پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | دستگیری هفت نفر توسط پلیس ترکیه به اتهام کمک به فرار مدیرعامل سابق «نیسان»

تاریخ خبر: // کد خبر: 260702 // // //


دستگیری هفت نفر توسط پلیس ترکیه به اتهام کمک به فرار مدیرعامل سابق «نیسان»

پلیس ترکیه هفت نفر از پرسنل فرودگاه استانبول را به اتهام کمک به انتقال یک متهم فراری از ژاپن به لبنان دستگیر کرد.


دستگیری هفت نفر توسط پلیس ترکیه به اتهام کمک به فرار مدیرعامل سابق «نیسان»

روز پنجشنبه، چند پرسنل فرودگاه «آتاتورک» در ترکیه به اتهام دست داشتن در انتقال یک زندانی فراری از ژاپن به لبنان دستگیر شدند. به نوشته نشریه «بیزنس اینسایدر»، «کارلوس غصن»، مدیرعامل سابق دو شرکت بزرگ خودروسازی نیسان و رنو، که به اتهام فساد مالی در حبس خانگی در ژاپن به سر می‌بُرد، توانسته از طریق یک هواپیمای شخصی، ساعت ۱۱ شب یکشنبه به وقت محلی، از توکیو به بیروت فرار کند.

گفته می‌شود هواپیمای حامل این تاجر فرانسوی-لبنانی، در بین مسیر، ساعت ۵:۱۵ بامداد دوشنبه به وقت محلی در فرودگاه استانبول بر زمین نشسته است. سپس ساعت ۶ صبح همان روز، سوار بر هواپیمای دیگری از استانبول به بیروت رفته است. پس از ورود غصن به اقامتگاه خود در بیروت، وزارت کشور ترکیه دستور تحقیقی درباره نحوه فرار وی را آغاز کرد.

امروز (پنجشنبه) سخنگوی پلیس ترکیه اعلام کرد در همین ارتباط، چهار خلبان، دو کارمند فرودگاه و یک کارگر بخش باربری فرودگاه آتاتورک را دستگیر کرده است. روزنامه محلی «حریه» که جزئیاتی از این خبر را منتشر کرده، نوشته است که هیچ‌کدام از مأمورین گمرک فرودگاه ورود و خروج غصن را ثبت نکرده‌اند. غصن در گمرک بیروت نیز با استفاده از گذرنامه فرانسوی خود توانسته اجازه عبور بگیرد.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ترکیه، انتقال غصن از استانبول به بیروت از طریق شرکت هواپیمایی ترکی «ام‌ان‌جی جت» صورت گرفته است که پروازهای چارتر را برای مشتریانش مهیا می‌کند. پایگاه‌های اینترنتی ردیابی پروازها نیز تطابق مسیر طی شده توسط غصن و هواپیمای این شرکت هواپیمایی را تأیید می‌کند.

غصن روز سه‌شنبه در بیروت گفت: «اکنون در لبنان هستم و دیگر گروگان سیستم دادگستری ژاپن نیستم که در آن گناه یک پیش‌فرض است، تبعیض فراگیر است و اصول حقوق بشر انکار می‌شود. ژاپن در بی‌توجهی آشکار نسبت به تعهدات قانونی خود تحت قوانین و معاهدات بین‌المللی است که موظف است از آن‌ها پیروی کند».

او همچنین بازداشتش را دارای «انگیزه‌های سیاسی» عنوان کرده و وعده داد به‌زودی به‌صورت آزادانه با رسانه‌ها مصاحبه خواهد کرد.دادگاه ژاپن قصد داشت اوایل سال آینده میلادی غصن را که اواخر سال ۲۰۱۸ دستگیر شده بود، به اتهام فساد مالی محاکمه کند. دولت فرانسه روز پنجشنبه اظهار داشت: «اگر آقای غصن به فرانسه می‌آمد او را [به ژاپن] مسترد نمی‌کردیم، زیرا فرانسه هیچگاه شهروندان خود را مسترد نمی‌کند. این قانون بازی است».

از سوی دیگر، امروز (پنجشنبه) پلیس ژاپن خانه‌ای که غصن در آن در حبس خانگی به سر می‌برد، مورد جست‌وجو قرار داد تا شواهدی از نحوه گریختن او را به‌دست آورد. هنوز مشخص نیست غصن چگونه توانسته از ژاپن بگریزد اما گفته می شود طراحی نقشه این فرار، ماه‌ها طول کشیده است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک منبع قضایی در بیروت، در پی شکایت ژاپنی‌ها، پلیس بین‌الملل (اینترپل) حکم بازداشت غصن را به دولت لبنان تحویل داده است. این حکم به دست نیروهای امنیت داخلی لبنان رسیده است و باید به دادگستری ارجاع شود.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو