پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | درخواست غرامت کشورهای پنج‌گانه ای که اتباع شان در هواپیمای اوکراینی کشته شدند

تاریخ خبر: // کد خبر: 265774 // // // خبر مهم


درخواست غرامت کشورهای پنج‌گانه ای که اتباع شان در هواپیمای اوکراینی کشته شدند

وزرای امور خارجه کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا روز پنجشنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) در لندن تشکیل جلسه دادند تا در مورد روند تحقیقات درباره پرواز چهارشنبه گذشته هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های سپاه سرنگون شد بحث کنند.


درخواست غرامت کشورهای پنج‌گانه ای که اتباع شان در هواپیمای اوکراینی کشته شدند

وزرای امور خارجه کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا روز پنجشنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) در لندن تشکیل جلسه دادند تا در مورد روند تحقیقات درباره پرواز چهارشنبه گذشته هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های سپاه سرنگون شد بحث کنند. طبق اعلام مقامات اوکراینی در این پرواز مسافران و خدمه‌ای دارای ملیت‌های ایرانی، کانادایی، اوکراینی، سوئدی، افغان، بریتانیایی و آلمانی حضور داشتند گرچه تعدادی تعدادی زیادی از مسافران پرواز ایرانیان دو ملیتی بوده‌اند.

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا که ریاست این جلسه را برعهده داشت پس از این نشست در جمع خبرنگاران از حضور نمایندگان ایران در این جلسه و همچنین وزیر خارجه هلند تشکر کرد.

حضور هلندی‌ها در این نشست به‌خاطر داشتن تجربه تحقیقات درباره سرنگونی پرواز ام‌.اچ.۱۷هواپیمایی مالزی است که در سال ۲۰۱۴ آمستردام هلند را به مقصد کوالالامپور ترک کرد و در میان راه در مرز روسیه و اوکراین سرنگون شد. تحقیقاتی که متخصصان هلندی رهبری آن را برعهده داشتند و در نهایت ثابت شد که این هواپیما به دلیل پرتاب موشک سقوط کرده است.

سوال‌های زیادی وجود دارد و خانواده‌ها و جامعه بین‌المللی نیازمند پاسخ هستند، جهان منتظر پاسخ است و تا زمانیکه به پاسخ‌ها نرسیم از تلاش‌هایمان دست نمی‌کشیم . وزیر امور خارجه کانادا در نشست خبری امروز اعلام کرد که کشورهایی که اتباع آن‌ها در این پرواز بودند به‌دنبال واقعیت و شفافیت در این موضوع و محاکمه افراد مسئول در این سانحه هستند.

وی تاکید کرد که «سوال‌های زیادی وجود دارد و خانواده‌ها و جامعه بین‌المللی نیازمند پاسخ هستند، جهان منتظر پاسخ است و تا زمانیکه به پاسخ‌ها نرسیم از تلاش‌هایمان دست نمی‌کشیم. » وی همچنین اضافه کرد که شاید تحقیقات ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد.

تعیین چارچوب پنج محوری برای همکاری با ایران

وی از تنظیم چارچوب همکاری این گروه برای همکاری با ایران در جلسه امروز در لندن خبر داد و گفت که این برنامه پنج محور را برای تعامل با مقام‌های ایران دنبال می‌کند.

در بند یک این برنامه به دسترسی کامل و بدون مانع به خدمات کنسولی مسئولان کشورهایی که اتباع آن‌ها در این پرواز بودند، اشاره شده است.

در بند دوم از ایران خواسته شده است که تعیین هویت قربانیان با شفافیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام شود و خواسته خانواده‌ها برای بازگرداندن قربانیان محترم شمرده شود.

در بند سوم این برنامه همکاری، درخواست این پنج کشور بر انجام یک تحقیق بین‌المللی کامل، مستقل و شفاف متمرکز شده است که باید تحت نظارت کنوانسیون سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی صورت گیرد.

در بند چهارم نیز از ایران خواسته شده است که مسئولیت کامل سقوط این پرواز را بر عهده بگیرد و وظایف خود در قبال خانواده قربانیان و سایر طرف‌ها را به رسمیت بشناسد.

بند پنجم این چارچوب همکاری، به جوابگویی افراد مسئول در این سانحه از طریق تحقیقات جنایی مستقل و پس آن مراحل دادرسی شفاف و بی‌طرفانه مطابق با معیارهای بین‌المللی اشاره شده است.

طبق قوانین بین‌المللی به‌دلیل اینکه این سانحه در مرزهای ایران رخ داده است این کشور باید تحقیقات را هدایت کند اما می‌تواند این مسئولیت را نیز به کشور دیگری که در این سانحه متحمل خسارت شده‌اند محول کند.

فرانسوا فیلیپ شامپاین در این نشست خبری تاکید کرد که تاکنون ایران با آن‌ها همکاری کرده است و گفت: «فوریتی که با آن مواجه هستیم این است که به خانواده‌ها خدمات کنسولی داده شود.»

وی بار دیگر تاکید کرد که نیاز به شفافیت کامل و تحقیق بین‌المللی در این حادثه وجود دارد تا با تحقیق شفاف و علنی به سوال‌ها پاسخ داده شود.

وی تاکید کرد با توجه به تجربه هلندی‌ها در این زمینه آن‌ها با گروه آن‌ها همکاری می‌کنند.

وزیر امور خارجه کانادا خواستار اتخاذ اقدام‌هایی شد تا در آینده از اتفاق‌های مشابه جلوگیری کند و تراژدی‌های مانند این سانحه رخ ندهد. شامپاین خطاب به ایران گفت که وقتی مسئولیتی را قبول می‌کنید باید فراتر بروید و این مسئولیت می‌تواند تبعاتی نیز به‌دنبال داشته باشد. وی از دولت ایران خواست که در تحقیقات، متخصصان بین‌المللی حضور داشته باشند و تمام کشورهای درگیری تخصص خود را در اختیار بگذارند و بخشی از این تحقیق باشند.

وزیر خارجه کانادا تاکید کرد که روز به روز همکاری ایرانی‌ها بررسی می‌کنند و قضاوت آن‌ها درباره ایران روز به روز و بر اساس درخواست‌هاست. وی گفت که قدم‌های خوبی از سوی ایران دیده شده است و در عین حال تاکید کرد که این یک پروسه بلند مدت است و جامعه بین‌المللی بر روند تحقیقات نظارت می‌کند و نظاره‌گر است.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد چهارشنبه هفته گذشته در محمود آباد شهریار در حوالی تهران سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند. پس از سه روز که نهادهای دولتی و حکومتی ایران علت سانحه را نقص فنی می‌خواندند، ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دلیل سقوط این هواپیما شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران بوده است.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خلیج فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو