پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ۱۱۸ سورتی پرواز در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان انجام شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 266471 // // //


۱۱۸ سورتی پرواز در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان انجام شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: نیروهای هلال احمر استان با ۲ فروند بالگرد همزمان با سیلاب برای امدادرسانی به مردم گرفتار در سیل تاکنون افزون‌بر ۱۱۸ سورتی پرواز انجام دادند.


۱۱۸ سورتی پرواز در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان انجام شد

رسول راشکی مدیرعامل هلال احمر سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به دنبال وقوع سیلاب در سیستان و بلوچستان کار امداد رسانی وارد دهمین روز خود شده و خدمات رسانی به مردم سیلزده در ۶۵۵روستای جنوب این استان توسط افزون‌بر سه هزار و ۲۱۵ نجاتگر در قالب ۸۲۳ تیم عملیاتی با بکارگیری ۶۳۹ دستگاه خودرو هلال احمر در حال انجام است.

وی امدادرسانی به ۷۸ هزار و ۸۴۷ نفر آسیب دیده سیل را از دیگر اقدامات این جمعیت در سیلاب اخیر سیستان و بلوچستان عنوان کرد و افزود: تاکنون ۱۰ هزار و ۷۶۱ نفر آسیب دیده سیل در ۲ هزار و ۲۳۷ دستگاه چادر امدادی اسکان یافتند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان توزیع هزار و ۵۰۶ بسته مواد غذایی، ۱۲ هزار و ۱۳۷ قوطی کنسروجات، ۶ هزار و ۸۶۴ کیلوگرم اقلام غذایی را از جمله اقلام توزیع شده در بین سیل زدگان استان عنوان کرد.

بارش باران سیل‌آسا که از شامگاه ۱۹ دی ماه در جنوب و جنوب شرق ایران آغاز شد، سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان را تحت تاثیر قرار داد اما در سیستان بلوچستان نه تنها سبب جاری شدن سیل و تخریب زیرساخت‌های استان شد بلکه به دلیل پراکندگی جمعیت، ساکنان ۱۴ شهرستان و ۸۵۰ روستا را تحت تاثیر قرار دارد و راه ارتباطی اغلب روستاها را قطع کرد.

با فروکش کردن آب از اواسط هفته گذشته (۲۳ دی) کار امدادرسانی به سیل‌زدگان قوت گرفت و به تدریج راه های روستایی بازگشایی شد اما هنوز راه دسترسی ۲۰۰ روستا قطع است.

بر اساس برآوردهای اولیه ۲۰ هزار واحد مسکونی تحت تاثیر سیل بوده و خسارت وارده به زیرساخت های استان حدود سه هزار میلیارد تومان برآورد شده که به جاده ها، تاسیسات آب و برق، بخش کشاورزی، منازل مسکونی و … آسیب زده است؛ افزون بر هفت هزار راس دام در مناطق سیل زده تلف شده‌اند.

مشکل اصلی اینجاست که معبر این روستاها اغلب بستر رودخانه های فصلی است و به همین دلیل تا وقتی که آب فروکش نکرده امکان امدادرسانی به صورت زمینی وجود ندارد. روستاهای باقیمانده اغلب در شهرستان های چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر، فنوج و سرباز بویژه مناطق عورکی، تلنگ، کاجو، توتان، محمدان، پیرسهراب، گرگان و سفیدکوه قرار دارند.

هم‌اکنون در استان سیستان و بلوچستان هفت سد مخزنی و ۲۳ سد تغذیه‌ای درحال بهره‌برداری است که سدهای پیشین، زیردان، خیرآباد، شی‌کلک، ماشکید و چاه نیمه‌ها از مهم‌ترین آنهاست. می‌توان در مجموع ۲ میلیارد متر مکعب آب را در هفت سد مخزنی و ۲۳ سد تغذیه ای این استان ذخیره سازی کرد؛ در بارش اخیر اکنون حدود یک و نیم میلیارد مترمکعب آب در این استان ذخیره سازی شده که هم برای کشاورزی و هم برای شرب و صنعت استفاده خواهد شد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو