پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سرلشکر قطری: هواپیمای اوکراینی جاسوسی می کرده است؟ً!

تاریخ خبر: // کد خبر: 267259 // // //


سرلشکر قطری: هواپیمای اوکراینی جاسوسی می کرده است؟ً!

چگونه می شود یک نفر وسط بیابان و با اعصابی آرام و بدون استرس٬در حالیکه سیگار می کشد بدون هیچ ابراز احساساتی دقیقا در جایی ایستاده باشد که می شود برخورد موشک به هواپیمای مسافربری را زنده دید و فیلم برداری کرد. جالب اینکه او پس از اصابت موشک به هواپیما حتی آخ هم نگفت! نگرانی دیگر این است نکند در این روزهای حساس در کشور جاسوس های خطرناک نفوذ کرده باشند.


سرلشکر قطری: هواپیمای اوکراینی جاسوسی می کرده است؟ً!

سرنگونی هواپیمای 752 اوکراین در نزدیک تهران هنوز یکی از موضوعات داغ صاحب نظران و نویسندگان در رسانه های جهان است.

دراین میان بخشی از یادداشت فرزانه روستانی تحلیلگر ایرانی خارج نشین که به توضیح فرضیه های مختلف برای علت شلیک به هواپیمای اوکراینی پرداخته فارغ از اینکه نویسنده این تحلیل کیست و چه مواضع سیاسی دارد،جالب است:

هواپیمای مسافربری اوکراین جاسوسی می کرده !

ایا هواپیمای اکراینی رفتار غیر متعارفی داشته٬مثلا جاسوسی می کرده یا ارسال اطلاعات انجام می داده است ؟ این فرضیه را سرلشگر محمود منصور موسس تشکیلات امنیتی قطر بر سر زبان ها انداخت. این سرلشگر در حال حاضراز مخالفان ایران و از اپوزیسیون دولت قطر است. او به سعودی ها نزدیکتر است تا دولت قطر و در حال حاضر پست و مقامی ندارد. او در یک شبکه اجتماعی و نه در روزنامه یا برنامه رادیویی مدعی شده است که هواپیمای اکراینی یک رادار تصویربرداری ۳ بعدی شبیه آواکس داشته که از پدافند مناطق مرکزی ایران عکس برداری می کرده است. طبق این گفته٬ هواپیمای اکراینی سیگنال های جاسوسی به جایی ارسال و موشک های کروزی را که در آن زمان به نقاط مختلف مناطق مرکزی ایران شلیک شده و در آسمان ایران در حال پرواز بودند را به سوی اهداف مهم هدایت می کرده است . محمود منصور می گوید که مسئولان فرودگاه به سیگنال های غیر متعارف این هواپیما شک کردند ولی چیزی در بازرسی پیدا نکردند٬اما چون این سیگنال ها موقع اوج گرفتن دوباره فعال شد شلیک صورت گرفت. هر چند به روسها نمی توان اعتماد کرد٬اما مقام های نظامی روسیه اعلام کردند در آن شب شش فروند جنگنده رادارگریز اف ۳۵ در حوالی ایران در حال پرواز بوده اند.

سوال ۱ ــ‌ آیا ممکن است هواپیمای مسافربری جاسوسی کنند ؟

سال ۱۹۸۳ پرواز بویینگ ۷۴۷ با ۲۶۹ مسافر، از جمله یک ایرانی از نیویورک و با توقف در آلاسکا راهی سئول شد. این بویینگ دو ساعت پس از پرواز به سمت جنوب٬کمی از مسیر دور و به سمت غرب منحرف و دو بار ۲۸ کیلومتر به مراکز فوق حساس و راداری اتحاد شوروی در جزیره ساخالین نزدیک شد. در آن سالها و در اوج جنگ سرد رونالد ریگان طرح های وسیعی را برای مهار اتمی اتحاد شوروی در سراسرجهان راه انداخته بود. چند هفته قبل هم مانور نظامی بزرگی در اقیانوس آرام با هدف ارعاب شوروی انجام شده بود.

رادار اصلی قلمرو شرقی اتحاد شوروی در اثر طوفان خراب شده بود و رادارهای دیگر نتوانستند تشخیص دهند این هواپیما غیرنظامی است. وقتی برای دومین بار هواپیمای مسافربری از آسمان ساخالین فاصله می گرفت فرمان شلیک به یک جنگنده داده شد. خلبان وقتی دو ردیف پنجره های بویینگ را از راه دور دید مطمئن شد خطری وجود ندارد. اما به خودش زحمت نداد به مرکز اطلاع دهد که این پرواز غیر نظامی است. او چهار بار شلیک اخطار انجام داد اما خلبان های بویینگ اخطارها را ندیدند٬تا اینکه دو موشک حرارتی پرواز ۷۴۷ را سرنگون کرد. دهسال بعد و پس از سقوط اتحاد شوروی روزنامه ها با این خلبان مصاحبه کردند که چرا اطلاع ندادی این هواپیما یک بوئینگ مسافربری است. او پاسخ داد کسی از من نپرسید من هم چیزی نگفتم و به دستور شلیک عمل کردم. بعدا چندین گروه تحقیق تشکیل شد٬زیرا منحرف شدن هواپیما از مسیر و رفتن به سمت آسمان شوروی نمی توانست تصادفی باشد.

به طرز عجیبی رد این پرواز در همه دوائر آمریکا پاک شده و حتی رادارهای حساس آلاسکا اطلاعات این پرواز را پاک کرده بودند. این باعث شد که بسیاری معتقد شوند سیا دستگاه ناوبری بویینگ را دستکاری کرده بود تا بدون اطلاع خلبان ها و بدون باقی ماندن ردی بتواند از حساسترین بخش آسمان اتحاد شوروی اصلاعات کسب کنند. از همه مهمتر اینکه حتی رادارهای ژاپن و رادارهای عمودی یونسفری که چیزی در آسمان از دید آنها پنهان نمی ماند برای مدت پنج ساعت نسبت به تغییر مسیر هواپیما به سمت اتحاد شوروی عکس العمل نشان ندادند.

سوال ۲ ــ‌ آیا اوکراینی ها قابل اعتماد هستند؟

به نوشته رسانه های معتبر دنیا از جمله گاردین، اوکراین یکی از فاسد ترین کشورهای بلوک سابق شرق است که به تنهایی میزبان همه فساد و مافیای دنیای روس زبان است. دولتهای اکراین پیشنهاد هیچ معامله و مشارکت در هیچ فسادی را رد نمی کنند. مردم این کشور با الکل و سیگار و رشوه و سرطان در اثر حادثه چرنوبیل دست و پنجه نرم می کنند. رئیس جمهور این کشور کمدین بوده است و هیچ سابقه سیاسی ندارد.

اگر روزی معلوم شد که هواپیمای اکراین در شب حادثه رفتار خاص و خارج از عرفی از خود نشان داده است تعجب برانگیز نیست زیرا اکراینی ها خیلی تلاش می کنند با ترامپ مصالحه ای کنند. برخی از اقدام های خلاف قانون ترامپ در اکراین و تلاش برای پرونده سازی برای فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی اش روابط ترامپ و اکراین را متشنج کرده است. یک خبرنگار حوادث هوایی وال استریت جورنال مسئول کشته شدن ۱۷۶ مسافر این هواپیما را پدافند هوایی ایران نمی داند. او معتقد است که فساد اداری و طمع شرکت های اکراینی مسبب این سانحه است . زیرا بارها به شرکت های هوایی کشورهایی مانند اکراین یا عراق هشدار داده شده بود که برای پول٬ جان مردم را با پرواز به مناطق پر خطر به مخاطره نیاندازید. شرکت هواپیمایی اکراین چندین هشدار دریافت کرده بود که پرواز های خود را مانند هواپیمایی سنگاپور و امارات و مالزی به ایران متوقف کند. اما مسئولان هواپیمایی از این کار امتناع کردند. آنها همان روز احتمالی شروع جنگ به فرودگاه امام پرواز کردند٬زیرا شرکت های هواپیمایی دیگر به علل امنیتی پرواز ها را کنسل کرده بودند ولی اکراینی ها می خواستند پول پارو کنند.

سوال 3 ــ‌ ماجرای فیلمبردار وسط بیابان چیست؟

چگونه می شود یک نفر وسط بیابان و با اعصابی آرام و بدون استرس٬در حالیکه سیگار می کشد بدون هیچ ابراز احساساتی دقیقا در جایی ایستاده باشد که می شود برخورد موشک به هواپیمای مسافربری را زنده دید و فیلم برداری کرد. جالب اینکه او پس از اصابت موشک به هواپیما حتی آخ هم نگفت! نگرانی دیگر این است نکند در این روزهای حساس در کشور جاسوس های خطرناک نفوذ کرده باشند.

سوال 4 ــ‌ آیا فعالیت جاسوسی خاصی در جریان بوده است؟

اینکه مقام های امنیتی اعلام کردند کسی که از برخورد موشک به هواپیما فیلمبرداری کرده را بازداشت کرده اند شاید از فعالیت یک شبکه جاسوسی در قضیه پرده بردارد. آیا دوباره نفوذ کسانی از جاسوسان موساد در برخی نهادها یا سیستم پدافند کشور مطرح است که قبلا ٬در جریان سرقت یک کامیون اسناد سوابق فعالیت های هسته ای ایران بروز کرده بود؟

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پرسش


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو