پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | یک زن ایرانی به مریخ می‌رود + عکس

تاریخ خبر: // کد خبر: 266320 // // //


یک زن ایرانی به مریخ می‌رود + عکس

یاسمن مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار به تازگی در جمع فضانوردان فارغ‌التحصیل پروژه آرتمیس قرار گرفته که ماموریتی برای ماجراجویی جدید در‌ماه و مریخ است


یک زن ایرانی به مریخ می‌رود + عکس

یاسمن مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار اهل ایالات‌متحده است که از سال 2017 برای انجام ماموریت آرتمیس (سفر به ماه) تحت آموزش قرار گرفته بود حالا در جمع 13فضانورد نامزد معرفی شده از سوی ناسا برای قرار گرفتن در نوبت سفر به‌ماه و مریخ است. از پروژه آرتمیس به‌عنوان نخستین ماموریتی یاد می‌شود که قرار است طی آن یک زن در سال ۲۰۲۴ قدم روی‌ماه بگذارد.

پس از گذشت بیش از دو سال آموزش، حالا به تازگی فضانوردانی که نامزد سفر به‌ماه و احتمالا در ادامه مریخ هستند فارغ‌التحصیل شده‌اند. به گزارش سی ان ان، این افراد که در سال 2017 انتخاب شده بودند، در هیوستون مدال فارغ‌التحصیلی خود را از دست رئیس ناسا دریافت کردند و در نوبت سفر هیجان‌انگیز به‌ماه نشسته‌اند.

در طول مراسم، به هرکدام از فارغ‌التحصیلان یک سنجاق نقره‌ای که نمادی از ماموریت mercury 7 بود اهدا شد. این نشان متعلق به نخستین گروه فضانوردان ناساست که در سال 1959 انتخاب شده بودند. به گفته ناسا پس از انجام نخستین ماموریتشان نیز به آنها سنجاق طلایی اعطا خواهد شد.

این گروه 13نفره شامل 6زن و 7مرد است.2 نفر از کاندیداها از آژانس فضایی کانادا و 11نفر دیگر از ناسا هستند که آنها نیز از میان 18هزار نفر انتخاب شده‌اند. در مراحل آموزشی دوساله این گروه، به آنها روباتیک، چگونگی استفاده از سیستم‌های ایستگاه فضایی، تمرینات شبیه‌سازی‌ راه‌رفتن در فضا، به پرواز‌درآوردن جت‌های T-38 و زبان روسی برای برقراری ارتباط با فضانوردان روس در ایستگاه فضایی آموزش داده شده است. این مهارت‌ها به فضانوردان جدید اجازه می‌دهد علاوه بر توانایی در توسعه و ساخت فضاپیما، از فضانوردانی که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی هستند حمایت کنند و در نهایت احتمال قرار گرفتن بین 500فضانوردی را داشته باشند که پایشان به فضا باز شده است. در بیوگرافی‌های جدید ناسا جزئیات جدید تحصیلی و آزمایش‌های هرکدام از این فضانوردان جدید گنجانده شده است.
آماده‌سازی‌ برای ماموریت مریخ

به گزارش سی‌ان‌ان، پس از انجام موفقیت‌آمیز پروژه آرتمیس و سفر به ماه، ناسا برنامه‌هایی برای ماموریت‌های سالانه به‌ماه و پس از آن اکتشافات انسانی در مریخ را برای اواسط 2030 درنظر دارد. جیم برایدنستین، مدیرعامل ناسا در مراسم انتخاب 13فضانورد پروژه آرتمیس گفت: این افراد نماینده بهترین‌های آمریکا هستند و چه زمانی بهتر از این می‌توانستند  برای پیوستن به سپاه فضانوردان انتخاب کنند. 2020سال پرتاب فضاپیمای آمریکایی با موشک آمریکایی از خاک این کشور خواهد بود. امسال برای پیشرفت برنامه‌های آرتمیس و ماموریت‌های ما به‌ماه و پس از آن مریخ، سال مهمی است.

با درنظر گرفتن کلاس فضانوردان آرتمیس، ناسا هم‌اکنون 48فضانورد فعال در بدنه خود دارد و آژانس در حال برنامه‌ریزی برای دریافت درخواست‌های کاندیدای فضانورد جدید برای بهار امسال است. تد کروز، سناتور تگزاس به‌عنوان سخنران در این مراسم گفت: من به این زنان و مردان استثنایی برای فارغ‌التحصیل‌شدن به‌عنوان نخستین کلاس پروژه آرتمیس تبریک می‌گویم. آنها پیشگامانی هستند که به تقویت سلطه آمریکا در فضا برای نسل‌های آینده کمک می‌کنند. من برای فرصتی که به‌زودی در اختیارمان قرار می‌گیرد بسیار هیجان‌زده‌ام؛ فرصت‌هایی مانند قدم گذاشتن نخستین زن روی کره‌ ماه و البته نخستین قدم‌ها روی سیاره مریخ.
 در انتظار آرتمیس 

پروژه آرتمیس ناسا، مربوط به فرستادن نخستین فضانوردان زن به کره‌ ماه برای اولین بار پس از سال۱۹۶۹ است. براساس گفته‌های ناسا این پروژه تا سال۲۰۲۴ اجرایی شده و از فضانوردان کلاس ۲۰۱۷ در آن حضور خواهند داشت.

ناسا می‌گوید که از فناوری‌های نوآورانه برای کشفیات بیشتر سطح‌ماه نسبت به گذشته استفاده خواهد کرد. ما با شرکای تجاری و بین‌المللی‌مان همکاری خواهیم کرد و اکتشافات پایداری را تا سال 2028 انجام خواهیم داد. آرتمیس دومین مجموعه ماموریتی به‌ماه ایجاد شده توسط آژانس فضایی آمریکایی‌ها خواهد بود. ماموریت آپولوی ناسا بین سال‌های 1968 و 1972 انجام شد و ناسا 9ماموریت انسانی را به‌ ماه انجام داد. در این بین 6ماموریت موفقیت‌آمیز بود که 12مرد طی آن توانستند سطح‌ماه را لمس کنند. نخستین مردی که روی ‌ماه قدم گذاشت نیز نیل آرمسترانگ بود.

اما پروژه آرتمیس به کرات پیچیده‌تر از آپولو خواهد بود زیرا این یک همکاری خصوصی/ عمومی است با لایه‌های بسیار و بیشتر که در آن از روباتیک استفاده شده است نه پروازهای اولیه. به‌عنوان مثال زمانی که فضانوردان به‌ماه برسند همه تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای آزمایش‌ها، پیش از آنها رسیده است. این روند و این تحویل‌ها کاملا خودکار خواهد بود و برخی از آنها توسط شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود که برای ناسا کار می‌کنند. مأموریت‌های آینده نیز از زمین پرتاب می‌شوند، در ایستگاه فضایی متوقف شده و سپس با یک سفینه ‌ماه‌نشین به سمت سطح‌ ماه حرکت می‌کند.

ماموریت‌های آرتمیس با پرتاب بزرگ‌ترین موشک‌هایی که تاکنون ساخته شده است، انجام می‌شود. به گفته ناسا، فضانوردان در یک سفینه فضایی کوچک‌تر به نام اوریون خواهند بود که طی چند روز به‌ماه پرواز خواهد کرد. ناسا همچنین گفت درحالی‌که آپولو عنوان نخستین ماموریت قدم روی‌ماه را دارد، آرتمیس درها را برای تجربه زندگی بشر از نوع دیگری باز می‌کند. زندگی روی‌ماه می‌تواند به‌عنوان زمینه اثبات زندگی در مریخ باشد. این فصل بعدی اکتشاف برای همیشه حضور ما در کنار ستاره‌ها را رقم خواهد زد.

با آنکه ناسا هنوز زمان مشخصی را برای ماموریت به مریخ مشخص نکرده است اما فضانوردان جدید به‌عنوان کاندیداهای حضور در این ماموریت معرفی شده‌اند. آژانس فضایی آمریکا معتقد است این اتفاق در دهه2030 و احتمالا اوایل 2035 انجام می‌شود. اما مقامات رسمی امیدوارند ماموریت ‌ماه به انسان کمک کند تا زندگی و کار در سیاره‌ای دیگر را بیاموزد و توانایی‌ها و فناوری‌ها را برای زندگی در سیاره قرمز به اثبات برساند.

یاسمن مقبلی کیست؟
یاسمین مقبلی و برادرش کاوه در آلمان متولد و در نیویورک بزرگ شده اند. والدین آنها که دانشجویان رشته معماری بودند، پس از انقلاب از ایران به آلمان مهاجرت کردند. وی دانش آموخته مهندسی هوا-فضا از دانشگاه اِم آی تی است و کارشناسی ارشد خود را از مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا دریافت کرده است. یاسمن مقبلی که با مدرک لیسانس مهندسی هوافضا و اطلاعات فناوری و فوق‌لیسانس مهندسی هوافضا در کلاس 2017  در پروژه آرتمیس حضور داشته است. او همچنین تجربه پرواز با بالگردهای H-1 را در کارنامه دارد.

نامزدهای فضانوردی
با درنظر گرفتن کلاس فضانوردان آرتمیس، ناسا هم‌اکنون 48فضانورد فعال در بدنه خود دارد و آژانس در حال برنامه‌ریزی برای دریافت درخواست‌های کاندیدای فضانورد جدید برای بهار امسال است

ماجراجویی یاسمن مقبلی 
با مدرک لیسانس مهندسی هوافضا و اطلاعات فناوری و فوق‌لیسانس مهندسی هوافضا در کلاس 2017  در پروژه آرتمیس حضور داشته است. او همچنین تجربه پرواز با بالگردهای H-1 را نیز در کارنامه دارد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شما نیوز / سایر منابع


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو