پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اولین هواپیمای بی‌پنجره در آسمان انگلستان پرواز کرد!

تاریخ خبر: // کد خبر: 266177 // // //


اولین هواپیمای بی‌پنجره در آسمان انگلستان پرواز کرد!

انسان از هزاران سال پیش در آرزوی پرواز بوده و در پی این آرزو تلاش‌های مداوم و چشمگیری تا به امروز کرده و نتایج قابل‌توجهی را هم کسب کرده است.


اولین هواپیمای بی‌پنجره در آسمان انگلستان پرواز کرد!

انسان از هزاران سال پیش در آرزوی پرواز بوده و در پی این آرزو تلاش‌های مداوم و چشمگیری تا به امروز کرده و نتایج قابل‌توجهی را هم کسب کرده است.

امروزه با میلیون‌ها پرواز در بالاترین نقطه از آسمان و پرتاب فضاپیماها به مقصدی بالاتر از اتمسفر، نشان از پیشرفت انسان و موفقیت آن در این آرزوی دیرینه است. این آرزو از آن زمانی که کیکاووس با کمک چند عقاب غول‌پیکر به پرواز درآمد تا امروز که پرنده‌های آهنینی که آن‌ها را هواپیما می‌نامیم، ادامه داشته و ما نیز می‌خواهیم نگاهی به آخرین تغییرات در این آرزوی سیری‌ناپذیر داشته باشیم.

هواپیمای بی پنجره در آسمان انگلستان

پرواز با بالی سبک‌تر، اطمینانی بیش‌تر را هم برای مسافران خواهد آورد. دانشمندان حوزه هوا و فضا و متخصصین سازنده هواپیماها که به‌جای خود، حتی مردم عادی هم می‌دانند که هر چه وزن یک پرنده کم‌تر باشد، پرواز برای آن آسان‌تر می‌شود، به‌ویژه اگر این پرنده از جنس آهن باشد و قرار باشد بالای صد مسافر را جابه‌جا کند! قرار است در آسمان انگلستان، هواپیمایی به پرواز دربیاید که شکلی متفاوت از تمام هواپیماهای دیگر دارد و قرار است پیشتاز فصل جدیدی از وسایل نقلیه هوایی باشد. به هواپیماهای موجود که نگاه می‌کنید متوجه این موضوع می‌شوید که شیشه‌ها و جاهایی که آهنی هستند و می‌توانستند با شیشه پوشانده شوند، وزن هواپیما را بسیار سنگین‌تر می‌کنند. در صورتی‌ که فضاهای اشغال‌ شده با شیشه‌ها و ورقه‌های آهنی که اساساً هیچ نفعی به‌جز پوشاندن بدنه هواپیما ندارند را می‌شود با مواد و تجهیزات دیگری، هم پوشاند و هم استفاده‌های دیگری از آن کرد؛ در حال حاضر، هواپیمایی با امکانات ویژه‌ای مانند شیشه‌های نوری بسیار سبک و استفاده از فناوری مکان‌یاب، در انگلستان در حال بهره‌برداری است. شاید نشستن در چنین هواپیمایی بسیار جذاب باشد و نظر هر کسی را به خود جلب کند اما موضوع اصلی این است که وقتی وزن این هواپیما با فناوری جدید کم‌تر شود، میزان مصرف سوخت نیز پایین می‌آید و زمان بیشتری برای ادامه پرواز به هواپیما داده می‌شود. از طرفی دیگر، میزان آلودگی هوا هم با مصرف کم‌تر بنزین کاهش می‌یابد. انجمن‌های مختلف حمایت از محیط‌زیست، حضور این هواپیما و تولید انبوه آن را نه‌تنها برای انگلستان بلکه برای باقی کشورها، یک ضرورت دانستند.

پرواز بر روی ابرها

وجود چنین هواپیمایی از نگاهی اجمالی و جستجوگر در مورد آینده پدید آمده است که البته از نگاه کسانی که ترس از پرواز دارند، تصور هواپیمایی بدون پنجره وحشتناک است. سوارشدن بر هواپیمایی بی‌پنجره که به مسافران اجازه می‌دهد تا در حال پرواز از احوالات آسمان و آنچه در بیرون هواپیما می‌گذرد، آن‌ هم درست در زمانی که در حال ورق زدن صفحات اینستاگرام و فهرست ایمیل‌هایشان هستند، بی‌شک تصویری شگفت‌آور است. البته حضور گسترده‌ی این هواپیماهای بی پنجره در تمام کشورها، حداقل یک دهه به طول می‌انجامد. تا این فناوری روی هواپیماهای دیگر پیاده شود و گنجایش روانی هر جامعه‌ای با آن سازگار شود، به زمان نیاز داریم. در ضمن، قابلیتی دیگر در حال پیوستن به این هواپیما است و ماهیت آن را جذاب‌تر از قبل کرده؛ مسافران می‌توانند با فشار دادن دکمه‌ای، پرده‌ای را مقابل چشمان خود قرار دهند و یا از پرده الکترونیکی استفاده نکنند و همچنان، نمایی کامل از آسمان را برای تماشا داشته باشند.

بدنه هواپیما، صفحه شخصی شما می‌شود

لمس چنین شیشه‌هایی در چنین هواپیمای شگفت‌انگیزی، از خواسته‌هایی است که به سر آدم می‌زند و ناخودآگاه فکر می‌کند با لمس دیواره شیشه‌ای آن، می‌تواند ابرها را هم لمس کند. نه‌تنها دست زدن به شیشه‌های این هواپیمای پیشرفته اشکالی ندارد بلکه امکان جستجو در اینترنت را نیز به شما می‌دهد! به‌غیراز صفحات هوشمند ال سی دی که رو به روی شما قرار گرفته است، تمام قسمت‌های شیشه نور هواپیما را به مسافران می‌دهد تا با لمس آن بتوانند، در حالی‌ که پیش‌ زمینه فعالیتشان، پهنای آسمان است، در اینترنت جستجو کنند و لذتی دو چندان از این فناوری پیچیده ببرند.

هواپیما به شما می‌گوید کجا هستید

همین‌ که به صندلی‌تان تکیه زدید و بالای ابرها در حال پرواز هستید، حتماً این سؤال ذهنتان را درگیر می‌کند که الان کجا هستید و پایین‌دستتان کدام قسمت از این کره خاکی است؛ آیا رشته‌کوه هیمالیا است هنگامی‌ که در حال پرواز به سمت اروپا هستید؟ آیا در نزدیک شاخ آفریقا هستید؟ آیا خلیج‌فارس است که زیر پای شما قرارگرفته؟ باید در جواب گفت که کافی است به همان بدنه هواپیما نگاه کنید تا به‌راحتی بدنه هوشمند هواپیما به شما بگوید در کجا قرار گرفته‌اید. تصویری که به شما داده می‌شود، درست شبیه به تصویری است که در map می‌بینید و به‌اصطلاح، پین‌های گرافیکی هستند که به شما نشان می‌دهند در نزدیکی کدام نقطه از این کره خاکی قرار دارید!

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو