پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نصب دستگاه آر‌ وی ‌آر در فرودگاه مشهد

تاریخ خبر: // کد خبر: 264509 // // //


نصب دستگاه آر‌ وی ‌آر در فرودگاه مشهد

محسن عراقی ‌زاده ،مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: با نصب و عملیاتی شدن دستگاه آر‌ وی ‌آر، کنسل شدن یا تأخیر پروازها در شرایط مه ‌آلود فرودگاه مشهد به حداقل ممکن می‌ رسد.


نصب دستگاه آر‌ وی ‌آر در فرودگاه مشهد

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان خراسان رضوی، فرودگاه مشهد به دلیل موقعیت جغرافیایی‌‌اش همواره با مشکلات جوی نظیر گرد و خاک یا مه ‌آلود بودن هوا مواجه است. در کنار این مشکلات، نبود سامانه ‌های پیشرفته هواشناسی سبب می‌شود در برخی ساعات بسیاری از پروازهای ورودی به این فرودگاه یا خروجی از آن یا کنسل شوند یا با چند ساعت تأخیر روبه‌رو باشند. چندی پیش، مدیرکل هواشناسی استان درخواست داده بود سیستم‌ های موجود در ایستگاه هواشناسی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد بروزرسانی شوند. اکنون این اتفاق افتاده است و به ‌زودی با بهره ‌برداری از این دستگاه شاهد کاهش تأخیرها یا کنسلی پروازها خواهیم بود.

محسن عراقی ‌زاده در گفت‌ و گو با اصحاب رسانه گفت: چند روز پیش یک مدل دستگاه هواشناسی به نام آر‌ وی‌ آر را با قیمت 5 میلیارد تومان توسط سازمان هواشناسی کشور خریداری و در فرودگاه مشهد نصب شد. بر اساس برنامه‌ ریزی‌ ها، تا هفته آینده استفاده از این دستگاه عملیاتی خواهد شد و اطلاعات آن در اختیار خلبانان و برج‌ مراقبت فرودگاه مشهد قرار می‌گیرد.

وی به نحوه کار این دستگاه اشاره کرد و گفت: کارایی این دستگاه همان کارایی اقدامات ما به صورت دستی و سنتی در بخش دیدبانی است با این تفاوت که اطلاعات بسیار دقیق ‌تر به دست می‌آید و خلبانان و برج مراقبت به شکل بهتر و دقیق‌تری می‌توانند تصمیم‌گیری کنند. وی افزود: امیدواریم با عملیاتی شدن استفاده از این دستگاه، از تأخیر و کنسل شدن پروازهای خروجی و ورودی در فرودگاه مشهد جلوگیری شود.

مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه علاوه بر این دستگاه باید برخی از دستگاه‌ های دیگر هم بروزرسانی شوند ابراز امیدواری کرد: در این مورد، استانداری و دیگر دستگاه ‌های متولی که همکاری خوبی با ما داشته‌اند همچنان کمک ‌حال ما باشند.

نبود رادار هواشناسی در مشهد

وی در ادامه سخنان خود باز هم به موضوع قدیمی نبود رادار هواشناسی در مشهد اشاره کرد و گفت: متأسفانه در حالی که چند استان این سامانه راداری را نصب کرده ‌اند و در حالی که از 3 سال گذشته مطالعات و جانمایی نصب این دستگاه در مشهد انجام شده و کوه ‌های خواجه‌ مراد واقع در رو‌بروی بهشت‌رضا برای نصب این دستگاه در نظر گرفته شده است، هنوز در استان رادار هواشناسی نداریم و تأکید کرد: با نصب این دستگاه به طور قطعی اطلاعات هواشناسی دقیق‌تر به دست ما می‌رسد و در موارد بحرانی نظیر سیل و طوفان ‌های ناگهانی می‌توان پیش‌بینی دقیقی انجام داد.

 

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت سازمان هواشناسی


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو