پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پروازهای تاخیری و کنسل شده یکشنبه 29 دی ماه، از فرودگاه های کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 266419 // ٬ // // // // // خبر مهم


پروازهای تاخیری و کنسل شده یکشنبه 29 دی ماه، از فرودگاه های کشور

پیرو ورود جبهه سرد به کشور و بارش برف سنگین در بخش زیادی از غرب، شمال غربی و جنوب کشور، برنامه پروازی متعارف بدلیل عدم آمادگی و کمبود تجهییزات لازم در برخی از فرودگاهها ، شرایط خاص آب و هوایی و مخدودیت دید افقی و زمان بر شدن عملیات آماده سازی ناوگان و سطوح پروازی برای پرواز ایمن ، دچار اختلال شده و با کنسلی و تاخیر همراه گردیده است. گزارش حاضر به برخی از مهمترین این موارد اشاره دارد.


پروازهای تاخیری و کنسل شده یکشنبه 29 دی ماه، از فرودگاه های کشور

پیرو ورود جبهه سرد به کشور و بارش برف سنگین در بخش زیادی از غرب، شمال غربی و جنوب کشور، برنامه پروازی متعارف بدلیل عدم آمادگی و کمبود تجهییزات لازم در برخی از فرودگاه ها ، شرایط خاص آب و هوایی و مخدودیت دید افقی و زمان بر شدن عملیات آماده سازی ناوگان و سطوح پروازی برای پرواز ایمن ، دچار اختلال شده و با کنسلی و تاخیر همراه گردیده است. گزارش حاضر به برخی از مهمترین این موارد اشاره دارد.

*****************************************

ابطال بیش از ۳۰ پرواز فرودگاه مهرآباد از صبح امروز

 

از صبح امروز پروازهای خروجی داخلی از مبدا فرودگاه مهرآباد به بیش از ۱۰ مقصد از جمله عسلویه،لامرد، شیراز، اهواز، تبریز،ایلام، چابهار،زاهدان ، قشم ، آبادان ، کرمان و …. با پرواز بیش از ۸ ایرلاین داخلی از جمله شرکت‌های هواپیمایی ایران ایرتور، ایران ایر،کاسپین کارون ،ماهان و ….. لغو شده است.

فرودگاه مهرآباد صبح امروز از ازدحام جمعیت در ترمینال‌های این فرودگاه خبر داد و از مسافران خواست تا قبل از عزیمت به سمت فرودگاه از برقراری پرواز خود اطمینان حاصل کنند.وضعیت پروازهای ورودی به فرودگاه مهرآباد از مبدا به مقصد این فرودگاه نیز از صبح امروز وضعیتی مشابه را دارد و بیشتر پروازها ابطال شده است.

بیش از ۱۰ پرواز از شهرهای شیراز،مشهد، ارومیه، تبریز، یزد، ماهشهر، بیرجند، ایلام، قشم،گرگان، بندرعباس و …..به مقصد فرودگاه بین المللی مهرآباد از صبح امروز باطل شده است و بسیاری از پروازها با احتمال از سرگیری پروازها «تاخیر» اعلام کرده اند. فرودگاه مهرآباد در اطلاعیه ای که دقایقی پیش منتشرکرد آورده است: به محض افزایش میزان دید افقی، مهرآباد آماده پذیرش پروازها خواهد بود.

میزان دید افقی در فرودگاه مهرآباد هم‌اکنون ۴۰۰ متر گزارش شده است. این درحالی است که حداقل دید افقی برای انجام ایمن پروازها در فرودگاه‌ مهرآباد ۸۰۰ متر است.درصورت افزایش میزان دید افقی، به حداقل استاندارد، فرودگاه مهرآباد آمادگی پذیرش پرواز ها خواهد داشت.

روابط‌ عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل کاهش دید افقی در این فرودگاه و نامساعد بودن شرایط جوی در اطلاعیه ای از مسافران پروازهای داخلی و بین‌المللی خود خواست جهت کسب اطلاع از زمان انجام پرواز و پیش از عزیمت به فرودگاه با شماره تلفن ۰۲۱۴۶۶۲۱۸۸۸ تماس حاصل کنند.

«ابراهیم مرادی»مدیرکل فرودگاه مهرآباد صبح امروز گفته بود: در پی بارش برف که از بامداد روز یک شنبه در شهر تهران آغاز شده است، عملیات برف روبی از همان دقایق اولیه بارش در باند و سطوح پروازی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد توسط پرسنل، ماشین‌الات و آتش نشانی و هدایت زمینی این اداره کل در حال انجام است اما پروازهای این فرودگاه بعلت ایمنی نشست وبرخاستها و دید زیر ۳۰۰ متر فعلا با تاخیر انجام می شود.

وی افزود: در محوطه لند ساید نیز همکاران معاونت تسهیلات فرودگاهی از همان دقایق اولیه بارش به منظور جلوگیری از یخ زدگی وهمچنان لغزندگی مسافرین ومراجعین اقدام به پاکسازی محوطه‌های فرودگاه مهرآباد در لند ساید داشتند . وی خبر داد که به محض افزایش میزان دید افقی، مهرآباد آماده پذیرش پروازها خواهد بود.

*****************************************

شرایط جوی نامناسب مانع پرواز 11 هواپیما‌ در اهواز شد

برابر اعلام روز یکشنبه اطلاعات پروراز فرودگاه اهواز، پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایران‌ایرتور با شماره ۹۵۶ در ساعت ۷:۴۵ دقیقه و هواپیمایی وارش با شماره ۵۸۵۲ در ساعت ۷:۵۰ دقیقه از فرودگاه تهران، شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شماره ۲۹۰ در ساعت ۸:۵۰ از فرودگاه تبریز، هواپیمایی ماهان با شماره‌های ۴۵۶۴ و ۴۵۲۴در ساعت ۱۰:۱۵ و ۱۲:۰۵ دقیقه به ترتیب از فرودگاه‌های عسلویه و خارگ به مقصد اهواز باطل اعلام شدند.

همچنین پرواز ساعت ۸:۴۵ ایران‌ایرتور با شماره ۹۵۷ به مقصد تهران، پرواز ساعت ۸:۵۰ هواپیمایی وارش با شماره ۵۸۵۳ به مقصد تهران، پرواز ساعت ۹:۴۰ هواپیمایی ایران‌ایر با شماره ۲۹۱به مقصد تبریز، پرواز ساعت ۱۱:۱۵ هواپیمایی ماهان به شماره ۴۵۶۵به مقصد عسلویه، پرواز ساعت ۱۲ هواپیمایی زاگرس با شماره ۴۰۱۶به مقصد تهران و پرواز ساعت ۱۲:۴۰ هواپیمایی ماهان با شماره ۴۵۲۵ به مقصد خارگ از فرودگاه اهواز باطل شدند.

مسافران پیش از عزیمت به فرودگاه با اطلاعات پرواز به شماره تلفن ۱۹۹ تماس بگیرند و از هرگونه نوسان زمانی ایجاد شده اطلاع پیدا کنند.

*****************************************

۱۰ پرواز فرودگاه بین‌المللی زاهدان لغو شد

حمید بارانی  کارشناس روابط عمومی فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان  اظهار داشت: ۶ پرواز شرکت «ایران ایر» در مسیر تهران- زاهدان- چابهار و برعکس و مسیر پروازی تهران- زاهدان- تهران لغو شد.همچنین ۴ پرواز شرکت آسمان در مسیر تهران- زاهدان- مشهد و مسیر مشهد – زاهدان- تهران لغو شد.

کارشناس روابط عمومی فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان گفت: مسافران برای اطلاع از آخرین وضعیت پروازها با اطلاعات پرواز تماس بگیرند.

هر هفته بیش از 80 پرواز داخلی از فرودگاه زاهدان به نقاط مختلف کشور و تعدادی پرواز در مسیرهای بین المللی از جمله بغداد، دبی و نجف انجام می شود.

*****************************************

۱۰ پرواز فرودگاه اصفهان به دلیل بارش برف در تهران لغو شد

 

بنابر اعلام روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، پرواز شماره ١٢٨٩ قشم‌ایر مسیر اصفهان- تهران، پرواز شماره ٣٣١٠ و ٣۴۵١ ایران‌ایر مسیر تهران- اصفهان- رشت، پرواز شماره ٣٣٣۴ و ٣۴٢٣ ایران‌ایر مسیر تهران- اصفهان- رامسر، پرواز شماره ۴۵۵۵ و ۴۵۵۴ ماهان مسیر خارک- اصفهان- خارک، پرواز شماره ۴٠٠۵ و ۴٠٠۴ زاگرس مسیر کیش- اصفهان- کیش به دلیل بارش شدید برف در شهر تهران لغو شد.

همچنین پرواز شماره ٣٩٩٢ و ٣٩٩٣ آسمان مسیر سیری- اصفهان- سیری، پرواز شماره ٣۴٧۴ و ٣۴٧۵ ایران‌ایر مسیر آبادان- اصفهان- آبادان، پرواز شماره ٣۴۵٠ و ٣٣١١ ایران‌ایر مسیر رشت- اصفهان- تهران، پرواز شماره ٢٨۶٣ و ٢٨۶٢ معراج مسیر مشهد- اصفهان- مشهد و پرواز شماره ٣۴٢٢ و ٣٣٣۵ ایران‌ایر مسیر رامسر- اصفهان- تهران با توجه به شرایط نامساعد جوی پایتخت لغو شده است.

شب گذشته نیز با توجه به شرایط نامساعد جوی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان میزبان چهار پرواز شماره ٧۶٨ ایران‌ایر، پرواز شماره ٩٧١٧ ایران‌ایرتور، پرواز شماره ١١٨۴ اطلس‌ایر و پرواز شماره ٢٢١۴ قشم‌ایر در مسیر استانبول به فرودگاه امام (ره) بود.

روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان از مسافران خواست تا پیش از حرکت به سمت فرودگاه، برای اطلاع از آخرین وضعیت پروازها با شماره ۱۹۹ یا شماره تلفن ٣۵٢٧۵٢٠٠ با پیش شماره ٠٣١ تماس حاصل کنند.

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی در شرق اصفهان با۱۰ جایگاه پذیرش، میزبان انواع هواپیماهای مسافربری و ترمینال پروازهای داخلی و خارجی است.

*****************************************

کاهش دید افقی به 500 متر در فرودگاه ارومیه/ پروازهای فرودگاه خوی لغو شد

محمد علی قراملکی با اشاره به کاهش دید افقی به 500 متر در فرودگاه ارومیه، اظهار کرد: دید افقی در باند فرودگاه ارومیه به 500 متر کاهش پیدا کرده که این امر یکی از عوامل تاخیر پروازهای ورودی و خروجی است.  اولین پرواز شرکت هواپیمایی آتا از ارومیه به مقصد تهران بدون هیچ تاخیری و در راس ساعت مقرر ترک کرده است.

مدیر کل فرودگاه های آذربایجان‌غربی با اشاره به پرواز شرکت ایران ایر از تهران به ارومیه، تصریح کرد: پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر از تهران به ارومیه به دلیل پایین بودن سطح افقی دید که 500 متر بود، با ۲ ساعت تاخیر انجام گرفته است.

قراملکی افزود: مسافران می توانند قبل از عزیمت به فرودگاه جهت اطلاع از آخرین وضعیت پروازهای خود با شماره ۱۹۹ از ارومیه و شهرستان‌ها با شماره ۳۲۷۷۷۷۶۶۰۴۴ تماس حاصل نمایند.

وی خاطرنشان کرد: به اطلاع مسافران تهران، ارومیه، تهران شرکت هواپیمایی قشم ایر می رساند که به دلیل شرایط نامناسب جوی و کاهش دید افقی، این پروازها لغو شده است.

مدیرکل فرودگاه های آذربایجان غربی افزود: در مجموع امروز10 پرواز که شامل پنج پرواز ورودی و پنج پرواز خروجی می شود در فرودگاه ارومیه وجود دارد.

قراملکی با اشاره به وضعیت فرودگاه خوی گفت: پرواز فرودگاه خوی به دلیل شرایط نامناسب جوی و کاهش دید افقی لغو شد.
مدیر کل فرودگاه های آذربایجان‌غربی در خصوص وضعیت فرودگاه ماکو، عنوان کرد: تمام پروازهای فرودگاه ماکو بدون هیچ تاخیر و لغوی در حال انجام است.

*****************************************

پروازهای صبح و عصر فرودگاه ایلام لغو شد‌

محمدجواد یگانه  با بیان اینکه وضعیت جوی در فرودگاه ایلام برای هرگونه نشست و برخاست هواپیما مساعد است، افزود: بنا به اطلاعیه فرودگاه مهرآباد با توجه به شرایط نامساعد جوی (بارش سنگین برف و پایین بودن دید افقی زیر 300 متر تا مساعد شدن دید کافی) پروازهای این فرودگاه به جهت استانداردسازی نشست و برخاست انجام نمی‌شود

مدیر فرودگاه شهدای ایلام افزود: فرودگاه ایلام در نوبت صبح امروز 2 پرواز شرکت هواپیمایی آسمان و ایران ایر در ساعت های 6:25 دقیقه و 7:20 دقیقه و در نوبت بعداز ظهر نیز 2 پرواز شرکت آسمان و ماهان در ساعت 13 و 15 دقیقه و 15 و 15 دقیقه دارد.

*****************************************

توقف پروازهای مشهد- تهران

حسن جعفری افزود: با توجه به بارش سنگین برف در تهران و پایین بودن دید افقی زیر ۳۰۰ متر در فرودگاه مهرآباد، پروازها به مقصد آن فرودگاه تا مناسب شدن شرایط جوی به جهت استانداردسازی پروارها متوقف خواهد بود.
وی ادامه داد: مسافرانی که قصد عزیمت به تهران را دارند حتما از طریق تماس با شماره تلفن ۱۹۹ از وضعیت پرواز خود اطلاع یابند.

مدیر روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد همچنین گفت: وضعیت فرودگاه مشهد عادی و سایر پروازهای آن در حال انجام است.
روزانه ۴۰ هزار مسافر از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد جابه‌جا می‌شوند.
این فرودگاه ۵۴۰ هکتاری پس از فرودگاه مهرآباد تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور است که به طور میانگین روزانه ۱۸۰ پرواز و در زمان اوج مسافرت‌ها تا ۲۵۰ پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می‌شود.

*****************************************

لغو پرواز گرگان به تهران به دلیل شرایط بد جوی

به نقل از روابط عمومی اداره کل فرودگاه‌های گلستان، پرواز هواپیمایی قشم ایر با شماره پرواز ۱۲۹۴-۱۲۹۵ در مسیر تهران –گرگان – تهران به دلیل شرایط جوی و دید کم فرودگاه مهرآباد باطل اعلام شد.
امروز یکشنبه دو پرواز دیگر به تهران در ساعت ۱۷ و ۵۵ دقیقه و ۲۱ و ۴۵ دقیقه در برنامه بوده که در صورت لغو اطلاع رسانی خواهد شد.
مسافران می‌توانند برای دریافت آخرین اطلاعات از وضعیت پرواز با شماره‌های ۱۹۹ و ۰۱۷۳۱۲۲۸۰۳۰ تماس بگیرند.
*****************************************

شرایط جوی پرواز‌های تهران-بیرجند-تهران را لغو کرد

پرواز‌های تهران-بیرجند-تهران به دلیل آنچه نامساعد بودن هوا و بارش برف در تهران عنوان شده است لغو شد. این پرواز متعلق به شرکت هواپیمایی آتا، قرار بود ساعت ۶ از مبدأ تهران به بیرجند و ساعت ۸:۳۰ از مبدأ بیرجند به تهران انجام شود.

همچنین طبق اعلام فرودگاه بیرجند پرواز ساعت 16:10 تهران- بیرجند نیز در پی شرایط نامساعد جوی تهران با یک ساعت و نیم تأخیر در ساعت 17:50 انجام خواهد شد.

پرواز تهران – طبس – تهران شرکت هواپیمایی ماهان نیز به همین دلیل با دو ساعت تاخیر ساعت ۱۲:۳۰ انجام می‌شود.

*****************************************

لغو پرواز ساری به عسلویه به دلیل شرایط نامساعد جوی

سعدالله وطن‌خواه در خصوص آخرین وضعیت انجام پروازها در استان با توجه به شرایط جوی امروز اظهار کرد: با توجه به شرایط جوی طی روز جاری در آسمان کشور و استان، تاکنون یک پرواز لغو شده است. طی امروز انجام پرواز ساری به عسلویه به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد.

مدیرکل فرودگاه‌های مازندران خاطرنشان کرد: پرواز ساری به شیراز نیز با دو ساعت تاخیر انجام شد. پرواز ساری به مشهد شرکت آتا نیز به توجه به شرایط جوی حال حاضر تاخیر دارد.

وی در خصوص وضعیت سایر پروازها طی روزهای آینده اعلام کرد: با توجه به شرایط جوی، لغو یا انجام پرواز با توجه به شرایط جوی در روزهای آینده، تصمیم‌گیری و اعلام خواهد شد و باید دید طی فردا و روزهای آینده، شرایط برای پرواز مساعد خواهد بود یا خیر. به گفته مدیرکل فرودگاه‌های مازندران، روزانه 10 پرواز در فرودگاه‌های مازندران، نشست و برخاست می‌شود.

*****************************************

لغو ۱۶ پرواز ورودی و خروجی فرودگاه تبریز

 رامین آذری با بیان اینکه از این تعداد ۸ پرواز ورودی و ۸ پرواز خروجی بود، افزود: با توجه به بارش برف سنگین و کم سابقه در برخی شهرهای کشور و هم چنین تبریز برخی پروازهای این فرودگاه لغو و برخی دیگر با تأخیر انجام می‌شود. وی اظهار داشت: ۵ پرواز ورودی از تهران از ساعت ۶ صبح امروز که به ترتیب متعلق به شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، آتا، کاسپین و قشم بوده‌اند به دلیل دید پایین در فرودگاه مهرآباد لغو شد.

عملیات یخ زدایی (De-icing )در دمای منفی 3 درجه توسط شرکت خدمات فرودگاهی آرمان برای پرواز شرکت هواپیمایی آتا به شماره 5601 در مسیر تبریز -تهران در فرودگاه تبریز

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: همچنین پرواز شماره IR۲۹۱ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در مسیر اهواز – تبریز، پرواز شماره ۱۲۷۱ شرکت هواپیمایی قشم از شیراز، پرواز شماره ۶۹۱۱ شرکت هواپیمایی کاسپین از عسلویه نیز باطل اعلام شده و پرواز شماره ۹۰۰ شرکت ایران ایرتور از مشهد نیز با تأخیر انجام می‌شود.

آذری، با اشاره به لغو برخی از پروازهای خروجی فرودگاه تبریز نیز ادامه داد: ۲ پرواز شرکت هواپیمایی آتا در مسیر تبریز – تهران و پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایران ایرتور، قشم و کاسپین در مسیر تبریز – تهران نیز به دلیل دید کم فرودگاه مهرآباد باطل اعلام شده است.

وی یادآوری کرد: همچنین پرواز تبریز – اهواز شرکت ایران ایر، تبریز – عسلویه شرکت کاسپین و پرواز تبریز – شیراز شرکت هواپیمایی قشم نیز باطل شده است.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: چندین مرحله برف روبی توسط پرسنل اداره ایمنی و هدایت زمینی هواپیما در فرودگاه تبریز انجام شده و باند فرودگاه تبریز باز و کاملاً عملیاتی شده است. آذری افزود: دلیل ابطال امروز پروازهای فرودگاه تبریز دید کم فرودگاه مهرآباد و عدم امکان انجام پرواز از آن فرودگاه بوده است.

*****************************************

اختلال در ۱۴ پرواز رفت و برگشت فرودگاه کرمان

‌‌مدیر کل فرودگاه‌های کرمان گفت: پرواز‌های فرودگاه کرمان به تهران، پرواز‌های منتهی به فرودگاه مهر آباد تا عصر امروز انجام نمی‌شود. علی قاسم زاده افزود : با توجه به شرایط جوی وبارش سنگین برف و پایین بودن دید افقی زیر ۳۰۰ متر در فرودگاه مهر آباد تا مساعد شدن دید کافی پرواز‌های فرودگاه مهرآباد به جهت استاندارد سازی نشست وبرخاست فعلا از استان کرمان انجام نمی‌شود. وی افزود: مسافرین استان کرمان قبل از حرکت از منزل با شماره تلفن‌های ۱۹۹ وشهرستان‌ها با شماره تماس ۰۳۴۳۲۱۱۰۳۱ الی ۳۲ برای اطلاع از وضعیت پرواز خود تماس بگیرند.

*****************************************

پرواز همدان – کیش لغو شد

مدیر روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی همدان گفت: پروازهای هواپیمای قشم ایر از فرودگاه مهرآباد به مقصد کیش به دلیل بارش برف لغو و به دنبال آن پرواز امروز این هواپیما در مسیر کیش به همدان و همدان به کیش نیز کنسل شد.

*****************************************

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگفته از  تیتر اقتصادی / باشگاه خبرنگاران ( لینک1 ) و  ( لینک2 ) / خبرگزاری ایرنا  (لینک1 ) و ( لینک 2 ) و (لینک3 ) / خبرگزاری فارس (لینک 1 ) و (لینک2) / خبرگزاری تسنیم / بلاغ نیوز / خبرگزاری مهر / کانال تلگرامی فرودگاه تبریز/ کانال تلگرامی فرودگاه مهرآباد / کانالِ سایتِ مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی / خبر تین 

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو