پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مسئولان اعلام «منطقه پرواز ممنوع» در موضع پاسخگویی قرار نگرفته‌اند / ضرورت برخورد بدون تعلل با مقصران سانحه هوایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 263583 // // // // خبر مهم


مسئولان اعلام «منطقه پرواز ممنوع» در موضع پاسخگویی قرار نگرفته‌اند / ضرورت برخورد بدون تعلل با مقصران سانحه هوایی

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ظاهرا مسئولیت اعلام «منطقه پرواز ممنوع» با توجه به شرایط جنگی آن زمان بر عهده افراد دیگری است که نه نامی از آن‌ها برده می‌شود و نه در موضع پاسخگویی قرار گرفته‌اند.


مسئولان اعلام «منطقه پرواز ممنوع» در موضع پاسخگویی قرار نگرفته‌اند / ضرورت برخورد بدون تعلل با مقصران سانحه هوایی

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به دنبال سقوط هواپیمای بوئینگ متعلق به خطوط هواپی اکراین با صدور بیانیه ای تصریح کرده است: ظاهرا مسئولیت اعلام “منطقه پرواز ممنوع” با توجه به شرایط جنگی آن زمان برعهده افراد دیگری است که نه نامی از آن‌ها برده می‌شود و نه در موضع پاسخگویی قرار گرفته‌اند.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ»
(آل عمران-۱۷۳)
انا لله و انا الیه راجعون
سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین و جان‌باختن سرنشینان آن، به خودی خود خبری تلخ و اندوهناک بود و اعلام سقوط آن به‌خاطر اصابت موشک از طرف پدافند هوایی کشور، مصیبت ناشی از این حادثه را دو چندان کرد. از لحظه اعلام این خبر توسط ستاد کل نیرو‌های مسلح، اندوهی بزرگ بر دل‌های مردم شریف ایران نشست و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی ایجاد کرد که می‌توانست به خدشه‌دار شدن انسجام ملی و اعتماد آحاد ملت ایران نسبت به نیرو‌های مسلح بیانجامد. خوش‌بختانه، سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده سرافراز نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در کنفرانس خبری، به ارائه توضیحاتی پیرامون این سانحه غم‌انگیز پرداخت که تا حدی، به روشن‌تر شدن ابعاد این اتفاق کمک کرد.
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، پیرامون حادثه رخ داده، نکات زیر را اعلام می‌دارد:
۱. دانشجویان ضمن قدردانی از اقدام به هنگام سپاه پاسداران در سیلی محکمی که به مستکبرین عالم، خصوصا آمریکای جنایتکار در منطقه زده شد حساب این مهم را از حادثه پیش آمده جدا می‌دانند و از اقدامات آینده سپاه در راستای انتقام سخت تا بیرون راندن کامل ارتش آمریکا از منطقه حمایت می‌کنند.
۲. در شرایطی که از ساعتی پس از حادثه، شایعاتی درباره هدف قرار گرفته شدن هواپیما توسط سامانه پدافند هوایی ایران مطرح و متأسفانه امروز درستی آن‌ها نیز اثبات شد، اطلاع‌رسانی سریع و شفاف توسط مسئولین مربوطه ضروری بود. امروز، بخش اعظمی از ضربه وارد آمده پس از این اتفاق، ناشی از تأخیر در شفاف‌سازی مسئله است. این گمان که جمهوری اسلامی ایران در پی کتمان اصل ماجرا بوده است، در حال تزریق به جامعه است، در حالی که در صورت اعلام سریع و به موقع، ادعا‌های کذب در نطفه خفه می‌شد. از آن‌جا که به گفته فرماندهی نیروی هوافضای سپاه، این مسئله در همان ساعات وقوع حادثه به مقامات اعلام شده است، باید علت این همه تعلل در اطلاع‌رسانی آن به رهبری و مردم مشخص شود.

۳. آن‌چه مهم‌تر از زمان اطلاع‌رسانی این واقعه است، چرایی رخ دادن آن است. در بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح، علت واقعه، «خطای انسانی» بیان شده است. نکته قابل توجه این‌جاست که طبق آن‌چه سردار حاجی‌زاده بیان کرده اند، اعلام شده بود که در آن زمان موشک‌هایی به سمت کشور شلیک شده است، به همین جهت، به‌نظر می‌رسد اپراتور سامانه پدافند، اگرچه با تشخیص غلط، اما به وظیفه خود عمل کرده است. ظاهرا مسئولیت اعلام “منطقه پرواز ممنوع” با توجه به شرایط جنگی آن زمان و اعلام هدف قرار گرفته شدن خاک ایران با موشک، که منجر به فراهم آمدن بستر وقوع این حادثه شده است، برعهده افراد دیگری است که نه نامی از آن‌ها برده می‌شود و نه در موضع پاسخگویی قرار گرفته‌اند. بدیهی است، برخورد واقعی با مسببین این حادثه، نه برخورد با اپراتور سامانه پدافند هوایی، که پیگیری جدی تقصیر‌ها و قصور‌های صورت گرفته توسط مسئولین امر است.۴. دشمنان و ایادی داخلی آن‌ها که در جریان شهادت حاج قاسم سلیمانی دست و پای خود را گم کرده بودند، با این خطای انسانی دوباره جان گرفته و مانند مگس بر روی زخم جدید وارد آمده بر پیکر مردم نشسته‌اند. مطالبه ما این است که با برخورد مقتضی و بدون تعلل و محافظه‌کاری با قاصرین و مقصرین حادثه رخ داده، راه را برای سوءاستفاده بیشتر دشمن ببندند.

۵. می‌دانیم که ریشه همه این اتفاقات، جنایات رژیم تروریستی آمریکاست و تک تک این حوادث، خشم و نفرت مستکبران را در دل ما و همه مستضعفین جهان شعله ور‌تر خواهد کرد. مریض دلان داخلی هم بدانند که اجازه نخواهیم داد، ایشان نقشه دشمن را تکمیل کرده و با استفاده از اشتباهات پیش آمده، کینه‌ها و عقده‌های بدری و خیبری خود را بگشایند.

ما دانشجویان معتقدیم، دشمنی که حتی از اعلام تلفات و خسارات حمله موشکی پیروزمندانه سپاه به پایگاه‌های خود ابا دارد و به مردم خویش و جهان دروغ می‌گوید، در مقابل پاسدارانی که با جان و مال و آبروی خود، صادقانه مجاهدت می‌کنند و چنانچه خطایی رخ دهد، شجاعانه و شرافتمندانه، گردن گرفته و از ملت خویش دلجویی می‌کنند، قطعا شکست خواهند خورد و ضد انقلاب و ایادی داخلی دشمن که از بوی خون ملت ایران، سرمستانه به وجد آمده و فرصت عرض اندام دوباره یافته‌اند، راه به جایی نخواهند برد.
والسلام علی من اتبع الهدی.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو

دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو