پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چرا ماجرای هواپیمای اوکراینی با حمله به IR۶۵۵ قابل مقایسه نیست؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 263176 // // //


چرا ماجرای هواپیمای اوکراینی با حمله به IR۶۵۵ قابل مقایسه نیست؟

به دنبال انتشار رسمی علت سقوط هواپیمای اوکراینی، مطلبی را درباره بررسی این حادثه و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با ماجرای تلخ ‎IR۶۵۵ از زبان فرزند شهید نیکی‌ملکی در این خبر می‌خوانید.


چرا ماجرای هواپیمای اوکراینی با حمله به IR۶۵۵ قابل مقایسه نیست؟

با توجه به اخبار ضد و نقیضی که در دو روز اخیر درباره سقوط هواپیمای اوکراینی شاهد آن بودیم و اطلاعیه امروز ستاد کل نیروهای مسلح که بازتاب گسترده‌ای را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت، لازم شد تا بررسی این حادثه و  پرداختن به شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با ماجرای تلخ پرواز ‎IR۶۵۵ را از زبان فرزند شهید نیکی‌ملکی (از شهدای امنیت پرواز IR۶۵۵) برای شما بازگو کنیم که در ادامه می‌توانید آن را با جزئیات بیشتر بخوانید.

‏آنچه در ماجرای ‎IR۶۵۵ و ‎هواپیماى اوکراینى مشترک است؛ جانکاه بودن این دو مصیبت است. بر اساس آنچه در این ۳۱سال تجربه کردیم می‌گویم که بهت و شوک این مصیبت، تا سال‌ها گریبان خانواده‌ها را رها نخواهد کرد. به خانواده‌ها تسلیت می‌گویم و برایشان از خداوند طلب صبر می‌کنم.
و اما تفاوت‌های دو ماجرا؛ اقدام آمریکا، عمدی و به منظور تغییر رفتار ایران در ماه‌های پایانی جنگ طراحی شده بود، اما در ماجرای ‎هواپیماى اوکراینى خطای انسانی رخ داده است. برخلاف ایران، آمریکا تا مدت‌ها مسئولیت اقدامش را نپذیرفت؛ و این موضوع داغ ما را سنگین‌تر می‌نمود و سوهان روح بازماندگان شده بود.

پس از گذشت ۳۱سال، آمریکا هیچ‌گاه از جنایتش عذرخواهی نکرد، اما مقامات ایران در کمتر از ۱هفته رسما عذرخواهی کردند. در ایران فورا پرونده قضایی تشکیل شده تا قاصران و مقصران، متحمل مسئولیت اقدامشان شوند، اما عاملان و آمران حمله به ایرباس ایرانی هیچ‌گاه! تحت تعقیب قرار نگرفتند.

همه‌ ساله در سالگرد شهادت پدرم، جریان رسانه‌ای جدی‌ برای انکار جنایت آمریکا و تطهیر دستان آمریکا از خون شهدا شکل می‌گیرد و سالی یک‌بار با نمک‌پاشی به زخم‌مان، داغ شهادت پدرم را تازه می‌کنند، اما در مورد ‎هواپیماى اوکراینى این‌گونه نخواهد بود. با شنیدن خبر اعطای مدال افتخار به ویل راجرز، ناخدای بی‌خدای ناو وینسنس آمریکایی، انگار یک‌بار دیگر پدرم را جلوی چشم ما ذبح کردند.
سخن پایانی: امروز هیچ کس مثل بنده و دیگر خانواده‌های شهدایIR۶۵۵ نمی‌تواند این خانواده‌های داغدار را درک کند.
عزیزانم، صمیمانه باشما همدردی می‌کنم.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران / کانال تلگرامی روزنامه فرهیختگان


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو