پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش کامل و جزئیات ترور حاج قاسم سلیمانی + فیلم و عکس

تاریخ خبر: // کد خبر: 260999 // // // // // // خبر مهم


گزارش کامل و جزئیات ترور حاج قاسم سلیمانی + فیلم و عکس

بامداد امروز جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت «سردار سپهبد قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد.


گزارش کامل و جزئیات ترور حاج قاسم سلیمانی + فیلم و عکس

بامداد جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار اخباری از انفجار و اصابت موشک(حوالی 2 و نیم صبح، اخبار منتشر شد) به دو خودرو در حال عبور در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت «سردار سپهبد قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد (حوالی ساعت پنج و نیم صبح)سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد. سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که در این خصوص منتشر کرد، آورد: «سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی پس از عمری مجاهدت بامداد امروز در حمله بالگردهای آمریکایی به شهادت رسید».

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مسئولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اذعان کرد که این ترور به دستور رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است. در بیانیه پنتاگون آمده است: «ارتش آمریکا به دستور رئیس‌جمهور با کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام دفاعی قاطعی برای حراست از پرسنل آمریکا در خارج از کشور انجام داده است.»

واشینگتن پست مدعی شد: حرکت سردار سلیمانی از فرودگاه تهران تحت نظر بود. به گفته یک منبع آگاه در وزارت دفاع امریکا ، عملیات ترور سلیمانی از قبل طراحی شده بود و مدت ها در صدد فرصت برای این عملیات بودیم. یک هفته قبل منابع خبری رد سردار سلیمانی را زدند و روی وی قفل کردند، به گونه ای که تمام ترددهای وی زیر نظر بوده است.

هواپیمای حامل سردار سلیمانی از لبنان در ساعت 00:30 بامداد در فرودگاه بغداد فرود آمده است (روایات معتبرتر بیان می کنند که ساعت 11 و نیم شب از سوریه – بغداد ، در فرودگاه پیاده شده اند) . به محض خروج از فرودگاه و حرکت خودروی حامل وی به سمت شهر بغداد،  رمز عملیات اعلام شد( بلو لایتنینگ یا آذرخش کبود – آذرخش کبود قبلا نام یک بازی رایانه ای بود که در آن باید ژنرال دریکو با حمله هوائی کشته می شد) و در ساعت ۱:۲۰ دقیقه به وقت محلی ،چهار موشک لیزری از پهپاد به سمت خودروی حامل وی شلیک شد(روایات دیگر، ساعت حمله را حدود 12 و 30 به وقت محلی بیان کرده اند).

خبرگزاری فرانسه به نقل از این مقام نظامی آمریکا نوشت: «حمله دقیق پهپادی منجر به کشته شدن سردار سلیمانی در بغداد شده است». این مقام نظامی توضیح داد که برای تقویت بنیادن های دفاعی و امنیتی ، حدود ۷۵۰ نیروی آمریکایی از جوخه هشتاد‌ و دوم نیروی هوایی ایالات متحده به عراق اعزام شده و جایگزین تفنگدارانی می‌شوند که از ابتدای هفته در سفارتخانه آمریکا در بغداد مستقر بودند. وی همچنین افزود که آمریکا برای تقویت ابعاد امنیتی در سفارتخانه خود در بغداد، به استقرار نیروی نظامی در آن ادامه می‌دهد.

 

اینفوگرافیک جزئیات شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی 

 

تصاویری از خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی و هیئت همراه در  جاده کنار فرودگاه بغداد که مورد حمله آمریکا قرار گرفت:

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

تصاویر محل شهادت سردار قاسم سلیمانی در روز

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

 

(تصاویر) محل شهادت سردار قاسم سلیمانی

ویدئویی از لحظه هدف قرار دادن خودروی حامل سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

ویدئویی دیگری از لحظه اصابت موشک به خودروی حامل سردار سلیمانی در حاشیه فرودگاه بغداد

تصاویری جدید از لحظه حمله به خودرو شهید سردار سلیمانی و همراهان… در این فیلم صدای افرادی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند در موقعیتی نزدیک محل مشخص است.

 

ویدئویی از لحظات پس از اصابت موشک به خودروی شهید سردار قاسم سلیمانی و آتش گرفتن آن

ویدئویی از لاشه خودروی حامل سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد توسط موشک های آمریکایی- اسرائیلی

تصویری از محل حمله هوایی به خودروی سردار سلیمانی

بازسازی صحنه عملیات ارتش آمریکا و شهادت سردار قاسم‌ سلیمانی در فرودگاه بغداد

اعلام نام شهدای اقدام تروریستی آمریکا در فرودگاه بغداد

دفتر فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اسامی شهدای عضو سپاه پاسداران­ را که در حمله تروریستی آمریکایی ها در بغداد به شهادت رسیدند اعلام کرد. در این حمله تروریستی، جمعا ده نفر به شهادت رسیدند که پنج نفر از جمله سردار سپهبد پاسدار شهید قاسم سلیمانی، ایرانی و پنج نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس معاون نیروهای حشدالشعبی عراق، عراقی بودند.

اسامی شهدای پاسدار همراه سردار شهید سلیمانی به این شرح است:

1- سردار سرتیپ پاسدار حسین جعفری نیا

2- سرهنگ پاسدار شهرود مظفری نیا

3- سرگرد پاسدار هادی طارمی

4- سروان پاسدار وحید زمانیان

بر این اساس برخی شایعات مبنی بر حضور و شهادت داماد سردار سلیمانی در حمله تروریستی بامداد امروز آمریکایی ها تکذیب می شود.

تصاویر شهدای ایرانی حمله تروریستی آمریکا در بغداد

تصویری از شهدای ایرانی حمله تروریستی آمریکا در کنار سردار سلیمانی (سردار حسین جعفری‌نیا، سرگرد پاسدار هادی طارمی و سرهنگ پاسدار شهرود مظفری نیا)

  

معرفی بیشتر شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی 

شهید حسین پورجعفری متولد سال ۱۳۴۵ در کرمان است. این شهید بزرگوار از دوران دفاع مقدس همراه سردار سلیمانی بوده است و در سال ۷۶ با سردار سلیمانی وارد نیروی قدس سپاه شد. وی در سال‌های اخیر نیز دستیار ویژه شهید سلیمانی بوده است. از شهید پورجعفری دو دختر و دو پسر به‌ یادگار مانده است.

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

 

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

شهید دیگر همراه حاج قاسم سلیمانی شهید هادی طارمی از نیرو‌های محافظ سردار سلیمانی بوده است. شهید طارمی متولد سال ۱۳۵۸ و اصالتاً اهل زنجان بوده است. وی در بسیاری از مأموریت‌های خطیر همراه سردار سلیمانی بود تا اینکه در ۱۳ دی‌ماه در حمله پهپاد آمریکایی همراه سردار سلیمانی به شهادت رسید.

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

 

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

 

یکی دیگر از شهدای همراه سردار سلیمانی شهید شهرود مظفری‌نیا است. وی اصالتاً اهل کهک استان قم بوده و او نیز از نیرو‌های کادر حفاظت سردار سلیمانی بوده است. شهید مظفری‌نیا در سال ۱۳۵۷ در تهران متولد شده و از وی دو فرزند دختر به‌یادگار مانده است.

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

 

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر
چهارمین شهید ایرانی حادثه ۱۳ دیماه شهید وحید زمانیان است. این شهید متولد سال ۱۳۷۱ و اهل شهرری تهران است و از نیرو‌های حفاظت سردارسلیمانی بوده است.

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

 

شهدای ایرانی همراه سردار سلیمانی را بشناسید + تصاویر

اطلاعات تکمیلی :

یک منبع عراقی در مصاحبه با روسیه الیوم جزئیات جدیدی از لحظات ورود سردار سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس در بامداد جمعه به فرودگاه بین المللی بغداد تا لحظه شهادتش را با استناد به فیلم دوربین‌های مدار بسته فاش کرد. وی بیان داشت که، هواپیمای حامل سردار سلیمانی متعلق به شرکت سوری «اجنحه الشام» بوده، حال آنکه مقامات عراقی نمی‌دانستند شخصیت عالی رتبه یا مهمی در این هواپیما حضور دارد.  زمان رسیدن هوایپما به فرودگاه بغداد ساعت ۱۱:۳۰ شامگاه شب جمعه بود، اما به دلیل تاخیر در بلند شدن هواپیما از فرودگاه سوریه، هوایپما یک ساعت پس از زمان مشخص شده به فرودگاه بین المللی بغداد رسید. هواپیما جلوی درب شماره ۲۱ فرودگاه بین المللی بغداد توقف کرد، اما سردار سلیمانی از ورودی‌های رسمی فرودگاه عبور نکرد بلکه دو خودرو نزدیک هواپیما منتظرش بودند که سوار یکی از آن‌ها شد و قبل از مسافران باند فرودگاه را ترک کرد.

بنابر گفته این منبع، زمانی که حمله صورت گرفت، مقام‌های امنیتی در فرودگاه به طور غیررسمی از مسافران پرسیدند که آیا شخص مهمی هم در هواپیما بود یا نه؟ برخی گفتند بله ما قاسم سلیمانی را دیدیم. سپس مقام‌های امنیتی در همان ساعت شروع به بازجویی از برخی مسافران و نماینده شرکت هواپیمایی کردند که گفت: من مسافران را نمی‌شناسم و همه مثل هم هستند. این منبع افزود، بعد از بازنگری دوربین‌های فرودگاه بغداد، دو خودرو مشاهده شد که در انتظار سردار سلیمانی بودند. هیچ کس بعد از این حادثه دستگیر نشد، اما تحقیقات در سطح عالی ادامه دارد.

مسئولان امنیتی عراق تحقیقاتی را درباره خدمه پرواز هواپیمای حامل سردار سلیمانی به بغداد آغاز کرده و در این راستا دو تبعه سوری و عراقی را بازداشت کرده است. طبق این خبر، بازجویی از کارمندان فرودگاه بغداد بعد از شهادت سردار سلیمانی آغاز شده تا جزئیات سفر وی به عراق و حوادثی که در حین ترور رخ داد، روشن شود.

خلاصه کامل از ماجرای ترور:

*** شهید حاج قاسم سلیمانی روز چهارشنبه پس از سوریه ، به لبنان رفته و پس از دیدار کوتاه با سید حسن نصرالله عصر چهارشنبه به دمشق باز می گردد.

✔️ روز پنج شنبه قرار بوده به عراق پروازی داشته باشد که پرواز با چند ساعت تاخیر نهایتاً ساعت ۱۰:۳۰ از سوریه به سمت عراق حرکت می کند و شهید ابومهدی المهندس به استقبال شهید حاج قاسم سلیمانی می رود.

✔️ بطور معمول و روال ۱۰ خودرو برای اسکورت می رفتند اما چون عراق وضعیت بحرانی داشته ، شهید ابومهدی المهندس تصمیم می گیرد که با دو خودرو برود تا آمریکایی ها متوجه ورود شخص مهمی به فرودگاه نشوند.

✔️ شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس با خودرو رنجرور و دیگر مجاهدین هم با خودرو ون حرکت میکنند.

✔️ پس از ترک سالن تشریفات، از کنار یک خیابان حرکت می کردند ، از گیت اول بازرسی هم عبور کرده بودند که نیروهای تروریستی آمریکا با سه موشک به ماشین اول و با دو موشک به ون حمله کردند و حاج قاسم و دوستانش را به شهادت رساندند.

✔️ قبل از حضور شهید حاج قاسم سلیمانی در بغداد، پهپادهای آمریکایی (که از کویت به پرواز درآمده بودند) بر فراز این فرودگاه در حال پرواز بودند. قرار بود پهپادها عملیات کنند اما به دلایل فنی یا ریسکی که پهپاد دارد و دقتش کم است دو هلیکوپتر آپاچی (که از پایگاه عین الاسد بلند شده اند) شلیک را انجام می دهند. این در حالی است که دو هواپیمای F15 هم بالای سر آنها بوده‌اند.

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس / شفقنا / کانال تلگرامی انتخاب / کانال تلگرامی اعتماد آنلاین / کانال تلگرامی تسنیم / کانال تلگرامی روزنامه فرهیختگان / کانال تلگرامی برنا / کانال تلگرامی رسانه مکتوبات / کانال تلگرامی شفقنا / کانال تلگرامی تابناک آنلاین / کانال تلگرامی رویداد 24 / افکار نیوز / فرارو / باشگاه خبرنگاران / کانال تلگرامی انجمن توسعه و ترویج ایمنی هوانوردی /


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو