پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع سقوط بوئینگ 737 پرواز تهران به اوکراین + فیلم و عکس( گزارش اول)

تاریخ خبر: // کد خبر: 262203 // // // // // // خبر مهم


گزارش جامع سقوط بوئینگ 737 پرواز تهران به اوکراین + فیلم و عکس( گزارش اول)

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت UR-PSR که با شماره پرواز ۷۵۲ در ساعت ۶:۱۲ روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶:۱۸ در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد. گزارش حاضر، اولین گزارش جامع تهیه شده برای این سانحه می باشد.


گزارش جامع سقوط بوئینگ 737 پرواز تهران به اوکراین + فیلم و عکس( گزارش اول)

بنا بر گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ (مدل قدیمی تر از مدل مکس) متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (UIA) با علامت ثبت UR-PSR ( ساخته 2016 و تحویل مستقیم از شرکت بوئینگ) که با شماره پرواز ۷۵۲ در ساعت ۶:۱۲ روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف اوکراین پرواز کرده بود، پس از شش دقیقه قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک، در ساعت ۶:۱۸ صبح ، در حوالی صبا شهر از استان تهران سقوط کرد(دو دقیقه بعد از پرواز ، ارتباط قطع شده است) . هواپیما دارای 170 مسافر و 9 نفر خدمه پروازی بوده و بررسی‌های اولیه حاکی از جان باختن تمام سرنشینان هواپیماست. از بین جانباختان سانحه سقوط ، 147 مسافر ایرانی بوده و 11 مسافر و خدمه اوکراینی و 12 مسافر و خدمه از سایر ملل شامل افغانستان(10 نفر) ، کانادا (6 نفر)،سوئد(4 نفر) و انگلیس(1 نفر) بودند (بغیر از 9 خدمه) (برخی از منابع ،آمار مسافران و خدمه را 176 نفر شامل ۹ خدمه، ۷۰ مرد، ۸۱ زن ، ۱۵ بچه و یک نوزاد ، عنوان کرده اند).

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که بیشتر مسافران هواپیما، اتباع جمهوری اسلامی ایران بوده اند و همچنین مسافرانی با سایر ملیت‌ها نیز در این پرواز حضور داشتند.

 

 

مسیر پرواز هواپیمای اوکراینی

سایت ردیابی پرواز «فلایت‌رادار ۲۴» اعلام کرد که این هواپیما یک هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ بوده است که از تهران به پایتخت اوکراین پرواز می‌کرده است. طبق داده‌های فلایت‌رادار، ارتباط این هواپیما ۲ دقیقه پس از برخاستن، با مرکز کنترل قطع شده است. هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ یک مدل قدیمی‌تر ۷۳۷ است و ۷۳۷ مکس نیست.

اولین تصاویر ارسالی از محل سقوط هواپیما

 

نور اله طاهری مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران بیان داشت، آن طور که به بنده گزارش دادند، لاشه‌های این هواپیما در محدوده ای تقریبا یک کیلومتر مربعی پخش شده است.  از ساکنان و مردم منطقه می‌خواهم در محل حادثه حضور نیابند، چرا که عملیات نیروهای امدادی و اورژانس با ازدحام افراد دچار اختلال می‌شود.

اظهارات شاهدان عینی از سقوط هواپیمای اوکراینی

شاهدان عینی از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین می‌گویند خلبان تمام تلاش خود را کرد تا هواپیما به خانه‌های مسکونی برخورد نکند.

 

اعزام دو بالگرد و ۶۰ تیم عملیاتی هلال احمر به محل سقوط هواپیما

ابراهیم تاجیک نوری مدیرعامل هلال احمر استان تهران ، اظهار داشت ، این حادثه ساعت ۶:۲۲ (10 دقیقه بعد از پرواز- 4 دقیقه پس از سانحه سقوط) به هلال احمر اطلاع داده شد و تیم‌های عملیاتی به سرعت  وارد کار شدند .گزارش‌های اولیه تیم های ارزیاب ، گویای عمق حادثه بوده است . بر این اساس ، دو فروند بالگرد و ۱۰ دستگاه خودرو آمبولانس سازمان امداد و نجات به منطقه اعزام گردید. تمام پایگاه‌های هلال احمر و ۶۰ تیم جستجو و نجات برای امدادرسانی به محل اعزام شده‌اند.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس سازمان امداد و نجات اعلام کرد: چهار تیم ارزیاب هلال احمر جهت بررسی بیشتر به منطقه ارسال گردیده است.

 

مدیرعامل هلال احمر استان تهران گفت ،  ۲۰۰ نجاتگر هلال احمر در محل سقوط هواپیما اوکراینی حضور دارند. شاهین فتحی اظهار داشت: حدود ۲۰۰ نجاتگر هلال احمر با کمک دیگر دستگاه‌های امدادرسان در حال جمع آوری اجساد هستند.

اعزام آتش نشانان به محل سقوط

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز در این باره گفت: ساعت هفت صبح امروز ( 48 دقیقه بعد از پرواز و 42 دقیقه بعد از سقوط) سقوط این هواپیما به ما اطلاع داده شد که بلافاصله نیروهای ما به محل اعزام شدند. وی با بیان اینکه محل حادثه در محدوده خدمات آتش‌نشانی شهر تهران نبود افزود: سه گروه حریق و سه گروه نجات از سازمان آتش‌نشانی تهران به محل اعزام شدند، اما پیش از اعزام نیروهای آتش‌نشانی تهران، نیروهای آتش‌نشانی شهرهای اطراف در محل حضور داشتند.

تصاویر هوایی منطقه سقوط هواپیما 

بنا بر گزارش های دریافتی، منطقه سقوط هواپیما ، مسکونی نبوده و زمینی مزروعی و باغی و همچنین پارک می باشد. توصیف محل سقوط هواپیما ، منطقه‌ زیر می‌باشد. جاده‌ آدران از سه‌راه آدران در جاده ساوه (نزدیک رباط کریم) آغاز شده به شهریار ختم می‌شود. در این مسیر، در سمت چپ و نرسیده به خروجی صباشهر (قاسم‌آباد قندیشاد سابق) در سمت راست و سپس شاهدشهر در سمت چپ، باتری‌سازی صبا قرار دارد و احتمالاً مجتمع‌های مسکونی مربوطه . سپس یک زمین خالی بوده و بعد محمودآباد و خلج‌آباد قرار دارند که اصولاً چسبیده به هم هستند. پس از یک زمین خالی نیز شاهدشهر واقع است. علت ذکر انواع اسامی در مورد محل حادثه، تجمع همین آبادی‌ها در محدوده‌ مورد نظر است و البته صباشهر درست نیست و دقیق‌تر همان خلج‌آباد است (بین خلج‌آباد و باطری‌سازی).

نمایی کلی از موقعیت سقوط پرواز تهران – کی‌یف

وضعیت جان باختگان پرواز سانحه دیده بوئینگ

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، بیان داشت که مسافران پرواز مذکور  170 نفر و ۹ خدمه بوده اند . وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا احتمال زنده ماندن مسافران هست گفت: به نظر نمی‌رسد که مسافری در این حادثه زنده باشد اما تمام تلاش خود را برای نجات حتی یک نفر از مسافران هم ، به کار می‌گیریم. ابراهیم تاجیک نوری در پاسخ به این سوال بیان داشت که، متأسفانه همه مسافران هواپیمای اوکراینی فوت کردند و کسی در هواپیما سالم نمانده است. اطفا کامل حریق انجام شده و در حال حاضر در حال انتقال اجساد هستیم. سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که بیشتر مسافران هواپیما، اتباع جمهوری اسلامی ایران بوده اند و همچنین مسافرانی با سایر ملیت‌ها نیز در این پرواز حضور داشتند(147 مسافر ایرانی، 11 مسافر اوکراینی و 12 مسافر از سایر ملل شامل افغانستان ، کانادا،سوئد و انگلیس ) . برخی از منابع آمار مسافران و خدمه را 176 نفر شامل ۹ خدمه، ۷۰ مرد، ۸۱ زن ، ۱۵ بچه و یک نوزاد ، عنوان کرده اند .

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از انتقال اجساد سقوط هواپیمای اوکراینی به مرکز تشخیصی آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان خبر داد.  مهدی فروزش ، در این‌باره گفت، اجساد سانحه سقوط هواپیما بعد از جمع‌آوری به مرکز تشخیص آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران در کهریزک منتقل خواهد شد تا پس از آن اقدامات برای شناسایی و تعیین هویت آغاز شود. به گفته وی سوله مدیریت بحران در مرکز کهریزک برای تحویل اجساد آماده شده است.

پیمان صابریان رئیس مرکز اورژانس تهران در خصوص اتمام عملیات جمع آوری بقایای اجساد کشته شدگان این سانحه هوائی بیان داشت که ، حدودا تا ساعت یک ظهر، کار جمع آوری و انتقال بقایای اجساد به پزشک قانونی ، به اتمام خواهد رسید. لازم بذکر است که طبق صحبت احمد نائیجی ،مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی، شناسایی و احراز هویت کشته شدگان بین 3-7 روز به طول خواهد انجامید.

شنیده ها حاکی از آن است که تعدادی از دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا و کانادا که در این پرواز حضور داشتند، جان خود را از دست دادند. حمیدرضا ستاره کوکب، دانش آموخته دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شریف به همراه همسرش نیز از سرنشینان این هواپیما بودند که در این سانحه جان باختند. گفته می شود دو فرزند یکی از مقامات وزارت بهداشت ( دو تن از فرزندان محسن اسدی لاری مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت) و دختر و داماد یکی از اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز در این پرواز حضور داشتند.

شایعاتی در خصوص اصفهانی بودن تعدادی از جانباختگان در حال پخش می باشد. منصور شیشه فروش، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان گفت: تا این لحظه اخباری مبنی بر اینکه چه تعداد از جانباختگان هواپیمای ۷۳۷، از استان اصفهان باشند، دریافت نشده است.

اعلام اسامی مسافران هواپیمای اوکراینی

اسامی مسافران هواپیمای اوکراینی که به بنابر اعلام مسئولان تمامی آنان جان خود را از دست داده‌اند، به شرح زیر می باشد:

فایل پیوست لیست اسامی

ترافیک در مسیرهای مواصلاتی محل سقوط

سرهنگ قباد قیطاسی رئیس پلیس راه غرب استان تهران گفت: محورهای مواصلاتی محل سقوط هواپیما ترافیک نیمه سنگین دارد. وی، اظهار داشت: در حال حاضر محور صباشهر ملارد و محورهای منتهی به شاهدشهر شهریار (خلج آباد) به دلیل سقوط هواپیمای مسافربری اوکریانی دارای ترافیک نیمه سنگین است. ترافیک در محور شهریار- تهران، آزادراه ساوه و جاده قدیم قم نیز پر حجم است. وی از حضور نیروهای پلیس راه در محل حادثه سقوط هواپیما خبر داد و از مردم خواست در این منطقه ازدحام نکنند.

تکذیب یافته شدن جعبه سیاه + تائید پیدا شدن جعبه سیاه اول و دوم

حسن رضائی فر مدیرکل سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: خبر یافته شدن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی اشتباه بوده و تأیید نمی‌شود. وی درباره یافته شدن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، گفت: خبر پیدا شدن جعبه سیاه کذب بوده و ما آن را تأیید نمی‌کنیم. هنوز جعبه سیاه این هواپیما پیدا نشده و پس از تأیید آن از سوی سازمان هواپیمایی کشوری، اطلاع رسانی خواهد شد.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمائی کشوری، اظهار داشت: تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری که در سایت سقوط بوئینگ 737 اوکراینی حضور دارند، یکی از جعبه‌های سیاه هواپیما را پیدا کردند که سالم است. وی اضافه کرد: تلاش برای یافتن دیگر جعبه سیاه هواپیما ادامه دارد. ساعت 11 و پنجاه دقیقه صبح، جعفرزاده ، پیدا شدن جعبه سیاه دوم را نیز تائید کرد.

گفتنی است جعبه سیاه هواپیما، باکسی است که تمام اتفاقات هواپیما اعم از رویدادهای الکترونیکی و مکالمات خلبان با برج مراقبت در آن ضبط می‌شود (شامل نوار مکالمات خلبان و نوار پارامترهای موتور (FDR&CVR)) . این جعبه به رنگ نارنجی بوده و نوع آلیاژ آن، از فولادی است که در هیچ شرایطی اجازه تخریب به محتویات آن را نمی‌دهد.

 

شرکت بوئینگ‌: در حال بررسی شواهد درباره علت وقوع سانحه هستیم

شرکت هواپیماسازی بوئینگ دقایقی قبل پس از وقوع سانحه هواپیمای ۷۳۷ مکس اوکراینی، در حساب توئیتر رسمی خود اعلام کرد: در حال بررسی شواهد و مدارک درباره علت وقوع این سانحه هستیم.

توقف همه پروازهای فرودگاه مهراباد و امام و بازگشائی مجدد پروازها در این دو فرودگاه

پس از وقوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی ، تمام پروازهای فرودگاه مهرآباد و امام خمینی متوقف شده است. گزارش ها گویای این امر است که ، این پروازها مجددا برقرار شده است.

فرودگاه مهرآباد طی یک اطلاعیه هوانوردی (NOTAM) اعلام کرد: پروازهای فرودگاه بین المللی مهرآباد در زمان بندی از پیش تعیین شده و مطابق روال عادی روزانه در حال انجام است. خاطرنشان می‌شود، پس از سقوط بویینگ ۷۳۷ مکس پس از پرواز امروز از فرودگاه امام خمینی (ره)، که در ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح امروز رخ داده بود، پروازهای فرودگاه‌های مهرآباد و امام خمینی (ره) متوقف شد که ساعتی پس از آن، پروازها از سر گرفته شد؛ اما با تأخیر مواجه بود. بنا بر اعلام فرودگاه مهرآباد، در حال حاضر پروازهای این فرودگاه بدون تأخیر بوده و به حالت عادی بازگشته است.

علی کاشانی حیدری مدیرکل روابط عمومی فرودگاه امام خمینی (ره) ، اظهار داشت: در پی سقوط یک هواپیما اوکراینی پروازهای فرودگاه امام خمینی (ره) متوقف نشده است. وی افزود: در حال حاضر پروازها در فرودگاه امام در حال انجام است و مشکلی وجود ندارد. ممکن است، برخی از پروازها با تأخیر انجام شود.

آماده باش پزشکی قانونی در محل حادثه 

حامد نائیجی  گفت: به دنبال سقوط هواپیمای مسافربری در جنوب تهران ، مرکز تشخیص هویت پزشکی قانونی استان تهران در کهریزک به آماده‌ باش درآمد تا اجساد جانباختگان این سانحه را دریافت کند، اما تاکنون طبق گزارش‌های دریافتی هیچ جسدی به مرکز تشخیص هویت کهریزک تحویل داده نشده است.

وی با بیان اینکه یک تیم از متخصصان تشخیص هویت پزشکی قانونی نیز در محل حضور دارند، گفت: این افراد بر روند جمع آوری اجساد و انتقال آنان به پزشکی قانونی نظارت خواهند داشت و از صبح امروز و دقایقی بعد از وقوع حادثه در محل حضور دارند.  مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور با توجه به شدت حادثه و آسیب‌دیدگی شدید اجساد، فرآیند تشخیص هویت از طریق انجام آزمایش DNA و نمونه‌گیری ژنتیکی انجام خواهد شد.

نائیجی تاکید کرد که پزشکی قانونی در آماده‌باش کامل است و در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به شناسایی هویت جانباختگان این سانحه خواهد کرد.

تسلیت رئیس‌جمهوری اوکراین به خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیما

ولودومیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین سفر خود به عمان را نیمه تمام گذاشت و در پیامی به خانواده های قربانیان این حادثه تسلیت گفته و با آنان ابراز همدردی کرد. به گفته زلنسکی، سفارت اوکراین در ایران مشغول روشن ساختن چگونگی وقوع این سانحه غم انگیز بوده و کنسول این کشور نیز در محل سقوط هواپیما حضور دارد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در اولین واکنش به سقوط هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به خطوط هوایی این کشور در حومه تهران تاکید کرد که از انتشار تئوری‌های بی پایه و بدون مدرک در زمینه سقوط این هوایپیما باید دوری کرد. نخست وزیر اوکراین نیز با بیان اینکه ۱۱ شهروند این کشور در این سانحه مرگبار کشته شده‌اند، اعلام کرد که یک تیم متخصص را برای تحقیق درباره سقوط بوئینگ ۷۳۷ به ایران اعزام خواهد کرد.

سفارت اوکراین در تهران پیش از این اعلام کرده بود که سقوط این هواپیما در نتیجه یک حمله تروریستی نبوده است.

ارسال پیام همدردی و تسلیت سخنگوی وزارت امور خارجه به خانواده های اوکراینی و ایرانی

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پی سانحه هوایی صبح امروز (چهارشنبه) که منجر به کشته شدن تنی چند از هموطنان و همچنین شهروندانی اوکراینی شد، با ابراز تاسف عمیق از این سانحه، به مردم ایران، دولت و ملت اوکراین و خانواده جانباختگان این سانحه دردناک تسلیت گفت.

 پیام تسلیت لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بابت سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

بسم الله الرحمن الرحیم 

انالله و اناالیه راجعون‌

وقوع سانحه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در منطقه شهریار استان تهران که باعث جان باختن تمامی سرنشینان هموطن ایرانی و جمعی از شهروندان اوکراینی شد موجب تاثر و تاسف فراوان گردید. ضرورت دارد مسئولان ذیربط به بررسی علل و عوامل بروز این سانحه دردناک پرداخته و نتایج آن را به اطلاع عموم مردم برسانند. اینجانب ضمن اظهار همدردی و عرض تسلیت به خانواده های داغدار جان باختگان ، برای تمامی درگذشتگان رحمت و مغفرت از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم .

علی لاریجانی 

رییس مجلس شورای اسلامی

پیام تسلیت ارسال شده توسط انوشیروان محسنی بندپی ، استاندار تهران 

«خبر درگذشت جمعی از هموطنان در حادثه تلخ و ناگوار سقوط هواپیمای مسافربری تهران- کی‌یف، موجب تاثر و تالم فراوان شد. اینجانب این ضایعه را خدمت ملت شریف ایران تسلیت عرض می‎کنم و از پروردگار متعال برای جان باختگان این حادثه علو درجات و برای بازماندگان، صبر و شکیبایی مسئلت دارم».

بررسی های علت سقوط هواپیما

قاسم بی نیاز رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی در این ارتباط گفت: علت سقوط هواپیمای اوکراینی که صبح امروز تهران را به مقصد کیف پایتخت اوکراین ترک و در نزدیکی شهر جدید پرند سقوط کرد، آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما بود.

وی با رد هرگونه شایعه درخصوص اصابت موشک به بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی، گفت: در صورتی که این حادثه به دلیل اصابت موشک بود هواپیما در آسمان منفجر می‌شد اما آتش سوزی در قسمت موتور این هواپیما و تلاش ناموفق خلبان برای کنترل هواپیما منجر به سقوط و فوت تمام سرنشینان آن شد.

جلسه ستاد مدیریت بحران تهران تا ساعتی دیگر تشکیل می‌شود

منابع با اضافات و تلخیص برگرفته از : خبرگزار ی مهر / خبرگزاری ایرنا / خبرگزاری ایسنا / خبرگزاری فارس / خبرگزاری ایلنا / خبرگزاری تسنیم /……

اختصاصی سایت ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو