پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ویژگی های ماهواره تمام ایرانی و آماده پرتاب ظفر + مراسم تحویل رسمی

تاریخ خبر: // کد خبر: 266494 // // // خبر مهم


ویژگی های ماهواره تمام ایرانی و آماده پرتاب ظفر + مراسم تحویل رسمی

ماهواره “ظفر” دانشگاه علم و صنعت صبح امروز جهت پرتاب به سازمان فضایی وزارت ارتباطات تحویل داده شد.


ویژگی های ماهواره تمام ایرانی و آماده پرتاب ظفر + مراسم تحویل رسمی

از اواخر دهه 80 سازمان فضایی ایران مأموریت ساخت ماهواره‌های مختلف را به دانشگاه‌های کشور داد و در این مأموریت دانشگاه علم و صنعت، عهده دار ساخت ماهواره ظفر شد.این ماهواره 113 کیلوگرمی که می‌تواند حداقل یک سال و نیم در مدار‌های فضایی بماند، مأموریت تصویربرداری و ذخیره اطلاعات را دارد؛ همچنین این ماهواره می‌تواند به صورت واقعی اطلاعات را ذخیره کند و پیام را به صورت ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر ارسال کند.ظفر در شیب مداری 56 درجه حدود 94 دقیقه گردش دارد و می‌تواند نقشه‌های مختلف از سطح زمین را پایش کند.

ماهواره ظفر کاربرد‌های بسیار متعددی دارد و می‌تواند نقشه‌های کاربری اراضی در مقیاس ملی و نقشه‌های ساختار همچون شناسایی گسل‌ها را تهیه کند، علاوه بر آن این ماهواره می‌تواند هر روزه به روزرسانی و پایش توسعه شهری را داشته باشد و مرز پهنه‌های کشاورزی در مقیاس ملی را به دست آورد.

علم و تکنولوژی , وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ,

علم و تکنولوژی , وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ,

به کمک ماهواره ظفر می‌توان از مشکلات بسیاری عبور کرد و اطلاعات زمین‌شناسی و پایش‌های محیط زیستی را به دست آورد، ظفر می‌تواند نقشه‌های پهنه‌بندی و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی در مقیاس ملی را به دست آورد، علاوه بر آن این ماهواره توانایی آن را دارد که پایش تغییرات در عرصه‌های طبیعی و جنگلی در مقیاس ملی را انجام دهد و پایش تغییرات دریاچه‌های دائمی و فصلی را داشته باشد.

این ماهواره تماما ایرانی به دست دانشمندان جوان در دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است و می‌تواند آینده کشور را درخشان کند، این ماهواره امکان برقراری ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر را فراهم می‌کند و به تعداد 256 کاربر امکان ارسال پیام دارد.

حالا این ماهواره پس از سال‌ها برای ظفر بخشی به مدار‌های فضایی تحویل سازمان فضایی داده می‌شود تا صدای ایرانیان را در مدار‌های فضایی طنین‌انداز کند.

ماهواره ظفر با دستان پرتوان دانشمندان ایرانی ساخته شده و تکنولوژی آن از سایر ماهواره‌هایی که تا کنون ساخته شده‌اند، بالاتر است؛ این ماهواره هم توان مخابراتی دارد و هم می‌تواند سیگنال‌های فضایی را جمع‌آوری کند.

این ماهواره قرار است پیام‌ها و صدا‌های مردم ایران را در فضا پخش کند و بر همین اساس مسئولان ساخت ماهواره از مردم درخواست کردند تا آن‌ها در سامانه مخصوص صدایشان را ضبط کنند و برای ماهواره ظفر بفرستند تا صدای ایرانیان در فضا پخش شود.

بر اساس گفته‌های مسئولان سازمان فضایی به زودی اقدامات اجرایی برای قرار گرفتن ماهواره ظفر در مدار انجام می‌شود.

علم و تکنولوژی , وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ,

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی در مراسم تحویل گیری ماهواره ظفر از اتاق تمیز دانشگاه علم و صنعت گفت: امروز شاهد تحویل‌گیری دو ماهواره ظفر ۱ و ۲ که به سفارش سازمان فضایی ایران در دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است، بودیم.

براری افزود: این ماهواره به منظور انجام سه ماموریت تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده و اندازه گیری تشعشات فضایی ساخته شده و قرار است در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گیرد. چرخش ظفر به دور زمین هر ۹۴ دقیقه خواهد بود. علاوه بر خود ماهواره، ایستگاه‌های آن هم در سه ایستگاه فضایی کشور استقرار پیدا کرده اند که وظیفه کنترل و هدایت ماهواره و دریافت تصاویر از ماهواره را به عهده دارند.

رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه کشور ما در حوزه فناوری فضایی در مسیر تحقیقات و توسعه فناوری بوده و همه کشور‌ها این مسیر را با سختی طی کرده اند، اظهار کرد: دانشمندان چه در عرصه ماهواره، در عرصه ایستگاه‌های فضایی و چه در عرصه پایگاه پرتاب و ماهواره بر در تلاشند تا بتوانیم این ماهواره را در مدار قرار دهیم.

او با اشاره به این نکته که این ماهواره در شهریور ماه کامل شده است، بیان کرد: چهار ماه است که متخصصان سازمان فضایی به همراه دانشمندان فضایی دانشگاه علم و صنعت به صورت شبانه روزی روی این ماهواره کار می‌کنند. امیدواریم یکی از اولویت‌های بخش فضایی کشور که توسعه زیرساخت‌های فضایی است، محقق شود

براری ادامه داد: اولویت دوم ما این است که بتوانیم از طریق فضا کاربرد و خدمات نوین به جامعه ارائه دهیم. ساخت این ماهواره مبتنی بر نیاز‌های کشور در حوزه مدیریت بحران، حوزه پایش منابع، در حوزه کشاورزی، پایش آتش سوزی جنگل‌ها است.

رئیس سازمان فضایی تصریح کرد: کاربردی کردن صنعت فضایی یکی دیگر از اولویت‌های سازمان فضایی است. در واقع وظیفه پایش سیلی که در ابتدای سال جاری رخ داد بر عهده بخش فضایی بود که خوشبختانه توانستیم این کار را با موفقیت انجام دهیم.

او در پایان یادآوری کرد: طی یک هفته گذشته هم شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها در حوزه سیل سیستان و بلوچستان فعال بودند و گزارش‌های به روز از وضعیت سیل را به مدیران جامعه ارائه می‌کردند.

توضیحات آقای بهمن قربانی واقعی ، متخصص برق و کنترل دانشگاه علم و صنعت درباره ماهواره ظفر

منابع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری تسنیم / خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان/ خبرگزاری مشرق


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو