پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز سفارت ایران و «منطقه سبز» بغداد

تاریخ خبر: // کد خبر: 260700 // // //


پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز سفارت ایران و «منطقه سبز» بغداد

شبکه المیادین اعلام کرد بالگردهای آمریکایی با نقض حاکمیت عراق بر فراز منطقه سبز و همچنین در بخش‌های دیگری از آسمان بغداد از جمله بر فراز ساختمان سفارت ایران پرواز می‌کنند.


پرواز بالگردهای آمریکایی بر فراز سفارت ایران و «منطقه سبز» بغداد

شبکه خبری المیادین اعلام کرد، بالگردهای نظامی آمریکایی به منظور آنچه حفاظت از سفارتخانه آمریکا در بغداد خوانده می‌شود، همچنان بر فراز ساختمان این سفارتخانه در منطقه سبز پرواز می‌کنند.

به گزارش المیادین بالگردهای آمریکایی دامنه پرواز خود را به خارج از منطقه سبز و در بخش‌های دیگری از آسمان پایتخت عراق هم گسترش داده‌اند.

بر اساس این گزارش در حال حاضر یک فروند بالگرد «بلک هاوک» بر فراز سفارت ایران در بغداد و وزارت خارجه عراق در منطقه الصالحیه پرواز می‌کند.

المیادین اعلام کرد گشت زنی بالگردهای عراقی بر فراز پایتخت این کشور حاوی این پیام برای عراقی‌هاست که آمریکا به نهادهای نظامی و امنیتی عراق اعتمادی ندارد.

گزارشگر المیادین افزود: پرواز بالگردهای آمریکایی با هدف تحریک عراقی‌ها انجام شده است.

المیادین تاکید کرد:« آنچه امروز در آسمان بغداد روی داد بخشی از اشغالگری آمریکاست، زیرا هیچ هواپیمای عراقی با هواپیماهای آمریکایی در گشت‌زنی و پرواز شریک نیست.»

بالگردهای آمریکایی همچنین برای جلوگیری از تهدید موشک‌های حرارتی بالن‌های حرارتی را در آسمان بغداد پرتاب می‌کنند.

«هاشم الکندی» رئیس گروه مطالعات راهبردی الهدف در گفت‌وگو با المیادین این اقدام آمریکایی‌ها را موید اشغالگری آنها در عراق خواند و گفت: هواپیماهای آمریکایی حاکمیت عراق را  نقض می‌کنند.

وی افزود: جایی که بالگردهای آمریکایی بر فراز آن پرواز می‌کنند محل استقرار نهادهای دولتی و هیئت‌های دیپلماتیک است.

«احمد الشریفی» تحلیلگر امنیتی عراق هم در این باره گفت: «وضعیت بالگردهای آمریکایی در حین پرواز بر فراز بغداد، وضعیت جنگی است.»
وی افزود :«واشنگتن می‌خواهد با اغراق نشان دهد که نسبت به امنیت سفارت آمریکا از سوی برخی گروه‌ها نگران است.»

«علی الحسینی»  یک مسئول ارتباطات الحشد الشعبی هم از اینکه دولت و فرماندهی عملیات مشترک بغداد تاکنون در قبال این تجاوز آمریکایی‌ها واکنشی نشان نداده است، ابراز تعجب کرد.

«ابو رضا النجار» فرمانده محور شمالی الحشد الشعبی هم از پارلمان عراق خواست سفارتخانه آمریکا را ببندد.

وی افزود: «ائتلاف بین المللی حق ندارد بدون موافقت فرماندهی عملیات مشترک بغداد کاری کند.»

النجار گفت: «بالگردهای آمریکایی از سه روز پیش روزانه بیست ساعت در آسمان بغداد پرواز می‌کنند.»

وی افزود: «ما از دولت و پارلمان می‌خواهیم به این رفتارهای موهن به حاکمیت عراق رسیدگی کند.»

سفارتخانه آمریکا در بغداد همچنین به شهروندان خود هشدار داده است به دلیل احتمال مواجه شدن با خطرات متعدد از جمله آنچه تروریسم و آدم‌ربایی در عراق خوانده شده است، به این کشور سفر نکنند.

ایالات متحده روز گذشته نیز در پی تجمع معترضان عراقی مقابل سفارتخانه خود در بغداد، تمام فعالیت‌های کنسولی این سفارت را به حالت تعلیق درآورد.

پیرامون سفارتخانه آمریکا در بغداد از صبح سه‌شنبه تا عصر دیروز به صحنه اعتراضات ضد آمریکایی تبدیل شده بود. تظاهرات‌کنندگان برای اعتراض به حمله هوایی اخیر آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی در شهرستان «القائم» در استان «الانبار» مقابل سفارت آمریکا تجمع کردند. روز گذشته نیز معترضان عراقی بار دیگر مقابل این مجموعه تحصن کرده و شعار مرگ بر آمریکا سر دادند و پس از آن الحشد الشعبی از جمعیت متحصن برابر این سفارتخانه خواست به تحصن خود پایان دهند.

جنگنده‌های ارتش آمریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد. منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دستکم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۵۱ نفر دیگر مجروح شدند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو