پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | واکنش مقامات و مدیران در خصوص کتمان حقیقت سقوط هواپیمای اوکراینی

تاریخ خبر: // کد خبر: 263273 // ٬ // // // // // خبر مهم


واکنش مقامات و مدیران در خصوص کتمان حقیقت سقوط هواپیمای اوکراینی

پیرو کتمان حقیقت و تاخیر پیش آمده در افشای دلایل واقعی سقوط هواپیمای اوکراینی ، شاهد موضع گیری تعداد زیادی از فعالان اجتماعی، سیاسی، مدیریتی، فرهنگی و …،کشور می باشیم. گزارش زیر، اقدام به انعکاس ، تعدادی از این نظرات نموده است.


واکنش مقامات و مدیران در خصوص کتمان حقیقت سقوط هواپیمای اوکراینی

پیرو کتمان حقیقت و تاخیر پیش آمده در افشای دلایل واقعی سقوط هواپیمای اوکراینی ، شاهد موضع گیری تعداد زیادی از فعالان اجتماعی، سیاسی، مدیریتی، فرهنگی و …،کشور می باشیم. گزارش زیر، اقدام به انعکاس ، تعدادی از این نظرات نموده است.

*****

فلاحت‌پیشه : کسانی که در این مدت لاپوشانی کردند هم باید مجازات شوند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «مجلس باید فردا در جلسه علنی به بررسی جوانب حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بپردازد»، گفت: این‌که آقایان می‌گویند از شلیک موشک به هواپیما اطلاع نداشتند دروغ بزرگی است، دروغ بزرگ دیگر را کسانی مطرح کردند که به دنبال لاپوشانی این موضوع با استفاده از رسانه‌ها بودند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در واکنش به اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر این که هواپیمای اوکراینی به دلیل بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد مورد اصابت قرار گرفته است، گفت که مجلس شورای اسلامی باید در یک جلسه علنی جوانب حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را پیگیری کند در این باره دو ضایعه جدی رخ داد ضایعه اول سقوط این هواپیما بود که سرنشینان آن مظلومانه  جان باختند ضایعه دوم آفتی بود که از محل لاپوشانی این واقعیت نصیب کشور شد که جبران این آفت سنگین‌تر است.

وی توضیح داد: در آن زمان کشور در شرایط جنگی به سر می‌برد لذا در وهله‌ی اول نباید اجازه پرواز داده می‌شد ما جنگ‌های مختلفی را دیده‌ایم که وقتی کوچکترین موشکی در این منطقه شلیک می‌شود بلافاصله فرودگاه‌های منطقه به حالت آماده‌باش درآمده و پروازها تعلیق می‌شود در این شرایط وقتی کشور در شرایط جنگی به سر می‌برد نباید اجازه پرواز داده می‌شد این جرم اولیه محسوب می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق مقررات نظامی اگر حتی یک گلوله از هر جای ایران از تفنگی شلیک شود باید برای آن گلوله پرونده و صورت جلسه‌ای تشکیل شود که دلیل شلیک و عامل آن و آثارش مشخص شود. وقتی پدافند شلیک می‌کند که نتیجه آن هم سقوط هواپیما می‌شود بلافاصله پرونده تشکیل می‌شود پس این‌که آقایان می‌گویند دیر مطلع شدند  اشتباه بزرگ دیگری است. باید همان ابتدا واقعیت قضیه اعلام می‌شد که شاهد این تبعات نبودیم.

وی تاکید کرد: تبعات ناشی از لاپوشانی این واقعیت خیلی بیشتر از تبعات حادثه است. از ابتدا افراد مختلفی برای لاپوشانی تلاش کردند همان روز اول که عکس دو جعبه سیاه را در فیلمی دیدم و به دنبال آن مصاحبه کننده اعلام کرد یکی از جعبه‌های سیاه آسیب دیده به این نتیجه رسیده که ممکن است لاپوشانی در کار باشد، چون جعبه سیاه همه چیز را مشخص می‌کند و وقتی موشک به هواپیما برخورد می‌کند قطعا قطعات موشک قابل پیدا شدن است نمی‌دانم چرا این اشتباه بزرگ را در رسانه‌ها مطرح کردند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که «جبران این کار سخت است»، گفت: مجلس شورای اسلامی باید فردا در جلسه‌ای جوانب موضوع را مشخص کند باید مدعی العموم هم به تکلیف خود عمل کند و کسانی که این کار را انجام داده‌اند مجازات کند این کار از لحاظ نظامی کاملا غیر حرفه‌ای بوده و باید مجازات شوند.

فلاحت پیشه در پایان گفت‌: کسانی که در این مدت لاپوشانی کردند و اشتباه گفتند باید این افراد هم مجازات شوند آسیبی که آنها وارد کردند بیشتر از آسیب اولیه است مدعی العموم هم باید به این موضوع وارد شود. از لحاظ بین‌المللی نیز کشور باید همه مقررات کنوانسیونی را اجرا کند تا بخشی از این مشکل را جبران نماید.

*****

انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : سقوط هواپیمای مسافر بری یک فاجعه ملی بود

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فاجعه مضاعف پس از سقوط هواپیمای مسافربری نحوه برخورد مسئولین با حادثه واطلاع رسلانی درباره آن بود.

مجید انصاری،‌ در واکنش به بروز خطای انسانی توسط ستاد کل نیروهای مسلح  در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین اظهار کرد: این اتفاق یک فاجعه بزرگ ملی بود؛ بعد از ترور ظالمانه و ناجوانمرانه شهید حاج قاسم سلیمانی که داغ بزرگی بر دل مردم ایران گذاشت این فاجعه موجب غم واندوه بیش‌تر مردم ایران شد. فاجعه مضاعف نحوه برخورد مسئولین با حادثه واطلاع رسلانی درباره آن بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر مسئولین برای بررسی موضوع سقوط هواپیمای مذکور نیاز به زمان داشتند، باید اطلاع رسانی می‌کردند. اولا موظف بودند با فاصله کم از زمان سقوط هواپیما نتیجه را اعلام کنند و ثانیا خیلی صریح و شفاف باید  با پذیرش تقصیر از همه مردم عذرخواهی می‌کردند. نه اینکه در صدا و سیما برخی مسئولین به طور کل حتی فرضیه هدف قرار گرفتن هواپیما توسط موشک را هم  رد بکنند.این اتفاق به شدت به اعتماد مردم آسیب وارد و داغ مصیبت‌دیدیگان را تشدید می کند.

وی تصریح کرد: اصل مسئله به هیچ وجه قابل گذشت و مسامحه نیست؛ از سوی دیگر هم نحوه اطلاع رسانی و برخورد با این موضوع هم قابل گذشت نیست.  باید با قاطعیت درباره هر دو مسئله یعنی مسببان سقوط هواپیما و مسببان اطلاع ناقص رسیدگی شود؛ با افراد خاطی طبق مقررات برخورد شود و مجازات شوند تا حداقل اعتماد مخدوش شده جامعه ترمیم گردد.

وی در پایان گفت: گرچه آثار این موضوع بعید است با یک عذر خواهی و توجیه ترمیم شود. اما به هر صورت حداقل انتظار عذرخواهی صریح و برخود قاطع با هر دو ماجرا است.

*****

درخواست دانشگاه شریف برای پیگیرد قانونی مقصران سانحه هواپیمای اوکراین

در متن بیانیه شورای دانشگاه صنعتی شریف آمده است: “حادثه دردناک جان باختن ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیمای مسافربری ۷۵۲ خطوط بین المللی اوکراین شامل تعدادی از نخبگان دانشگاه های کشور که ۱۶ تن از دانش آموختگان عزیز دانشگاه صنعتی شریف نیز در میان آنها بودند، قلب هر انسانی را به درد می آورد.

شورای دانشگاه صنعتی شریف به نمایندگی از استادان، دانشجویان، کارکنان و دانش‌آموختگان و در یک کلام خانواده بزرگ دانشگاه صنعتی شریف ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده‌های داغدیده این حادثه از ملیت‌های مختلف، مصرانه از مدیران کشور درخواست دارد که جزئیات این اشتباه فاجعه بار مورد بررسی دقیق قرار گرفته و مسئولان این حادثه جانگداز بدون هیچ گونه مسامحه و کوتاهی شناسایی، معرفی و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

انتظار این است با ایجاد تغییرات مدیریتی لازم و اصلاح فرآیندهای تصمیم‌گیری حساس در سطوح مختلف، مانع از بروز چنین حوادثی در آینده شده و با اطلاع‌رسانی به موقع و صادقانه در این قبیل فجایع ملی از وارد آوردن لطمات بیشتر به اعتماد عمومی جلوگیری شود.

*****

نامه عبدالله ناصری خطاب به حسن روحانی در پی اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی

به گزارش اعتمادآنلاین، عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری نوشت:

جناب آقای روحانی
رئیس‌جمهور محترم

با سلام، در دو سال اخیر چرخش سیاسی جنابعالی از سمت و سوی رأی ۲۴ میلیونی مردم مشهود است. فرصت‌های طلایی چه برای یک موضع‌گیری مدنی یا حتی کناره‌گیری پیش آمد ولی مغتنم ندانستید. دی‌ماه ۹۶ و در آبان‌ماه ۹۸ متاسفانه در برابر مردم ایستادید و اعتراض بر حق مردم را با عنوان اغتشاش یاد کردید.

اسقاط ناشیانه و غمبار هواپیمای اوکراینی که همه حکمرانی ایران را زیر سوال برد فرصت دیگری است که البته در اراده و تدبیر شما و نهاد تحت امر شما نمی‌بینم.

لااقل در نامه‌های جداگانه به روسای همه دولت‌های خسارت‌دیده تسلیت گفته و عذرخواهی کنید و طی دستوری به سفرای ایران بخواهید با حضور در خانه‌های داغ‌دیدگان از آن ها دلجویی کنند. این کوچک‌ترین وظیفه شماست.

موفق باشید، عبدالله ناصری، ۱۳۹۸/۱۰/۲۱

*****

عبدالکریم حسین‌زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی: انتظار دارید حرف‌هایتان مورد قبول افکار عمومی قرار بگیرد؟

غم از دست رفتن جان مسافران ⁧پرواز ۷۵۲ افزون‌تر شد. از چهارشنبه تا صبح شنبه کسی از حقیقت خبر نداشته که بعد از ۳ روز تکذیب، خبر اعلام شود؟ لابد انتظار دارید که حرف‌هایتان مورد قبول افکار عمومی قرار بگیرد؟/ ایسنا

*****

الیاس حضرتی، عضو فراکسیون امید مجلس:

حتماً باید در حادثه رخ‌داده برای هواپیمای اوکراینی مسئولان و مدیران مربوطه استعفا دهند ،تاخیر در اعلام علت سقوط هواپیمای اوکراینی، ضربه سنگینی به افکار عمومی زد.عاملان حادثه رخ‌داده برای هواپیمای اوکراینی باید مشخص شوند.

مجلس به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ورود می‌کند ،احتمال تشکیل کمیته ویژه برای بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی وجود دارد.

*****

احمد توکلی : حقیقت در همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

باید از همان ابتدا حقیقت به مردم اعلام می‌شد، الان مردم مسئولین را دروغ گو می‌دانند.به قدری از این اتفاق عصبانی و متاسف شدم که توان سخن گفتن ندارم.

کسی که این کار را کرده باید فورا اعلام می‌کرد و مجازاتش را دریافت می‌کرد. اگر در ابتدا و از اول این موضوع مطرح می‌شد فقط یک اشتباه صورت می‌گرفت. وقتی چند روز این موضوع را کتمان کردند، اشتباه بزرگ‌تری مرتکب شدند الان مردم مسئولین را دروغ گو می دانند .

موضوع بر سر جان مردم است .اشتباه انسانی جان مردم را نشانه گرفته است. وقتی اشتباه به این بزرگی اتفاق می افتد باید در وهله اول حقیقت را به مردم اعلام می‌کردیم.

مقامات ایران باید به جد این موضوع را پیگیری کنند و مقصران هر دو اتفاق یعنی هم خطای صورت گرفته در سقوط هواپیمای مسافربری و هم مقصران در تاخیر اعلام این موضوع را معرفی کنند.

در پی شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی وحدت و انسجامی میان مردم و مسئولین ایجاد شده بود که این اتفاق، شیرینی آن وحدت را به تلخی کشاند.

*****

مرعشی ،سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی : با مسببان شلیک به هواپیمای اوکراین برخورد شود

پرده پوشی و پنهان‌کاری علت سقوط هواپیمای اوکراینی کار بسیار زننده و ناپسندی بود.آیا نمی‌شد به سازمان هواپیمایی اعلام می‌کردند که در ساعات انجام عملیات علیه آمریکا، پروازی در تهران انجام نشود؟
اینکه گفته شود خطای انسانی موجب شلیک به این هواپیما شده است، کفایت نمی‌کند امنیت مسافران این پرواز باید تامین می‌شد ،باید مقامات دولتی از جمله رئیس‌جمهور و وزیر راه را در جریان شلیک به هواپیمای اوکراینی قرار می‌دادند.آن ها در گفت وگو با مقامات خارجی و سازمان‌های بین‌المللی مساله شلیک را رد کرده بودند.
امیدوارم این اتفاق اشتباه باشد نه اینکه کار عوامل نفوذی برای از بین بردن شکوه خیزش مردم در تشییع سردار سلیمانی باشد. باید با مسببین این اتفاق ناگوار حتما برخورد شود تا مردم احساس نکنند کشور حساب و کتاب ندارد.

*****

خوشرودی، عضو کمیسیون امنیت ملی : مقصران سقوط هواپیمای اوکراینی استعفا دهند و مجازات شوند

غم جان باختن سرنشینان هواپیمای اوکراینی با تاخیر توأم با پنهان کاری در اعلام دلایل سقوط مضاعف شده است. آقایان نقش تکنولوژی های مدرن و رسانه های آزاد در راستی آزمایی پیرامون چگونگی سقوط هواپیما را دست کم گرفته‌اند.  استعفا کمترین کاری است که مقصران حادثه اصابت به هواپیمای اوکراینی باید انجام دهند.

*****

 صدر ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : چرا واقعیت آنطور که باید و شاید از ابتدا به مردم گفته نشد؟ لازمه اسلامی بودن صداقت، درستی و راستی است

 

سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به اشتباه پدافند در شلیک به هواپیمای اوکراینی به جماران گفت: طبیعی است که برای اشتباه صورت گرفته احساسات مردم جریحه دار شود؛ مخصوصا که در این یکی دو هفته اتفاقات متعددی رخ داده است. باعث تاسف است و باید به خانواده های مصیبت دیده تسلیت گفت. حتما به خاطر اشتباه صورت گرفته یک برخورد جدی صورت بگیرد.

وی افزود: چرا واقعیت آنطور که باید و شاید از ابتدا به مردم گفته نشد؟ حکومت ما جمهوری اسلامی است و لازمه اسلامی بودن صداقت، درستی و راستی  است. اینکه شلیک به سوی این هواپیما تکذیب می شود و سرانجام اعلام می شود که به اشتباهی صورت گرفته است بسیار باعث تاسف است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است وقتی قرار است به پایگاه آمریکا در عراق حمله موشکی شود باید همه پروازها لغو می شد. این هم اشتباه بزرگی است و مسئولان باید در این باره به مردم توضیحات بیشتری بدهند. در هر صورت این حادثه بسیار تاسف آور، جانسوز و ناراحت کننده است.

صدر گفت: از همه این قضایا مهمتر این است که بررسی شود که چرا اصلا چنین اتفاقی می افتد؟ اینجا مشخص است که مدیریت این سیستم کاملا مشکل و مساله دارد و باید از تکرار چنین اتفاقاتی که  منجر به جان باختن جان تعداد زیادی از هموطنان ما و نخبگان کشور می شود جلوگیری کرد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: نمی دانم مسئول مستقیم اشتباه صورت گرفته شده چه کسی است و آیا یک نفر یا چند نفر مسئول مستقیم آن بوده اند. هرچند بحث استعفا مطرح است اما قضیه نباید نمایشی باشد. بلکه باید به صورت جدی از تکرار این قضایا جلوگیری کرد.

 

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت جماران / انتخاب /شفقنا /ایسنا  کانال های تلگرامی  رویداد 24 / اعتماد آنلاین

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو