پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نمونه هایی از آتش گرفتن موتور بوئینگ 737-800 + فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 262818 // // // // خبر مهم


نمونه هایی از آتش گرفتن موتور بوئینگ 737-800 + فیلم

آتش گرفتن موتور Boeing 737-800 ، پدیده ای جدید نبوده و نمونه هایی چند از آن به کررات گزارش شده است. خبر زیر، اقدام به ارایه مستنداتی چند از آتش گرفتن موتور در این مدل از هواپیمای بوئینگ نموده است.


نمونه هایی از آتش گرفتن موتور بوئینگ 737-800 + فیلم

آتش گرفتن موتور Boeing 737-800 ، پدیده ای جدید نبوده و نمونه هایی چند از آن به کررات گزارش شده است. خبر زیر، اقدام به ارایه مستنداتی چند از آتش گرفتن موتور در این مدل از هواپیمای بوئینگ نموده است.

 

نمونه سقوط بویینگ ۷۳۷-۸۰۰ خطوط هواپیمایی فلای دبی که از دبی عازم مسکو بود!

در این تصویر نیز آتش گرفتن موتور هواپیما قبل از سقوط کاملا در سال 29 اسفند 94 مشخص است! البته چون در این پرواز هم تمام مسافران و خدمه جان باختند بویینگ عامل سقوط را خلبان معرفی کرد!

 

آتش گرفتن موتور بویینگ ۷۳۷ در روسیه در فروردین ماه ۹۸

در حالی که جنگ روانی گسترده‌ای درباب سقوط هواپیمای اوکراینی درجریان است ویدئویی از یک فروند Boeing 737-800 خطوط هوایی روآندا در روز گذشته در فرودگاه بن گوریون اسرائیل موتورش آتش گرفت اذهان را بدین سو‌ متبادر کرد که اساسا این کمپانی دچار چه تحولی در فرآیند تولید خود گردیده که در طی یک سال گذشته سوانحش تا بدین حد افزایش یافته است. لازم به ذکر است که در ماه اکتبر و مارس سال ۲۰۱۹ دو ‌فروند هواپیمای بوئینگ دچار سانحه شدند.

دراین ویدئوها کاملا واضح است که نیروهای آتش نشانی برای خاموش کردن آتش موتور از مواد اطفاء حریق استفاده کرده و از پنجره هواپیما مشخص است که زمین کاملا پوشیده از این مواد شده و خودروی آتش نشانی نیز در کنار هواپیما ایستاده است.

یک خبرگزاری رواندایی نیز وقوع این حادثه را در صبح روز چهارشنبه 18 دی 98 در فوردگاه بن گورین تائید کرده است.

افشای نقایص بویینگ در خبرگزاری‌های مطرح دنیا ادامه دارد:

خبرگزاری بلومبرگ پیام یک خلبان به همکارش در سال ۲۰۱۶ را با اشاره به مشکلات بویینگ ٧٣٧ مکس منتشر کرد: “هواپیمای بویینگ توسط دلقک ها طراحی شده و میمون ها سوپروایزر بوده‌اند.”

توییت دبیر شورای عالی اطلاع رسانی دولت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و مخفی‌کاری افشاشده شرکت بویینگ:

 

همه مشکلات موتور بویینگ اوکراینی

▫️هجدهم دی‌ماه پرواز تهران به کی‌یف سقوط کرد و ۱۷۶ مسافر آن جان باختند. هواپیما از نوع بویینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰ با موتور CFM56 بوده که یک بررسی نشان می‌دهد این نوع موتور مشکلات متعددی داشته است.

اسوشیتدپرس ساعاتی پیش رسما اعلام کرد کارکنان شرکت بویینگ، مشکلات هواپیماهای ٧٣٧ مکس خود را مخفی کرده‌ بودند.

انتشار قسمتی از پیام‌های داخلی شرکت بوئینگ، سوال‌های بسیاری در مورد امنیت این هواپیما مطرح کرده است. در یکی از پیام‌ها، کارمندی می‌گوید، این هواپیما «توسط دلقک‌ها طراحی شده است.» طراحی این هواپیما در این پیام‌ها «کاملا غیرقابل قبول» توصیف می‌شود.

پس از سقوط‌های مرگ بار در اندونزی و اتیوپی که  در مجموع منجر به مرگ 350 نفر شد، بوئینگ 737 مکس در مارس 2019 کنار گذاشته شد.

بوئینگ اعلام کرد: صدها پیام را به عنوان بخشی از تعهد به شفاف سازی منتشر کرده است.

ماه گذشته به اداره هوانوردی امریکا و کنگره آمریکا، نسخه‌های بدون واکنش ارائه شده بود.

بوئینگ اعلام کرد: «این پیام‌ها نشان‌دهنده شرکتی نیست که ما هستیم و باید باشیم و کاملا غیرقابل هستند.»

یک کارمند این شرکت در آوریل 2017 نوشته است: «این هواپیما توسط دلقک‌ها طراحی شده و به نوبه خود توسط تعدادی میمون مورد نظارت قرار گرفته است.»

پیام دیگری در نوامبر 2015 نشان می‌دهد  که چه میزان این شرکت علیه ناظران هوانوردی که خواستار آموزش خلبان‌ها شده بودند، لابی می‌کرده است.

در فوریه 2018، یک کارمند بوئینگ از همکارش می‌پرسد: «آیا خانواده خود را سوار بوئینگ مکس می‌کنی؟ من چنین کاری را نمی‌کنم.»

نفر دوم جواب می‌دهد: «نه»

پیتر دیفازو، رئیس کمیته ترابری آمریکا که در مورد بوئینگ 737 مکس تحقیق می‌کند، گفت این پیام‌ها «نشان از تلاش هماهنگ دارد و به روزهایی برمی‌گردد که برنامه بوئینگ مکس 737،  اطلاعات مهمی را از ناظران و عموم مردم پنهان می‌کرد. »

به گزارش فارس، آخرین سانحه مربوط به هواپیماهای بوئینگ 737 به سقوط روز گذشته یکی از آنها در حوالی تهران بازمی‌گردد که به کشته شدن 176 سرنشین آن منجر شد.

هواپیمای بوئینگ 737 یکی از پرتیراژترین هواپیماهایی است که تاکنون در جهان تولید شده، اما در عین حال از جمله هواپیماهایی است که بیشترین قربانی را در جهان در حوادث هوایی به خود اختصاص داده است.

در حقیقت خطرناک‌ترین هواپیمای مسافربری حال حاضر جهان است و تاکنون 4 هزار و 300 نفر در حوادث مرتبط با این نوع هواپیما در جهان جان خود را از دست داده‌اند.

کتمان حقایق در علل سوانح ایرباس و بوئینگ، در تاریخ هوانوردى بی‌سابقه نیست/ مقاله‌ای تحلیلی در رابطه با سقوط هواپیمای ایران-اوکراین

در ٢۶ ژوئن ١٩٨٨ یک ایرباس٣٢٠ در اولین پرواز خود، اشتباهاً در جنگل فرود آمد و خلبان مقصر سانحه اعلام شد.  بعدها مشخص شد که ایرباس، جعبه هاى سیاه هواپیما را براى کتمان حقیقت و پنهان کردن نقص طراحى هواپیما، دستکارى کرده است.

در ٣١ اکتبر ١٩٩٩ یک فروند هواپیماى بوئینگ٧۶٧ خطوط هوایى مصر که از نیویورک عازم قاهره بود، دقایقى پس از پرواز در اقیانوس آتلانتیک سقوط کرد و همه ٢١٧ سرنشین آن کشته شدند.

دلایل این سانحه، روابط دو کشور امریکا و مصر را تحت تأثیر قرار داد و کشور امریکا براى حمایت از بوئینگ، گزارش بازرسان مصرى در خصوص نقص طراحى در پرچهاى بالابر در سکان افقى هواپیما را نادرست تلقى کرد و تصمیم کمک خلبان جمال البطوطى براى خودکشى و انتقام از هواپیمایى مصر را دلیل سانحه اعلام کردند.

در آن سال ها بسیارى از بوئینگهاى ٧۶٧ بدلیل وجود ترک در پرچهاى سکان افقى و الویتور، زمینگیر شدند و این سانحه آغازى بر شکست پروژه بوئینگ٧۶٧ و کاهش سفارش خرید توسط شرکتهاى هواپیمایى بود.

در سانحه بوئینگ٧۴٧ ژاپن ایرلاین در ١٢ اوت ١٩٨۵ هم تعمیر نادرست مهندسان بوئینگ باعث شد سقوط ٧۴٧ ژاپن، و ۵٢٠ سرنشین هواپیما کشته شدند.

اطلاعاتى که هیچ کمکى به پیدا شدن بوئینگ٧٧٧ خطوط هوایى مالزى نکرد هم، به اینکه پیش از بررسى بقایاى هواپیما و جعبه هاى سیاه نمیتوان علت سانحه را به قطعیت اعلام نمود اضافه کنید.

حال پس از همه این پنهانکاریهاى کشور سازنده هواپیما، پروژه بوئینگ٧٣٧ سرى مکس نیز بوئینگ را در معرض ورشکستگى اقتصادى پس از دو سانحه مرگبار این نوع هواپیما در اندونزى و اتیوپى قرار داد.

آمریکا و متحدانش با توجه به اثبات نقص فنی در سری بوئینگ 737max تمام تلاش خود را از طریق فرافکنی خواهند کرد تا از هر گونه نقص فنی در هواپیما و موتور آن در این مدل بوئینگ ٧٣٧ سرى٨٠٠٠ فرار کنند.

اگر ثابت شود نقص طراحى در این نوع هواپیما وجود دارد، با توجه به اینکه بوئینگ٧٣٧ یکى از محبوب ترین و پرفروش ترین محصولات بوئینگ است، این شرکت امریکایى را کاملاً در مرز ورشکستگى و کاهش شدید سهام آن قرار خواهد داد.

بررسى یک سانحه هوایى ممکن است ماهها تا سالها به طول انجامد. اینکه یک فرضیه را قاطعانه تأیید یا رد کنند، کاملا از درجه اعتبار ساقط است و تنها باعث تشویش اذهان بخصوص بازماندگان و خانواده مسافران خواهد شد.

سوانح متعددى وجود درد که در آنها، یک آتش‌سوزى داخلى باعث سرنگونى کامل هواپیما شده است.

سقوط بوئینگ٧۴٧ افریقای جنوبی در حالی که در آتش ایجاد شده از قسمت بار در آسمان می سوخت، و یا سقوط مکدانل داگلاس دى سى٨ نیشن ایر کانادا دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه جده در اثر آتش سوزی شدید درون هواپیما، نمونه هایى از این دست هستند که مى تواند مشابه آنها براى پرواز ٧۵٢ اوکراین پیش آمده باشد.

امریکا اگر اسنادى در خصوص تصاویر ماهواره اى یا هر نوع مستند دیگرى از ادعایش دارد میتواند منتشر کرده و اذهان عمومى را روشن نماید.

صرف اینکه از روى یک فیلم کوتاه که ممکن است به انواع و اقسام مختلف دستکارى شده باشد یا خطای دید ایجاد کند، نمیتواند دلیل یک سانحه را روشن نماید کمااینکه در تاریخ هوانوردى غیرنظامى همواره سند و مدرک براى اثبات دلیل یک سانحه یک اصل محسوب مى گردد.

پیشنهاد مى گردد همانند کشورهاى صاحب دانش بررسى سانحه، تیم بررسى سانحه پرواز تهران-کیف نیز با اطلاع رسانى دقیق از لحظه به لحظه تحقیقات و یافته هاى خود، اذهان عمومى را از باور حدس و گمانها و انحراف به سمت علل نادرست این سانحه مصون نگه دارند.

نوشته  میلاد باستانى، محقق و تحلیلگر سوانح هوایى

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس (لینک 1) ( لینک 2 ) / کانال خبری 598/ کانال تلگرامی اسکان نیوز /کانال خبری ایسنا / کانال اخرین اخبار/ عصر ایران / کانال اخبار خاص

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید

 1. Hami نوشته است:
  14:18 مورخه 21 دی 98

  دروغ گو های عوام فریب، کاش اگر ……… لااقل عقل و شعور داشتید.


  • ایرلاین پرس سر نوشته است:
   16:29 مورخه 21 دی 98

   دوست عزیز سلام
   خواهشمندیم ضمن رعایت ادب، انتقادات خود را منتقل کنید. وظیفه رسانه حفظ بی طرفی است. اگر شما نیز مطلب خاصی در این خصوص دارید، لطفا برایمان ارسال نموده تا بعد از بررسی منتشر نمائیم.

برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو