پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آیات اعظام در خصوص خلاف واقع گویی چه گفته اند + قابل توجه آقای عابدزاده

تاریخ خبر: // کد خبر: 263986 // // // // // خبر مهم


آیات اعظام در خصوص خلاف واقع گویی چه گفته اند + قابل توجه آقای عابدزاده

پیرو وقایع اخیر در خصوص علل سقوط هواپیمای اوکراینی و خلاف واقع گویی های تنی چند از مدیران، مسئولان و سیاسیون فعال در نظام و صد البته کار مضموم تنی چند از افراد در تهدید حوزه خبری، پنج تن از آیات عظام در خصوص خلاف واقع گویی ، موضع گیری شفافی داشته که در گزارش حاضر بدان اشاره می شود.


آیات اعظام در خصوص خلاف واقع گویی چه گفته اند + قابل توجه آقای عابدزاده

پیرو وقایع اخیر در خصوص علل سقوط هواپیمای اوکراینی و خلاف واقع گویی های تنی چند از مدیران، مسئولان و سیاسیون فعال در نظام و صد البته کار مضموم تنی چند از افراد در تهدید حوزه خبری، پنج تن از آیات عظام در خصوص خلاف واقع گویی ، موضع گیری شفافی داشته که در گزارش حاضر بدان اشاره می شود.

 

پیام آیت الله امجد به مناسبت اتفاقات اخیر کشور

آیت الله محمود امجد به مناسبت اتفاقات اخیر در پیامی نوشت: اگر چه فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری و علت آن به قدر کفایت برای ما مصیبت بار هست لکن بی صداقتی و بی کفایتی … در‌ برخورد با این موضوع، مصیبت اعظم است.

وی در این پیام با انتقاد از خلاف واقع گویی، نوشته است: اکنون نیز تنها‌راه، بازگشت به خدا و حقیقت و صداقت‌ است. از مردم عذر بخواهید. کشور ماتم زده است. چرا عزای عمومی اعلام نمی‌شود؟ بگذارید به همان نحو که مردم با اختیار خود‌ برای تشییع جنازه شهید سلیمانی که او را سرباز صادقی برای کشور خود می‌دانستند، شرکت کردند، اکنون نیز در تشییع شهدای این حادثه تلخ شرکت کنند و حرف خود‌ را به گوش شما برسانند.

امجد با تاکید بر این که نباید اشتباهات گذشته رخ بدهد، نوشته است: این مردم همان مردمی هستند که در زمان دفاع مقدس آن چنان اعتماد راسخی به امام و مسوولان داشتند. با این مردم بازیگری نکنید و فرصت‌ها‌ را قدر بدانید‌. اینجانب این فاجعه و این ماتم را به ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم.


پیام آیت الله امجد دربارهٔ اتفاقات اخیر کشور:

از مردم عذر بخواهید، کشور ماتم‌ زده است. فاجعهٔ سقوط هواپیمای مسافربری و علت آن به‌قدر کفایت برای ما مصیبت‌بار است، لکن بی‌صداقتی و بی‌کفایتی [برخی ] مسئولان عالی نظام در‌ برخورد با این موضوع، مصیبت اعظم است.

این مردم همان مردمی هستند که در زمان دفاع مقدس آن‌چنان اعتماد راسخی به امام و مسئولان‌ داشتند. با این مردم بازیگری نکنید و فرصت‌ها‌ را قدر بدانید‌.


آیت الله مسعودی خمینی  :مسئولین باید به تمام معنا شفاف صحبت کنند

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه مسئولین باید به تمام معنا شفاف صحبت کنند، گفت: کاری که نمی شود انجام داد، کاری که خلاف است و مردم نمی خواهند و خدا هم نمی خواهد، با مردم صاف، صریح و شفاف صحبت کنند و بگویند ما تا اینجا این کار را کرده ایم و این کار را هم می خواهیم انجام دهیم؛ ولی ممکن نیست. به نظر من شفافیت مردم و مسئولین با هم، صد در صد مسائل را حل خواهد کرد.

آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی ، در خصوص واکنش ها به سقوط هواپیمای اوکراینی، اظهار داشت: یکی از جریان هایی که در این مدت کوتاه یکی پس از دیگری در ایران رخ داده شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بود؛ که مردم واقعا از نظر جان، مال و همه چیز کوتاهی نکردند. به نظر من شهادت این مرد بزرگ زندگی دوباره ای به انقلاب اسلامی بخشید. من فکر می کنم اتحادی که به خاطر این شهادت ها به وجود آمده را نباید به خاطر بعضی مسائل ناراحت کننده و ناگوار دیگر خدشه دار کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سانحه ای که برای هواپیمای اوکراینی پیش آمده، گفت: خود مسئولین نظامی صریحا گفتند که خطا کرده اند و تصورشان این بوده که موشک کروز است. سانحه بسیار غم انگیزی برای ما و اقوام جان باختگان و همه دنیا است و نمی شود گفت ناراحتی ندارد. ولی نباید فراموش کنیم که هیچ یک از ما معصوم نیستیم و همه ما اشتباه داریم. در عین حال باید صاف و صریح بگوییم اشتباه کرده ایم و آن را اصلاح کنیم.

وی با تأکید بر اینکه نمی شود حوادث اینچنین را پای نظام حساب کرد، تصریح کرد: نباید از مسائلی که خارجی ها می خواهند برای ما عَلَم کنند پیروی کنیم. به قول مقام معظم رهبری باید دشمن را از غیر دشمن بشناسیم. من عرض می کنم، اگر یک موشک کروز به آنجا آمده بود و آن را نزده بودند، چه فاجعه ای پیش می آمد؟ اپراتوری که آنجا نشسته هم به این فکر کرده که اگر موشک کروز باشد و نزنم، فاجعه بار می شود. البته این طرف قضیه هم فاجعه است.

آیت الله مسعودی خمینی ادامه داد: اگر عقلانی فکر کرده و بین مسائل مقایسه کنیم، باید بگوییم این مسائل ناگوار پیش می آید؛ ولی باید صابرانه از کنار آنها رد شویم. باید عقلانیت را بر همه چیز مقدم بداریم. بنده از کسانی که صاحب عزا هستند خواهش می کنم فکر کنند که مسئولین نظامی نخواسته اند عمدی باشد و پیشامد شده است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص واکنش مسئولین به این حوادث گفت: مسئولین باید به تمام معنا شفاف صحبت کنند. می توانند با خدای خودشان در میان بگذارند که من می توانم این کار را انجام دهم و به مردم هم می گویم. کاری که نمی شود انجام داد، کاری که خلاف است و مردم نمی خواهند و خدا هم نمی خواهد، با مردم صاف، صریح و شفاف صحبت کنند و بگویند ما تا اینجا این کار را کرده ایم و این کار را هم می خواهیم انجام دهیم، ولی ممکن نیست. به نظر من شفافیت مردم و مسئولین با هم، صد در صد مسائل را حل خواهد کرد.


حکم دروغ مصلحتی یا منفعتی/ پاسخ حضرت آیت الله صافی

حضرت آیت الله العظمی صافی به پرسشی درباره دروغ پاسخ گفته است. متن پرسش وپاسخ مطرح شده بدین شرح است:

***: دروغ مصلحتی چه حکمی دارد؟
دروغ مصلحتی به معنایی که نزد مردم رایج است و در واقع دروغ منفعتی است، حرام است. موارد جواز دروغ در اسلام مشخص است؛ ازجمله آن ها وجود مصلحت اهمّ، مثل حفظ جان مؤمن یا رفع نزاع بین دو مسلمان می‎باشد


آیت‌الله العظمی جوادی آملی:ناامنی جامعه فقط با درگیری نظامی نیست خبر دروغ جامعه را ناامن می‌کند

———————————————————————————————————————————————————————————————

شهید بهشتی نیز در خصوص ممنوعیت اداره جامعه با دروغ فرمایشات جذاب و قابل توجه ای دارد:

مگر می‌شود یک جامعه‌ای را تا آخر بر محور دروغ پیش برد؟ همین نوجوان‌ها و جوان‌ها که گهگاه فریب دروغ امروزت را می‌خورند، همیشه در این حال نمی‌مانند. ما معتقدیم راستی تاکتیک نیست، راستی اخلاق است. ما در تشکیلات جمهوری اسلامی هر جا دروغ و خلافی ببینیم، محکم جلو آن می‌ایستیم؛ ولو آن دروغ از نظر سیاست به سود کارها تلقی شود.

IMG_0644

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از انصاف نیوز / جمارانشفقنا  /   اعتماد آنلاین /

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو