پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چرا بوئینگ‌های ۷۳۷‌ سقوط می‌کنند؟ /سقوط نسل قدیمی‌ مکس در تهران

تاریخ خبر: // کد خبر: 262304 // // //


چرا بوئینگ‌های ۷۳۷‌ سقوط می‌کنند؟ /سقوط نسل قدیمی‌ مکس در تهران

امروز یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی در شاهدشهر شهریار سقوط کرد تا برگی دیگر به پرونده پرمخاطره این سری هواپیماها افزوده شود.


چرا بوئینگ‌های ۷۳۷‌ سقوط می‌کنند؟ /سقوط نسل قدیمی‌ مکس در تهران

 حادثه ساعت ۶:۳۰ صبح امروز مربوط به سقوط یک فروند هواپیمای مسافری بویینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰ با رجیستری UR-PSR متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین که از فرودگاه امام خمینی (ره) عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود، نخستین سانحه سقوط بوئینگ‌های ۷۳۷ نیست.

پیش از سانحه صبح امروز، بوئینگ‌های ۷۳۷ از سال ۱۹۷۰ تاکنون دهها مورد سقوط را به ثبت رسانده اند که منجر به کشته شدن هزاران نفر شده است. تازه‌ترین سقوط این سری بوئینگ مربوط به نسل جدید ۷۳۷ یعنی ۷۳۷ مکس است که طی یکسال و نیم گذشته ۳۴۶ کشته برجای گذاشته است.

در ادامه خلاصه‌ای از حوادث این سری هواپیما را مرور می‌کنیم.

نسل جدید ۷۳۷ / ‏‬ مکس: دو سقوط با ۳۴۶ کشته

تازه‌ترین سوانح مربوط به بوئینگ‌های سری ۷۳۷، مربوط به دو فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس در فاصله ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۲۰ است؛ این دو هواپیما در اتیوپی و اندونزی سقوط کرد و در پی آن، پرواز هواپیماهای ۷۳۷ مکس متوقف و غول هواپیماسازی بویینگ، با جمع آوری این هواپیماها، بررسی و رفع عیب این مدل از هواپیماهای مسافری را آغاز کرد.

در پی این سوانح و با انتشار گزارش‌های فنی از علل حوادث مذکور که بر نقص فنی این مدل هواپیما صحه گذاشت، شرکت هواپیماسازی بویینگ ناچار شد تحت فشار افکار عمومی، تولید این تایپ را از اواسط دسامبر ۲۰۱۹( اواخر اذرماه ۹۸) متوقف کند.

گفتنی است ۷۳۷ مکس در زمره هواپیماهای narrow-body (باریک پیکر) بوده که نخستین فروند آن در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۶ به پرواز آزمایشی درآمد اما سرتیفیکیت و مجوز پرواز آن در ۸ می ۲۰۱۷ برای پرواز رسمی صادر شد که هواپیمایی مالیندو ایر مالزی این مدل را خریداری کرده بود.

نخستین سقوط ۷۳۷ مکس مربوط به ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ و متعلق به شرکت هواپیمایی لایِن ایر مالزی بود که از فرودگاه سوکرانو در جاکارتا به فرودگاه دیپاتی امیر در بنگلادش عازم بود اما ۱۳ دقیقه پس از تیک آف، در دریای جاوای اندونزی سقوط کرد و ۱۸۹ مسافر آن جان باختند.

دومین سقوط ۷۳۷ مکس نیز در تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۹ رخ داد که این هواپیما از فرودگاه آدیس آبابا در پایتخت اتیوپی عازم نایروبی پایتخت کنیا بود که ۶ دقیقه پس از بلند شدن، در شهر بیشوفوی اتیوپی سقوط کرده و ۱۵۷ مسافر آن در دم جان باختند.

گفتنی است طی روزهای اخیر سهام بویینگ در پس توقف تولید ۷۳۷ مکس به شدت سقوط کرده بود که احتمالاً سقوط امروز نیز این اتفاق را تشدید خواهد کرد.

تداوم بحران در بوئینگ که بزرگترین صادرکننده آمریکاست و ناتوانی این شرکت در جلب اعتماد ناظران و بازار پس از دو سقوط مرگبار ۷۳۷ مکس، باعث شد تا دنیس مویلینبرگ، مدیرعامل آن اواخر ماه دسامبر (اوایل دی ماه جاری) اخراج شود.

رسانه آمریکایی سی ان بی سی پس از اخراج مدیرعامل بوئینگ در خبری نوشت: این اخراج رده‌بالا در حالی اتفاق می‌افتد که بوئینگ در حل‌وفصل کردن بدترین بحران ۱۰۰ سال اخیر خود ناتوان بوده است. این بحران باعث شده است که ارتباط شرکت با ایرلاین‌های مشتری خود، که در سال‌های اخیر باعث شکوفایی تولید بوئینگ شده بودند، با اختلال مواجه شود.

سقوط‌های متعدد بوئینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰

قبل از سری مکس، بوئینگ‌های ۷۳۷ سری ۸۰۰ بودند که طی چند سال حوادث متعددی را در جهان رقم زدند.

۱- در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ یک فروند بوئینگ نو ۸۰۰-۷۳۷ با ۱۵۴ مسافر به دنبال برخورد با یک هواپیمای دیگر در برزیل سقوط کرد که همه مسافران آن کشته شدند.

۲ – در تاریخ ۵ می ۲۰۰۶ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ از هواپیمایی کنیا در کامرون با ۱۰۵ مسافر سقوط کرد.

۳ – ۲۰ آگوست ۲۰۰۷ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ که از چین تایپه بلند شده بود، در ژاپن سقوط کرد؛ این سانحه تلفات جانی نداشت.

۴- ۱۰ نوامبر ۲۰۰۸ یک فروند هواپیمای ۸۰۰-۷۳۷ در فرودگاه رم هنگام فرود به شدت آسیب دید و یک مسافر کشته شد.

۵- ۲۵ فوریه ۲۰۰۹ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ ترکیش ایرلاین دچار سانحه شد و ۹ نفر از ۱۳۵ سرنشین آن کشته شدند.

۶- ۲۲ دسامبر ۲۰۰۹ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ امریکن ایرلاین در جامائیکا سقوط کرد اما تلفاتی نداشت.

۷- ۲۵ ژانویه ۲۰۱۰ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به هواپیمایی اتیوپی در دریای مدیترانه سقوط کرد و ۱۴۸ نفر کشته شدند.

۸- ۲۲ می ۲۰۱۰ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی ایر ایندیا هنگام فرود در فرودگاه مانگالور هند سقوط کرد و ۱۵۸ نفر مسافر آن کشته شدند.

۹- ۳۰ جولای ۲۰۱۱ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ از هواپیمایی کارائیب از باند بارانی فرودگاه چدی ژاپن خارج شد و به فنس برخورد کرد. خوشبختانه این سانحه بدون تلفات بود.

۱۰ – ۱۴ اکتبر ۲۰۱۲ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ در فرودگاه آنتالیا آتش گرفت و ۲۷ نفر راهی بیمارستان شدند.

۱۱- ۱۳ آوریل ۲۰۱۳ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ در فرودگاه بین‌المللی نگورارای اندونزی هنگام فرود از باند خارج شد و به دریا افتاد. خوشبختانه تمام مسافران به سلامت از هواپیما خارج شدند.

۱۲ – ۱۹ مارس ۲۰۱۶ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ که از دوبی به روسیه پرواز می‌کرد، در نزدیکی فرودگاه روستوف سقوط کرد و همه ۶۲ مسافر آن کشته شدند.

۱۳ – ۴ آوریل ۲۰۱۶ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ در جاکارتای اندونزی، درهنگام بلند شدن از باند، با یک هواپیمای دیگر برخورد کرد. با این که هر دو هواپیما آتش گرفتند اما همه مسافران نجات پیدا کردند.

۱۴ – ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ از هواپیمایی پگاسوس از باند فرود فرودگاه ترابزون خارج شد. خوشبختانه کسی آسیب ندید.

۱۵ – ۲۹ آوریل ۲۰۱۸ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ هواپیمایی لایون ایر هنگام فرود در باران شدید، از باند فرودگاه جلال‌الدین خارج شد. خوشبختانه هیچ کس آسیب ندید.

۱۶ – ۱۶ آگوست ۲۰۱۸ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ هنگام فرود در فرودگاه مانیلای فیلیپین سقوط کرد اما همه سرنشینان نجات داده شدند.

۱۷ – ۱ سپتامبر ۲۰۱۸ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ هنگام فرود در فرودگاه بین‌المللی سوچی آتش گرفت و ۱۸ نفر آسیب دیدند.

۱۸ – ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ از باند فرود فرودگاه پاپوئا گینه نو خارج شد و یکی از سرنشینان کشته شد.

۱۹ – ۳ می ۲۰۱۸ یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ نظامی در جکسون ویل از باند خارج شد و موجب شد سرنشینان آن آسیب ببینند.

۲۰ – اکتبر ۲۰۱۹ اداره هوانوردی فدرال آمریکا ۶۸۶ هواپیمای ۸۰۰-۷۳۷ را بررسی کرد که در ۳۶ مورد از آنها ترک‌های بزرگ در بال هواپیما مشاهده شد.

۲۱ – ۸ ژانویه ۲۰۲۰ (امروز) یک فروند بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ هواپیمایی اوکراین با ۱۸۰ مسافر اندکی پس از بلند شدن از باند فرودگاه بین‌المللی امام خمینی سقوط کرد و همه مسافران کشته شدند.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو