیون سبک زندگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تمامی آن ۳۴ لایه یک سند راهبردی تدوین کرده است.

نقد فرمایشات دکتر عاملی :

از آقای دکتر عاملی بعنوان یکی از مدیران ارشد فعال در حوزه علم و فناوری و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تقاضا می کنیم که اینقدر با قاطعیت در خصوص مسائل اظهار نظر نکنند. یعنی چه که هیچ قطعه مکانیکی در صنعت وجود ندارد که جمهوری اسلامی ایران نتواند تولید کند؟ چه کسی این حرف را زده؟ چه کسی به شما در این خصوص مشاوره داده است؟ بعنوان مثال،کل قطعات مکانیکی مورد استفاده در حوزه حفاری ، امکان تولید داخلی دارد؟ چقدر از قطعات پیچیده مکانیکی حساسی که توان تولید داخلی دارند را می توانیم در مقیاس صنعتی و تولید انبوه به سرانجام برسانیم؟ آیا امکان تولید آلیاژهای خاص را برای ساخت قطعات مکانیکی خاص داریم؟ ……… . پیشرفت و بومی سازی یک بحث است، ادعای مطلق نمودن یک بحث دیگر، لطفا با توجه به حساسیت جایگاه حضرتعالی و اثرات فرمایشات شما در جایگاهها و موضوعات مختلف، اندکی با تامل و بررسی بیشتر ، جهت دهی بفرمائید.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایلنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو