پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نحوه تشخیص و دوست و دشمن در رادارهای نظارتی

تاریخ خبر: // کد خبر: 267627 // // // خبر مهم


نحوه تشخیص و دوست و دشمن در رادارهای نظارتی

کل مراحل، سامانه ها و رادارهای نظارتی در منطقی به نام IFF یا Identification freind or foe یا “تشخیص دوست و دشمن” دسته بندی می شود که ریشه در جنگ جهانی دوم دارد و امروزه با وسعت بسیار زیادی در هوانوردی نظامی و غیر نظامی وارد شده است و در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.


نحوه تشخیص و دوست و دشمن در رادارهای نظارتی

در هوانوردی نظامی و غیر نظامی رادارهای نظارتی به دو گونه رادارهای اولیه یا PSR و رادارهای ثانویه یا SSR تقسیم می شوند. رادارهای اولیه رادارهایی هستند که دارای رزولوشن عمودی ضعیف اما رزولوشن افقی بسیار بالایی هستند که به آنها امکان می دهد تا یک صفحه ۳۶۰ درجه ای را در یک زاویه خاص به صورت افقی به سرعت اسکن کنند و فاصله و سرعت شعاعی اهداف را با دقت بالایی به دست آورند اما برای به دست آوردن ارتفاع و همچنین سرعت واقعی هدف توانایی اندکی دارند لذا نیازمند رادارهای مکمل دیگری به نام رادارهای ثانویه هستند.

یکی از مزایای رادارهای اولیه این است که به صورت مستقل از هدف یا هواپیما عمل می کنند و اطلاعات مربوط به سرعت شعاعی و فاصله را به سرعت استخراج می کنند بنابراین تقریبا توانایی کشف هر جسم پرنده ای را دارند و از طرفی دیگر امکان شناسایی حرکت پرنده ها بر روی زمین را نیز دارند. اما بزرگترین عیب آنها عدم تشخیص ارتفاع هدف است و از طرفی دیگر امکان تشخیص دوست یا دشمن بودن آن را نیز ندارند.

برای جبران این کمبودها گونه دیگری از رادارها به نام رادارهای ثانویه یا SSR در کنار رادارهای اولیه مورد استفاده قرار می گیرد. رادارهای ثانویه رادارهایی هستند که علاوه بر اینکه قابلیت تشخیص موقعیت هدف از نظر فاصله، جهت و سرعت را دارند امکان به دست آوردن اطلاعات حساس مربوط به ارتفاع هدف و یا دوست و دشمن بودن آن را نیز دارند. برای این منظور پس از کشف هدف توسط رادارهای اولیه و سپس ثانویه، یک سیگنال حاوی اطلاعات رمزگذاری شده توسط رادار ثانویه برای هدف ارسال می شود.

بر روی هواپیمای هدف یک دستگاه به نام ترانسپوندر نصب است که با دریافت سیگنالِ درخواست و آنالیز آن، یک سیگنالِ پاسخ حاوی اطلاعات رمزگذاری شده برای رادار ارسال می کند که شامل اطلاعاتی دقیق از ارتفاع، احراز هویت و برخی وضعیت های خاص هواپیما است. رادار ثانویه با دریافت سیگنال پاسخ و تحلیل آن علاوه بر تکمیل اطلاعات مرتبط با ارتفاع هدف، اطلاعات هویتی پرنده را نیز به دست می آورد. عدم ارسال پاسخ از طرف پرنده و یا ارسال اطلاعات اشتباه باعث خواهد شد تا رادار، هدف را یک هدف ناشناخته قلمداد و تصمیم گیری در مورد آن و کسب اطلاعات بیشتر از الگوی رفتاری هدف را به فاز جدیدی وارد کند.
کل مراحل، سامانه ها و دستگاه های بالا در منطقی به نام IFF یا Identification freind or foe یا “تشخیص دوست و دشمن” دسته بندی می شود که ریشه در جنگ جهانی دوم دارد و امروزه با وسعت بسیار زیادی در هوانوردی نظامی و غیر نظامی وارد شده است و در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از مجله هوایی دنیای زیبای پرواز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو