پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | موضع گیری اصحاب رسانه به رسوائی افشای دیرهنگام علل سقوط هواپیمای اوکراینی

تاریخ خبر: // کد خبر: 263413 // // //


موضع گیری اصحاب رسانه به رسوائی افشای دیرهنگام علل سقوط هواپیمای اوکراینی

بعد از رسوائی ناشی از افشای دیرهنگام سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و صدمه دیدن آبروی حرفه ای رسانه ها نزد افکار عمومی بدلیل انتشار اخبار جهت دار و خلاف واقع صورت گرفته از زبان مسئولان ، شاهد موضع گیری هایی چند در طیفی از بیان تسلیت تا ابراز تاسف می باشیم. گزارش زیر به مواردی از این موضع گیری ها اشاره دارد.


موضع گیری اصحاب رسانه به رسوائی افشای دیرهنگام علل سقوط هواپیمای اوکراینی

بعد از رسوائی ناشی از افشای دیرهنگام سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و صدمه دیدن آبروی حرفه ای رسانه ها نزد افکار عمومی بدلیل انتشار اخبار جهت دار و خلاف واقع صورت گرفته از زبان مسئولان ، شاهد موضع گیری هایی چند در طیفی از بیان تسلیت تا ابراز تاسف می باشیم. گزارش زیر به مواردی از این موضع گیری ها اشاره دارد.

سید عباس صالحی ، وزیر ارشاد:


اطلاعیه‌ها و توضیحات فرمانده نیروی هوایی سپاه خوب بود اما کافی نیست ، برای بازسازی اعتماد، جلسه گفت‌وگوی صریح و شفاف مسوولان ستاد مسلح با رسانه‌ها ضروری است.

حسین انتظامی، نماینده مدیران مسئول مطبوعات در هیأت نظارت بر مطبوعات و رئیس سازمان سینمایی در صفحه توییتر خود نوشت: «تأخیر در اعلام ماجرای هواپیمای اوکراینی، مرجعیت رسانه‌ای داخلی را به چالش کشید و به رسانه‌های دیگر، اعتبار بخشید. چاره کار، علاوه بر عذرخواهی، سپردن مدیریت افکار عمومی به اهل‌فن است نه شعارپیشگان هیجان‌زده».

یونس شکرخواه، استاد ارتباطات هم در کانال تلگرامی خود با هشتگ سقوط به اعلام دیرهنگام این خبر واکنش نشان داد و نوشت: اگر بپذیرید خطاهای انسانی، ناهماهنگی‌های ارتباطی، گناه‌های نابخشودنی، فجایع ملی، ماجراجویی‌های ایالات متحده و…. رخ نمی‌دهند. اگر بپذیرید‌ روزنامه‌نگاران نه دوستان شما هستند و نه دشمنان شما، اگر بپذیرید روزنامه‌نگاران دشمن دروغ هستند و دوست حقیقت، اگر بپذیرید روزنامه‌نگاری چیزی نیست جز گفتگوی یک ملت با خویش».

رضا غبیشاوی، روزنامه نگاری بود که در صفحه توییتر خود نسبت به قضاوت شتابزده رسانه ای ها و مسئولان واکنش نشان داد و نوشت: «شرم بر همه کارشناسان، مسئولان و روزنامه‌نگارانی که در ماجرای هواپیمای اوکراین به دور از استقلال‌حرفه‌ای و با قضاوت شتابزده، با اعتماد عمومی بازی کردند».

میلاد علوی، خبرنگار پارلمانی اعتماد با انتشار هشتگ #بغض_رسانه ای در صفحه توییتر خود نوشت: «خداوندا تو شاهدی و می دانی که از همه چیز بی اطلاع بودیم. اما من، به عنوان ناچیزترین و کوچکترین خبرنگار ایرانی با آنکه می دانم دیگر مردم برایمان طلب مغفرت نخواهند کرد، شرمسارم و از همه مردم ایران حلالیت می خواهم».

حسام الدین قاموس مقدم، دبیر سرویس ایسنا هم ضمن عذرخواهی از مردم نوشت: «من اشتباه کردم. مثل کسی که اشتباه کرد و هواپیمای اوکراینی را زد. شاید حتی اشتباه من از اشتباه آن آدم، بدتر باشد. چون او براساس یک قطعیت ذهنی دست به ماشه برد و من براساس یک پیش‌فرض. یاد می‌گیرم قبل از شفافیت یک موضوع، نه حمله کنم و نه دفاع. عذرخواهم، قبل از همه، از خودم.

آن موشک، به رسانه‌های داخلی، اعتماد عمومی، منافع ملی و امنیت کشور شلیک شد و ترکش‌های آن، جان انسان‌های بی‌گناه و باور ما را نشانه رفت».

سید میلاد ناظمی، خبرنگار دیگری بودم که بعد از شنیدن این خبر نوشت: «اگر پیشه دیگری بلد بودم، اگر سرمایه‌دار بودم و… همین امروز رسانه و فرهنگ را ترک می‌کردم. از این به بعد نه تنها کسی حرفم رو باور نمی‌کند بلکه خودم هم حرف رسانه، مسئول یا هیچ کس دیگری را باور نمی‌کنم».

محمد جهان پناه، روزنامه نگار هم با هشتگ وطن توییت کرد: «اتفاقی که افتاد سرنگونی یک هواپیما و گذاشتن داغش به دل مردم نبود! خیانت در امانت این مردم بود. از فردا دیگر حرف هیچ روزنامه‌نگار، خبرنگار داخلی یا رسانه داخلی خریدار ندارد. از فردا همه دروغ‌گویند، ریاکارند و روسیاه».

محمد مبین، مدیر عامل خبرگزاری برنا هم ضمن عذرخواهی از مردم در صفحه توییتر خود نوشت: «سخت است روایت این لحظه های اهالی رسانه؛ سرها در گریبان، وجدان ها نابود و قلمی که حتی نمی چرخد. به عنوان مدیرمسوول خبرگزاری برنا، از همه دروغ هایی که به اسم خبر رسمی به ما دادند و ما به عنوان خبر واقعی منتشر کردیم از خانواده های داغدار و مخاطبانمان، عذر می خواهم، ما را ببخشید».

محمد علی نادعلی زاده، مدیرمسئول جماران هم با انتشار یادداشتی از مخاطبان و خانواده جانباختگان این حادثه عذرخواهی کرد و نوشت: «مولا امیرالمومنین حضرت علی(ع) به خاطر برگرفتن خلخال از پای زنی غیر مسلمان اما در قلمرو حاکمیت اسلامی که گویا توسط نفوذی های معاویه صورت گرفته بود؛ سیلی به صورت مبارک زده و می فرماید اگر کسی از شدت این درد بمیرد، بر او باکی نیست. حالا کجایند کسانی که باید به صورت خود سیلی بزنند؟! کجایند غیرتمندانی که از شدت درد؛ جان به جان آفرین تسلیم کنند؟ متاسفانه سندرم لاپوشانی و بیماری مزمن ماله کشی گریبان نظام اطلاع رسانی را گرفته و  هزینه آن‌را مردم با از دست دادن جانشان به طور عموم و رسانه ها با از دست دادن آبرو و اعتبارشان به طور خاص می پردازند.

لازم می دانم به سهم و قدر مسئولیت خود به واسطه بازنشر برخی اخبار و اطلاعیه های رسمی به دور از واقعیت از کلیه مخاطبان به خصوص بازماندگان فاجعه اخیر هواپیمای مسافربری صمیمانه عذرخواهی کنم. ای کاش ثمره خون ها و بدن‌های سوخته جانباختگان و دل‌های کباب شده ی بازماندگان، حداقل درمان درد لاپوشانی و اصلاح نظام اطلاع رسانی و پذیرفتن جایگاه رسانه ها در آزادی بیان و نقد و سئوال باشد!».

پدرام الوندی، معاون خبر در خبرگزاری ایرنا هم در این باره نوشت: «تمام منابعی که اخبار را در اختیار ما قرار می‌دادند با تأکید بسیار گفتند که موشکی در کار نبوده است. برخی از  آن‌ها بی‌خبر بودند و برخی لاپوشانی کردند. ما براساس شواهدی که به دستمان رسید محتوا تولید کردیم. بابت این خطا البته متأسفم و عذرخواه همه کسانی که آزرده خاطر شدند».

محسن معتمد کیا، خبرنگار دیگری بود که نوشت: «خبرنگار برمبنای مستندات می‌نویسد.تا پیش از ساعت ٧ صبح امروز دیتای رسانه‌ای از سوی مقامات ایرانی، مبنای توییت من و بسیاری از خبرنگارانی بود که احساس می‌کردند پروپاگاندای رسانه‌ای غرب، ایران را با چالش تازه‌ای روبه‌رو می‌کند. وظیفه دارم بابت توییتم -که طبیعتا حذف کرده‌ام- عذرخواهی کنم».

محمد صادق علیزاده، خبرنگار و دبیر فرهنگی روزنامه جام جم هم توییت کرد: «پیش از این در تحلیل وجوه رسانه‌ای ناآرامی‌های آبان‌ماه در گفتگو با  صبح نو گفته بودم که در بزنگاه‌های مهم، خلاء پیوست رسانه‌ای ذیل اقدامات امنیتی ضریب اعتماد عمومی را به شدت کاهش می‌دهد. اتفاق اخیر برای هواپیمای اوکراینی مجدداً این نقص را به رخ کشید».

عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان هم به دلیل تحلیل اشتباه درباره سقوط بویینگ ۷۳۷ در صفحه توییتر خود از مخاطبان عذرخواهی کرد و نوشت: «هیچ فحاشی را بلاک نکردم. عصبانیت قابل درک است. جنگ روانی سنگین دشمن باید جواب داده می شد و از سوی دیگر خمیرمایه تحلیل خبر است. رسانه رسمی و افراد شناسنامه دار، لاجرم باید به اخبار رسمی استناد کند. همه رسانه ها و ماها به اشتباه تحلیل کردیم از همراهان محترم پوزش می طلبم».

المیرا شریفی ، خبر نگار : آبروهای رفته!

دروغ و پنهانکاری در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین باعث بی آبروی و هتک حیثیت بسیاری از مقامات، رسانه‌ها و کارشناسان شد!

 کاپیتان شهبازی: آبروهای رفته!دروغ و پنهانکاری در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین باعث بی آبروی و هتک حیثیت بسیاری از مقامات، رسانه‌ها و کارشناسان شد! با ۳۷ سال سابقه پرواز؛ سناریوی سقوط هواپیمای اوکراینی با موشک غلط است.

رضا رشیدپور مجری صدا و سیما : ترجیح می‌دهم این بار تمام قد کنار مردم بیایستم.

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی رویداد 24/ سایت شفقنا

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو