پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | دلجویی و دیدار هیات دولت و مقامات با خانواده جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

تاریخ خبر: // کد خبر: 264867 // // // // خبر مهم


دلجویی و دیدار هیات دولت و مقامات با خانواده جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

پیرو سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و جان باختن تمامی سرنشینان آن، در چند روز اخیر شاهد حرکتی انسان دوستانه جمعی از اعضای هیات دولت و مقامات سیاسی کشور در قالب دلجوئی و دیدار با خانواده های جانباختگان این سانحه بوده ایم. گزارش زیر، اقدام به انعکاس تعدادی از این دیدارها نموده است


دلجویی و دیدار هیات دولت و مقامات با خانواده جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

پیرو سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و جان باختن تمامی سرنشینان آن، در چند روز اخیر شاهد حرکتی انسان دوستانه جمعی از اعضای هیات دولت و مقامات سیاسی کشور در قالب دلجوئی و دیدار با خانواده های جانباختگان این سانحه بوده ایم. گزارش زیر، اقدام به انعکاس تعدادی از این دیدارها نموده است.


شمخانی: هیچ قصدی برای کتمان دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی وجود نداشت

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی بعداز ظهر امروز با حضور در مجلس بزرگداشت دو تن از جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی طی سخنانی با خانواده های داغدار در این مصیبت اعلام همدردی کرد. شمخانی که در مراسم بزرگداشت «محمدحسین و زینب اسدی لاری» در مسجد جامع شهرک غرب شرکت کرده بود، اظهار داشت: ابعاد تأسف از این حادثه جانگداز را سردار سرافراز حاجی زاده از زبان مجموعه حاکمیت و با بیان این عبارت که «ای کاش ما مرده بودیم و شاهد این رخداد غم بار نبودیم»، عنوان کرد.

وی با تسلیت مجدد به همه هموطنانی که عزیزانشان را در این حادثه غم بار از دست داده‌اند با مردم کشورهایی که اتباع آنها در این پرواز کشته شده اند ابراز همدردی کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به داغدار شدن مجموعه ایرانیان در این سوگ جانگداز خاطر نشان کرد: متاسفانه هنوز جامه مشکی مردم قدرشناس ایران در عزای سردار شهید قاسم سلیمانی بر تن بود که مجددا سوگوار این عزیزان شدند.

شمخانی با گرامیداشت یاد و نام سرنشینان این پرواز به ویژه فرهیختگان علمی که فرزندان این سرزمین و پرورش یافتگان دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران بودند، افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خود را داغدار اصلی این سوگ ملی می‌دانند.

وی با اشاره به مجاهدت و جانفشانی 41 ساله سپاه در میدان‌های مختلف دفاع از امنیت و آسایش مردم افزود: حزن و تاسف و دل شکستگی مجموعه فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران برای این حادثه غم انگیز کم سابقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی فرایند طولانی شدن اعلام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی را ضرورت بررسی همه عوامل از جمله اقدامات احتمالی دشمن از جمله «جمینگ»، «هک سیستم ها»، «موضوع نفوذ» و عوامل مرتبط دیگر عنوان کرد و اظهار داشت: از اولین ساعات سقوط هواپیما، جمهوری اسلامی ایران با دعوت و پذیرش مجموعه کشورهای ذیربط خارجی شرایط بررسی کارشناسی سانحه بدون هیچ محدودیتی را فراهم کرد.

شمخانی موضوع وجود قصد برای کتمان دلایل این حادثه را با توجه به ماهیت و شاخصهای فنی اشکار ساز اساساً غیر ممکن دانست و گفت: اثبات هر یک از عوامل تاثیرگذار بر شلیک موشک، می‌توانست نحوه اطلاع رسانی و واکنش کشور به این رخداد را در شرایط کاملا متفاوتی قرار دهد.


دیدارسردار حاجی زاده باخانواده یکی از جانباختگان

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضا سپاه در این دیدار با خانواده شهیده فاطمه محمودی از جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ابراز همدردی کرد.


دیدار جلیلی با خانواده یکی از جان‌باختگان هواپیما/ استاد کانادایی با شنیدن خبر گریه کرد

در پی حادثه ناگوار برای هواپیمای اوکراینی، شب گذشته سعید جلیلی عضو شورای‌عالی امنیت ملّی در خانه شهید محمد امین جبلی از شهدای حادثه سقوط بوئینگ 737 حاضر شد و با خانواده این شهید گفتگو کرد. گفتنی است محمدامین جبلی، دانشجوی برتر پزشکی دانشگاه تورنتو کانادا بود و پدر وی نیز محمد جبلی، فوق تخصص قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

**این پدر باعث افتخار است

عضو شورایعالی امنیت ملی با عرض تسلیت و دلجویی از خانواده مرحوم محمد امین جبلی، دغدغه پدر این شهید را باعث افتخار دانست و گفت: باعث افتخار است پدری که فرزند عزیز خود را در این حادثه تلخ از دست داده است، امروز این چنین دغدغه‌مند نظام و انقلاب و حفظ حرمت پاسداران امنیت کشور است.

جلیلی با اظهار تاسف از وقوع حادثه سقوط هواپیمای مسافربری و جان باختن تعدادی از هموطنان و مسافران این پرواز، عنوان کرد: حادثه تلخ هواپیمای مسافربری همه‌ی ملت را داغدار کرد اما همین ملت دنبال ترمیم این زخم است و به دولت آمریکا که وجودش آلوده به دشمنی با ملت ایران است، اجازه نمی‌دهد تا این زخم را عفونی کند.

**استاد خارجی‌اش گفت اگر مسلمانان اینطور هستند، باید در شناخت اسلام تجدید نظر کنیم

در ادامه سخنان پدر شهید جبلی را در این دیدار می‌خوانید:

وقتی پسرم قصد عزیمت به فرودگاه را داشت لباس خاکی به تن داشت؛ مادرش به او گفت لباست را عوض کن! با این اتفاقاتی که افتاده و محاسنی که تو داری کمی احتیاط کن که در خارج از کشور برایت مشکل نشود؛ حتی من نیز به او گفتم شلوار لی بپوش اما او به جلوی آینه رفت و با خنده می گفت شبیه شهدا شده‌ام و همینطور خوب است. به او گفتم بابا خیلی نور بالا میزنی! هوای خودت را داشته باش. حتی در فرودگاه یکی از دوستانش که به بدرقه آمده بود به او گفت حرف مادرت را گوش می کردی و لباس دیگری می پوشیدی؛ با خنده در جواب به دوستش گفت اگر زیاد اصرار کنید گوشه لباس خاکی‌ام می‌نویسم شهید قاسم سلیمانی!

تا همان روز آخر می گفت من هنوز عزادار سردار سلیمانی هستم؛ مادرش به او گفت حالا نرو، ممکن است جنگ بشود؛ پسرم گفت اگر جنگ شد، اولین نفری که برمی گردد من هستم؛ این پسر با این روحیه رفت. من این بچه های امروز را با زمان خودمان مقایسه می کنیم و می بینم این ها به سرعت از ما سبقت گرفتند؛ در جبهه ما دل به دریا می زدیم اما این ها از ما جلوتر زدند؛ خوشا به سعادتشان. با خود یک جانماز و مهر کربلا برد و گفت این تربت را به عنوان سکینه دل و آرامش قلبم می برم. در کانادا با این که در ایام ماه رمضان روزهای طولانی داشت، روزه هایش ترک نشد و به نمازش مقید بود.

یکی از اساتیدش از دانشگاه تورنتو وقتی فهمید او هم جزء جانباختگان بود، ویدئویی از او دیدم که وقتی درباره پسر من صحبت می کرد، چنان گریه می کرد که نمی توانست به خوبی سخن بگوید. یکی دیگر از اساتیدش در مورد او گفته بود اگر مسلمانان اینطور هستند ما باید در شناختمان از اسلام تجدید نظر بکنیم ؛ روحیات فداکار، مهربانی و مساعدت های اجتماعی او کاری کرده بود که آن ها به این فکر فرو رفته بودند.

فرزند من این گونه بود؛ حالا اما در شبکه های ماهواره‌ای عکس او را نشان می دهند و مصادره به مطلوب می کنند. احساسات مردم را تحریک کرده و از جانباختگان این پرواز سوء استفاده می کنند؛ اگر اطلاع رسانی به موقع صورت می گرفت اجازه این اتفاق را هم نمی دادیم.

بعد از اعلام ماجرا ابتدا منقلب بودم اما چون خود زمان جنگ را درک کردم می دانم که در جبهه نیز وقتی نیروی خود اشتباهی مورد اصابت گلوله یا خمپاره قرار می گرفت، او شهید محسوب می شد.در چنین شرایطی که رئیس جمهور نیز گفت شرایط جنگی بوده است، این حادثه هم ناشی از همان جنگ است و ما این مسئله را درک کردیم.


حضور معاون اول رییس جمهوری در منزل دو تن از جان باختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی

 اسحاق جهانگیری در این دیدار که در فضایی احساسی، عاطفی و آکنده از غم و اندوه برگزار شد، مصیبت از دست دادن عزیزان را داغی سنگین توصیف کرد و گفت: بنده دو بار داغدار دو برادر شهیدم شده‌ام و تجربه از دست دادن عزیزانم را داشته‌ام لذا حال شما را درک می‌کنم و از عمق جان به شما تسلیت می گویم.

وی ضمن طلب غفران و علو درجات برای همه درگذشتگان این حادثه تصریح کرد: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد چندین حادثه ناگوار در کشورمان بودیم که سقوط این هواپیما در اثر یک خطا یکی از بدترین این اتفاقات بود و باید تلاش کنیم از اشتباهات درس بگیریم و اجازه ندهیم در آینده اتفاقات تلخ مشابه تکرار شوند.

پدر و مادر محمدحسین و زینب اسدی لاری نیز ضمن بیان گوشه‌هایی از فضائل اخلاقی و علمی فرزندان خود به دین‌مداری و علاقه‌مندی عمیق فرزندانشان به ایران و انقلاب اسلامی اشاره و اظهار داشتند که فرزندانشان پس از شرکت در مراسم شکوهمند تشییع شهید حاج قاسم سلیمانی در اندیشه برگزاری مراسمی شایسته برای این شهید بزرگوار در کانادا بودند.

محمدحسین و زینب اسدی لاری فرزندان محسن اسدی لاری مدیرکل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودند که در حادثه اخیر سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین جان خود را از دست دادند.


دیدار وزیر راه و شهرسازی با خانواده یکی از جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی + تصاویر

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با خانواده یکی از جان باختگان سانحه سقوط بویینگ ۷۳۷ اوکراین که چهارشنبه گذشته درپرند تهران سقوط کرد؛ دیدار و ابراز همدردی کرد.


حضور وزیر اطلاعات در منزل خانواده یکی از شهدای سانحه هوایی

سید محمود علوی، وزیر اطلاعات به همراه استاندار کرمان و تعدادی از مدیران، فرماندهان و نمایندگان استان در مجلس با حضور در جمع خانواده شهید مرادی از شهدای سانحه هوایی ضمن دلجویی و همدردی از خداوند متعال برای خانواده این نخبه علمی طلب صبر کرد.

علوی همچنین به دیدار خانواده دو خواهر کرمانی که در تشییع سپهبد سلیمانی جان به جان آفرین تسلیم کردند، رفت.


دلجویی امام جمعه و استاندار قم از خانواده شهدای سانحه هوایی به روایت تصویر

آیت‌الله سعیدی نماینده ولی‌فقیه در استان قم به همراه بهرام سرمست استاندار قم و محمودنژاد معاون آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) با حضور در منزل شهید حمزه‌ای از شهدای سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی مراتب عرض تسلیت و دلجویی از این خانواده داغدار را به عمل آورند.


دیدار وزیر ورزش با خانواده ورزشکار قربانی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

وزیر ورزش و جوانان در مراسم گرامیداشت قهرمان ملی و بین المللی تای چی ایران که در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی جان باخت، حضور یافت و با پدر و مادر این ورزشکار فقید دیدار و گفت‌وگو کرد.مسعود سلطانی‌فر که به همراه مهدی علی‌نژاد سرپرست معاونت ورزش قهرمانی به دیدار خانواده این جوان 19 ساله رفته بود، گفت: وظیفه ما است که ثمرات خوبی برای ارشیا ارباب بهرامی به یادگار بگذاریم.

وی ادامه داد: البته ایشان جوان بسیار خوبی بود و حتما درجات بالایی دارد و او باید شفاعت ما را در آن دنیا بکند ولی وزارت ورزش و جوانان برای زنده نگه داشتن نام همچین قهرمانی تمام تلاش خود را می‌کند.مسابقه قهرمانی کشور تای‌چی چوان، انتخابی مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۰ در کشور ایتالیا در سال آینده به نام ارشیا ارباب بهرامی برگزار خواهد شد.

ارشیا ارباب بهرامی قهرمان 19 ساله تای ‌چی کشور که مدال های بین المللی زیادی هم داشت یکی از قربانیان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی بود.


دلجویی رئیس کل دادگستری استان یزد از خانواده شهید یزدی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی

 

غلامعلی دهشیری با حضور در منزل شهید قربانی بهابادی از شهدای حادثه سقوط هواپیما‌ با عرض تسلیت به پدر شهید قربانی، اظهار داشت: آنان نخبگانی در پی کسب علم و دانش بودند که آسمانی شدند و ان‌شاالله به برکت خون به ناحق ریخته شهدای مقاومت، خداوند به شما خانواده‌های داغداران صبر و اجر عنایت نماید. ریشه همه این مصائب، فتنه‌جویی‌های جرثومه فساد در منطقه و دولت تروریستی آمریکاست.

شایان ذکر است در این برنامه پیام تسلیتی از سوی رئیس کل دادگستری و رئیس شورای قضایی استان یزد به خانواده داغدار شهید قربانی اهدا شد، در متن این پیام آمده است: تسلیت واژه کوچکی است در برابر غمی بزرگ و جانکاه که عزیزی را از دست داده‌اید و صبر را بر تقدیر الهی پیشه خود ساخته‌اید.

استکبار جهانی با ترور ناجوانمردانه سیدالشهدای جبهه مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش ایام پر التهابی را رقم زد و پس از آن حضور حماسه آفرین و دشمن‌شکن مردم در کشورهای مختلف و شهرهای ایران با سیلی محکم غیور مردان این سرزمین، خواب را از چشمان خواب‌آلود سلطه‌گران شرق و غرب ربود و چه ناگوار بود اتفاقی که در لحظات آماده‌باش سیستم پدافندی کشور و در اوج دقت برای پاسداری از حریم این مردم و کشور اتفاق افتاد و با یک خطای انسانی تعدای از هموطنان عزیزمان در هواپیمای اکراینی به شهادت رسیدند.

بدون تردید هیچ واژه‌ای پاسخگوی غم عظیم شما در فراق فرزندتان نیست، عمیقاً آرزومندیم خداوند قادر متعال روح این عزیز را که در کسب علم و دانش تلاش می‌کرد با ارواح طیبه و طاهر انبیاء و اولیاء و به ویژه سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و حضرت علی اکبر(ع) محشور فرماید.

 

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم / خبرگزاری صدا و سیما / خبرگزاری فارس / پایگاه خبری انتخاب / خبرگزاری پانا / خبرگزاری ایسنا(  لینک1 ) و لینک2 خبرگزاری تسنیم / اسکان نیوز/خبرگزاری تسنیم

 

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو