پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نقد ادعای آمریکایی‌ها درباره حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی+تحلیل دو کارشناس

تاریخ خبر: // کد خبر: 262672 // // // خبر مهم


نقد ادعای آمریکایی‌ها درباره حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی+تحلیل دو کارشناس

در پی ادعای مقامات امریکایی مبنی بر اینکه هواپیمای اوکراینی بر اثر شلیک موشک پدافندی ایران به اشتباه ساقط شده است، یک کارشناس نظامی و دفاعی ایران و یک کارشناس حوزه پدافند هوایی توضیحاتی را ارائه کرد که نشان می دهد چرا ادعای امریکایی ها به لحاظ فنی بسیار مضحک است و این ادعاهای امریکایی ها صرفاً با انگیزه های سیاسی و برای نجات از تحقیر ان ها در ماجرای عین الاسد مطرح می شود.


نقد ادعای آمریکایی‌ها درباره حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی+تحلیل دو کارشناس

در پی ادعای مقامات امریکایی مبنی بر اینکه هواپیمای اوکراینی بر اثر شلیک موشک پدافندی ایران به اشتباه ساقط شده است، یک کارشناس نظامی و دفاعی ایران و یک کارشناس حوزه پدافند هوایی توضیحاتی را ارائه نموده و ادعای امریکایی ها را به لحاظ فنی به نقد کشیده  و حتی بیان داشته اند که این ادعاهای امریکایی ها صرفاً با انگیزه های سیاسی و برای نجات از تحقیر ان ها در ماجرای عین الاسد مطرح می شود.

توضیحات ارایه شده توسط این دو کارشناس، را در ذیل می خوانید:

یک رادار و پدافند هوایی چگونه عمل می کند و چرا ادعای آمریکایی ها جای بحث دارد :

پدافند هوایی شامل زیرسامانه هایی است که باید همه با یکدیگر به صورت زنجیره وار کار کنند تا بتوان یک هدف را مورد اصابت قرار داد:
اول: رادار جستجو که می بایست با عملکرد مطلوب اهداف را جستجو کند در این مرحله همه اجسام موجود در ارتفاع مشخصی از آسمان کشف می شوند و‌حتی نوع جسم پرنده نیز مشخص می شود که مثلا هواپیما، هلیکوپتر، جنگنده یا موشک هستند. این اهداف با توجه به سرعت و نوع مانور آن ها و سطح مقطع راداری آن ها تشخیص داده می شوند. در ادامه ،  اهداف شناسایی شده به رادار ردگیر واگذار می شوند و رادار ردگیر روی هدف قفل می شود و البته نوع هدف نیز مشخص می شود و در ادامه به موشک ها فرمان شلیک داده می شوند.

حال این موضوع بسیار مهم است که سرعت و ابعاد هواپیمای مسافربری یا جنگنده یا موشک یکی نیست و سرعت متوسط موشک و جنگنده چند برابر بیشتر از هواپیمای مسافربری در فاز شروع پرواز است. و  هواپیمای اوکراینی هم در فاز اولیه پرواز بوده است. ضمن اینکه سطح مقطع(RCS) هواپیمای مسافربری نیز حداقل 10 برابر جنگنده و ده ها برابر موشک است.

همچنین تمام سامانه های پدافندی دارای سامانه IFF هستند که سامانه تشخیص دوست از دشمن  هستند و هواپیما نیز در فاز اول تمام سیستم مخابراتی و برقش روشن بوده و سامانه می توانسته آن را تشخیص دهد.

نکته بعدی نیز که بسیار حائز اهمیت است این است که موشک پدافندی وقتی از نوع برخورد مستقیم باشد پس از برخورد با هدف با توجه به سرجنگی آن منفجر می شود و هدف در هوا به گونه ای منفجر می شود که لاشه های هدف در اثر انفجار به تکه های بسیار زیاد و پراکنده در «سطح بسیار وسیع» تبدیل می شوند به نحوی که باید ساعات و حتی روزهای زیادی برای جمع کردن کامل قطعات آن وقت صرف شود. 

اگر موشک پدافندی از نوع مجاورتی باشد نیز حتی اگر موشک از کنار هدف عبور کند فیوز مجاورتی فعال شده و هدف را منفجر می کند و مجددا اتفاقی که گفته شد(لاشه های ریز ‌و پراکنده در سطح وسیع) تکرار می شود. انفجار هواپیما در چنین حالتی آنی بوده و ممکن است تکه های هدف در سطحی به وسیعت کیلومترها متر مربع پراکنده شوند.  انفجار و انهدام در این صورت در مسری از ثانیه اتفاق می افتد نه به صورت تدریجی و با شعله ور شدن آتش از یک ناحیه هواپیما.

کارشناس پدافند هوایی: مگر می‌شود هواپیمای موشک خورده در مسیر برگشت به فرودگاه باشد؟!

یک کارشناس پدافند هوایی اظهار کرد: اینکه برخی مقامات آمریکا مدعی شدند به هواپیمای اوکراینی موشک برخورد کرده ادعائی بیشتر نیست و اساسا چنین چیزی امکان ندارد. وی با تاکید بر اینکه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی صفر درصد است، افزود: محدوده فرودگاه امام خمینی (ره) در محدوده تقرب 60 مایلی (120 کیلومتری) مهرآباد قرار دارد.  با توجه به پروازهای مداوم در فرودگاه امام خمینی (ره) چنین چیزی امکان پذیر نیست.

وی در واکنش به برخی مسائل مربوط به شلیک موشک سام، گفت: این نوع موشک برای اهداف دور برد به کار می رود .  هواپیمای اوکراینی ظاهرا پس از تیک آف دچار نقص فنی شده و در صدد برگشت به فرودگاه بوده است. قطعا پس از بررسی جعبه های سیاه هواپیما، وضعیت ادعای برخورد موشک به آن مشخص می شود.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  تسنیم (لینک1 ) / (لینک 2)


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو