پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ایرانی‌ها راهی جز شلیک نداشتند + نقد و توضیحات متقابل

تاریخ خبر: // کد خبر: 264571 // // // // // // خبر مهم


ایرانی‌ها راهی جز شلیک نداشتند + نقد و توضیحات متقابل

متن زیر از منابع غیر رسمی برداشت شده و هیچ تائیدی بر اصالت محتوا وجود ندارد. ایرلاین پرس، صرفا به منظور روشنگری و احیانا ارایه پاسخ و شفاف سازی موضوع توسط مقامات تخصصی( هوانوردی، نظامی ، امنیتی) و کاهش و بستن فضای منجر به ساخت شایعه ، اقدام به انتشار متن نموده است . متن علی الظاهر اظهارات منتصب به سرلشکر محمود منصور ، موسس سازمان اطلاعات و امنیت قطر در خصوص هواپیمای اوکراینی است .


ایرانی‌ها راهی جز شلیک نداشتند + نقد و توضیحات متقابل

متن زیر از منابع غیر رسمی برداشت شده و هیچ تائیدی بر اصالت محتوا وجود ندارد. ایرلاین پرس، صرفا به منظور روشنگری و احیانا ارایه پاسخ و شفاف سازی موضوع توسط مقامات تخصصی( هوانوردی، نظامی ، امنیتی) و کاهش و بستن فضای منجر به ساخت شایعه ، اقدام به انتشار متن نموده است . متن علی الظاهر اظهارات منتصب به سرلشکر محمود منصور ، موسس سازمان اطلاعات و امنیت قطر در خصوص هواپیمای اوکراینی می باشد.

ایرانی‌ها ضربه مهلکی بر پیکر ارتش آمریکا وارد کردند و همه ما و منطقه و قطعا نیروهای نظامی و مسولان ایرانی می‌دانستند که ترامپ فورا دستور حمله می‌دهد و البته برخلاف تصور رسانه‌ها ترامپ به‌سرعت دستور واکنش داد، اما مشکل آنجا بود که ایران کلیه سیستم‌های راهبری و راداری در منطقه را تحت کنترل داشت و عملا آن ها را مختل کرده بود و دقیقا به‌همین علت عملیات موشکی در زدن عین‌الاسد بی نقص از آب درآمد.

پنتاگون برای خنثی کردن اقدامات ضد راداری ایران و زدن اهدافی درون خاک ایران از طریق ارسال موشک یا بمباران هوایی (با هواپیما) با پرواز دادن دو هواپیمای آواکس (سیستم پیش اخطار و کنترل هوایی/ رادارهای سه بعدی پرنده) در سعودی و ترکیه بخشی از این پوشش را ایجاد کرد ولی همچنان نقاط مرکزی‌تر ایران کور بودند و در پوشش کامل نبودند.

آمریکایی‌ها بوئینگ به ظاهر مسافری اما عملا بوئینگِ آواکس را که برای عملیات‌های ویژه به شکل مسافری طراحی شده است را در اختیار اوکراین (هم‌پیمان خود) قرار دادند تا جهت تکمیل موزائیک نقشه راداری و شناسایی آخرین تغییرات سیستم‌های پدافندی وارد آسمان ایران شود! این اتفاق رخ داد و هواپیما پس از مخابره اطلاعات و یافته‌های خود در فرودگاه امام خمینی نشست، اما این تازه اول ماجرا بود. سیستم‌های سایبری سپاه متوجه انتشار و ارسال سیگنال‌های غیرعادی از هواپیمای بوئینگ اوکراینی شده بودند و بلافاصله خدمه پرواز و عوامل فنی بازداشت و هواپیما وارسی می‌شود، حتی پوسته موتور باز و بررسی می‌شود ولی مورد ویژه‌ای کشف نمی‌شود! (علت تاخیر چندساعته و اعلام نقص فنی)

با این‌حال ایران اصرار بر زمین گیرکردن هواپیما و عدم پرواز داشت. ایرلاین اوکراینی تهدید می‌کند درصورت عدم اجازه پرواز، نظام فرودگاهی ایران را به‌صورت ساعتی مواجه با مجازات‌های مالی می‌نماییم (ساعتی چند ده هزار دلار) ایرانی‌ها کوتاه می‌آیند ولی همچنان مشکوکند. پدافند سپاه جهت خنثی‌کردن عملیات شناسایی احتمالی، نقشه استقرار سامانه‌های پدافندی را مجددا در حلقه (رینگ) آخر تغییر می‌دهد. بوئینگ اکراینی مسافرگیری کرده و پس از «تیک آف» برای کشف و اطلاع‌رسانی آخرین یافته‌ها و وضعیت سامانه‌های پدافندی اطراف تهران، رادار مرکزی (سه بعدی) خود را روشن می‌کند.

به‌ محض ارسال و دریافت دیتا توسط پایگاه‌های آمریکایی، عملیات انتقامی و مقابله به مثل آمریکائی ها ،  آغاز می‌شد و چند ده موشک کروز از اقصی نقاط منطقه به‌سوی اهدافی در ایران و علی‌الخصوص تهران شلیک می‌شد. ایرانی‌ها دیگر مطمئن شده بودند که منبع و چشم شناسایی نیروهای آمریکایی همین بوئینگ اوکراینی است و ادامه حضورش در آسمان، هدایت‌کننده دقیق موشک‌های آمریکایی تا اصابت به هدف است.

آنجاییکه سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه از قول اپراتور شلیک موشک‌های پدافندی می‌گوید: “فقط ۱۰ ثانیه فرصت داشته…” . منظور این است که ۱۰ ثانیه وقت داشته تا تصمیم بگیرد یک هواپیمای فوق مدرن جاسوسی که جانِ ۱۷۰ انسانِ بی‌گناه را گروگان گرفته ساقط کند یا پذیرای ده‌ها یا صدها موشک کروزِ آمریکایی (موج اول) باشد که احتمالا بخشی برای نابودی سامانه‌های پدافندی و بخشی برای زیرساخت‌ های حیاتی و پس از سقوطِ دژهای پدافندی، موج حملات کروزی و جنگنده-بمب‌افکن‌های آمریکا یا ائتلاف توأمان باشد.

آن «افسر» هرکه بود با تصمیم سختش، یک «کشور» یا یک «حاکمیت سیاسی» را از سقوط نجات داد. بهتر است دولتمردان ایرانی به‌جای خجالت و کتمان حقیقت (اینکه ترامپ حمله به «عین الاسد» را پاسخ داد و … شاید بخاطر تلفات سنگین آمریکایی‌ها!) واقعیت رخداد را به ملت شان بگویند. موشک‌های کروز آمریکایی فقط ۱۰ ثانیه قبل از لود کامل اطلاعات، دچار سیاهی راداری (Blank Out) و کوری شدند!

قدر سربازانمان را بدانیم . قدر سپاهیان را بدانیم . قدر نیروهای امنیت را بدانیم

نقد ائرواسپیس تاک (کانال تلگرامی) : 

کانال تلگرامی ائرواسپیس تاک در نقد مطالب بالا ، بیان داشته است که ، بتازگی صحبت هایی در فضای مجازی درباره انجام جنگ الکترونیک و جنگ سایبری ایالات‌متحده برای اخلال در ارتباطات و فریب سامانه TOR M1 برای اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با موشک کروز عنوان شده که این گفته‌ها به چند دلیل نادرست بنظر می رسد:
نخست آنکه سامانه تور در عمق خاک کشور قرار داشته و اجرای جنگال بر روی این سامانه از فاصله دور و پشت مرزهای ایران بسیار سخت و ناشدنی است. تمرکز اخلالگر بر یک سامانه در فاصله دور بدون تاثیر بر دیگر سامانه‌های راداری و پدافندی کشور که دچار اخلال و مشکلی نشدند، غیر ممکن است. البته ایجاد اهداف کاذب جز تاکتیک های ارتش امریکاست و توان بالایی هم برای انجام این کار دارد، اما ایجاد هدف کاذب با تبدیل یک جت مسافربری به کروز بسیار متفاوت است و همانطور که اشاره شد ارتش آمریکا نمی تواند از فاصله هزار کیلومتری بر یک سامانه متمرکز شده و B738 را در رادار آن به کروز تبدیل کند.

دوم اگر فرض بر ورود هواپیماهای جنگ الکترونیک دشمن به حریم هوایی کشور برای اخلال در عملکرد TOR گرفته شود در این صورت، عملا کل پدافند ما در حالت آماده‌باش صددرصدی زیر سوال خواهد رفت. از همه مهمتر اینکه هیچ گزارش رسمی نیز مبنی بر پرواز هواپیماهای جنگ الکترونیک در نزدیکی مرزهای ایران و یا نفوذ به حریم هوایی کشور از سوی مسئولان هنگام اعلام سرنگونی بویینگ ارایه نشده است.

نکته بسیار مهم دیگر درباره ادعای فریب تور این است که اساسا TOR M1 یک سامانه با هسته مرکزی آنالوگ بوده که در برابر جنگ‌الکترونیک بسیار مقاوم است و امکان نفوذ سایبری نیز بر روی آن وجود ندارد. البته کشورهایی مانند ایالات‌متحده و اسرائیل توان جنگ سایبری علیه شبکه‌های راداری و پدآفندی را داشته و چندین بار نیز از تکنولوژی Suter استفاده کرده‌اند اما این عملیات ها توان نفوذ در تور آنالوگ و مستقل از شبکه را ندارند.

ادعای بهره از هواپیمای RC-135 نیز در حمله الکترونیک اساسا مردود است چرا که این پرنده یک هواپیمای شناسایی سیگنالها و ELINT بوده و توانایی جنگ الکترونیک آن تنها محدود به دفاع از خود است. لازم به ذکر است هواپیماهای جنگ‌الکترونیک امریکایی پیشوند E دارند.

در پایان گفتنی است کسانی که ادعای اشتباه گرفتن هواپیمای مسافربری با موشک کروز را به سبب ایجاد جنگ سایبری و الکترونیک بر روی شبکه پدآفندی کشور مطرح می‌کنند باید بدانند که این ادعا عذر بدتر از گناه و نوعی گل به خودی محسوب می‌شود.

 

توضیحات تکمیلی در خصوص ردیاب اپتیکی روی سامانه موشکی تور-ام-1 :

مسئله قابل تامل در حمله موشکی به هواپیمای مسافربری این است که پدافند هوایی تور، دارای سامانه اپتیکی است و اپراتور می توانسته هدف را نیز مشاهده کند و حتی ایران پیش از این گزارش داده بود که این سامانه اپتیکی را ارتقا و به نسل جدیدی از دوربین دید حرارتی تجهیز کرده است. تصویر زیر، عکسی از سامانه اپتیکی کنار سامانه پدافند هوایی تور ام1 برای کشف و رهگیری غیر فعال هدف توسط دوربین اپتیکی است.

سیستم Tor m1 یا همان SA-15 سیستم پدافند موشکی کوتاه بردی است که هر واحد از آن 8 موشک درون خود دارد. این سیستم به موشک 9m330 مجهز است و بردی معادل 12 کیلومتر دارد. سرجنگی این موشک از نوع ترکش زاست و پس از عملکردن فیوز مجاورتی در کنار هدف منفجر شده و باران ترکشی بر هدف ایجاد می کند.

 

 

داخل پدافند Tor M1 ، این پدافند نزدیکترین مدل به پدافند موشکی جمهوری اسلامی ایران است

 

سپاه پاسدارن تعداد 28 دستگاه از این سامانه را بهمراه 750 موشک آن از روسیه خریداری کرده و در اختیار دارد. این سیستم در ایران تغییرات یافته و تجهیزات اپتیکی و حرارتی بر آن نصب شده است. یعنی اپراتور چه شب چه روز می بیند چه هدفی را می زند.

 

توئیت ابهام دار فرزانه روستائی ، خبرنگار مقیم سوئد:

‏هرچه از جریان سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی شنیدید فراموش و ذهن خود را پاک کنید. اخبار جدیدی که می رسد حاکی از یک عملیات پیچیده بین المللی بوده که منجر به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی شده است .

پدافند ایران آخرین قطعه پازل ماجراست که چند کشور در آن دخیل بودند. بزودی می نویسم ! بزودی

 

توضیحات علی عبداللهی علی‌آبادی، معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص تشکیل تیم بررسی سایبری و الکترونیک :

عبداللهی بیان داشت که بررسی‌های ما نشان می‌دهد در سانحه هوایی اخیر با توجه به سیستم راداری، سامانه مربوطه و هواپیما، یک مقدار بعید است ، اخلالی از سوی آمریکا اتفاق افتاده باشد . اما با این حال، این موضوع در حال بررسی است و تیم بررسی سایبری و الکترونیک جهت شفاف سازی ابعاد این رویداد، تشکیل شده است.

 

اینجا را کلیک کنید IMG_4749

 

 

توضیحات سردار حاجی زاده ، معاون هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی :

 

 

منتظر اخذ و انتشار اطلاعات از منابع معتبر هستیم (لطفا بشدت مواظب شایعات ، خصوصا شایعات فنی بظاهر منطقی باشید. اخبار مرتبط با این موضوع را ترجیحا از منابع معتبر نظامی و امنیتی، جویا شده و توجه چندانی به سایر خبرها نکنید)

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فضای مجازی / کانال تلگرامی ائرو اسپیس تاک / کانال تلگرامی نماتودی، کانال تلگرامی نیروهای مسلح ایران / اعتماد آنلاین / کانال تلگرامی اقتصاد آنلاین / کانال تلگرامی لالالندتل / ….

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید

 1. علیرضا نوشته است:
  01:53 مورخه 25 دی 98

  بسم الله الرحمن الرحیم
  هم اکنون بامداد 25 دی ماه است (زمان نوشتن این کامنت). دو شب پیش که اولین بار این مطلب را دیدم(از سایر منابع) ، نت را سرچ کردم و در سایت های رسمی شبکه های مشهور ماهواره عربی نام سرلشگر محمود منصور را دنباله گیری کردم ،البته نه برای این مصاحبه. عنوان دوم گوگل،مصاحبه این فرد با العربیه یا شاید هم الجزیره ، تحت چنین عنوانی(قریب به مضمون)” حاکمان قطر عقل خود را از دست داده اند” بود.


 2. m نوشته است:
  08:47 مورخه 25 دی 98

  ببخشید منبع خبرتون کجاست؟؟؟؟


  • ایرلاین پرس سر نوشته است:
   09:06 مورخه 25 دی 98

   با سلام
   قسمت اول متن از اخبار منتشر شده در یکی از کانال های تلگرامی معاند برداشت شده است. سایر بخش های خبر نیز دارای منبع بوده که در انتهای خبر ذکر شده اند.


 3. محمود نوشته است:
  11:31 مورخه 25 دی 98

  چنین شخصی با این عنوان و سابقه وجود خارجی ندارد.


 4. امیر نوشته است:
  00:23 مورخه 26 دی 98

  این حرفها عذر بدتر از گناهه لطفا این مطالب را پخش نکنید ونمک به زخم خانواده های داغ دارنپاشید اجازه بدهید این را یک حادثه تلقی کنند.


 5. جابر نوشته است:
  09:06 مورخه 26 دی 98

  اگر چنین حرفهایی را این فرد زده دیگر هواپیماهای مسافربری امنیت نداشته هر لحظه باید سرنگون شوند چون احتمال جاسوسی است این چه تحلیلهایی است هنوز جنگی صورت نگرفته بود هنوز شلیکی از جایی نشده بود وپاسخی نداده بودند این خبر یک شوک برای مردم وخود سرداران سپاه بود طرف که زد یا جنون مخفی داشته یا یک عامل نفوذی مانند کلاهی بود که مهمترین جای حساس را دست گرفته بود .۱۷۶انسان بی گناه سوخته وجزغاله شدند اگر این سرلشکر این حرف را زده باید پرسید اگر مسافران سنی بودند هم این حرف را می زدی اری جان شیعه برایت ارزش ندارد توقع داری بقیه را هم بزنند تا تحلیلت درست باشد از قطر وعربستان بیش از این توقع نیست .ا


 6. Reza نوشته است:
  01:55 مورخه 30 دی 98

  تئوری های ممکن ، با توجه به دولت روحانی و سابقه بی شرمی آمریکایی ها در گرفتن مردم بی گناه ، سلاحهای سری و چیزهایی که ما اطلاع نداریم ، خیلی زیادن . اما چیزی که شکی درش نیست ، سپاه بهترین ها رو برای ما میخواد ، پس ما هم بهشون اعتماد می کنیم و چون تخصصی در این زمینه نداریم نظری نمیدیم .


 7. بازتاب: تئوری هایی جدید در مورد علت سقوط بوئینگ اوکراینی

 8. انوشیروان نوشته است:
  23:49 مورخه 30 دی 98

  لطفاً توجهی هم به روزنامه گاردین بندازید که چندین ماه پیش تیتر زد.

  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/23/us-launched-cyber-attack-on-iranian-rockets-and-missiles-reports


 9. ممد نوشته است:
  02:32 مورخه 24 فرو 99

  این تحلیل بسیار دارای نقص است… منطق آن بر این استوار است که هواپیمای اوکراینی یک ابزار جاسوسی بوده… به نظرم اگر چنین بوده و سپاه هم می دونست اجازه پرواز نمی داد و از چند هزار جریمه باک نداشت… حالا که اجازه داد کافی بود 10 دقیقه صبر کنند تا هواپیما از محدوده آسمان ایران خارج شده و بالای دریای خزر برسه و بی خطر بشه…چرا زمان نبوده؟ اگر موشک های کروز شلیک شده بودند پس چرا به جایی اصابت نکردند و اگر نبودند پس دیگه لزومی به ساقط کردن هواپیما اونطور که مقاله میگه نداشتند… کلا مقاله دارای تناقض درونیه

برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو