پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برآورد هزینه حج ۹۹ در انتظار ارز اختصاص‌ یافته به حج

تاریخ خبر: // کد خبر: 267654 // // //


برآورد هزینه حج ۹۹ در انتظار ارز اختصاص‌ یافته به حج

برنامه‌ریزی‌ها به منظور انجام مقدمات سفر به حج تمتع سرعت گرفته است و با صدور ویزای هیأت مسکن، این هیأت با رویکردی متفاوت طی روزهای آینده به عربستان اعزام می‌شود.


برآورد هزینه حج ۹۹ در انتظار ارز اختصاص‌ یافته به حج

با نزدیک شدن به آغاز نام‌‌نویسی حج تمتع سال آینده، برنامه‌ریزی‌ها به منظور انجام مقدمات سفر به حج تمتع سرعت گرفته است.

اعزام هیأت مسکن به عربستان با شرایط و نگاه جدید

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت آذرماه به همراه هیأت همراه به عربستان سفر کرد و در جلساتی مذاکرات ایران و عربستان به منظور برپایی حج تمتع سال ۹۹ به نتیجه رسید و تفاهم‌نامه حج تمتع ۹۹ امضا شد.

پس از آن برنامه‌ریزی به منظور انجام مقدمات حج تمتع آغاز شد، به طوری که اوایل دی‌ماه حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از آمادگی برای اعزام هیأت مسکن حج ۹۹ به عربستان خبر داد و گفت: همکاران ما در حوزه مسکن برای اعزام آماده شده‌اند تا با شرایط و نگاه جدید مسکن را اجاره کنند، امیدواریم کارشان را با دقت انجام دهند و مسکن مناسبی را برای حجاج ایرانی تأمین کنند.

صدور ویزای هیأت مسکن پس از یک ماه/ اجاره هتل‌های خودپخت در اولویت قرار می‌گیرد

با توجه به آمادگی هیأت مسکن حج، به نظر می‌رسید اعزام این هیأت اواسط دی‌ماه انجام شود. اما اکنون پس از گذشت یک ماه، به تازگی ویزای هیأت مسکن حج تمتع ۹۹ از سوی عربستان صادر شده است و با این روند هیأتی به منظور بررسی هتل‌ها برای اسکان زائران حج تمتع به عربستان اعزام می‌شود تا هتل‌های محل اسکان حجاج در مکه و مدینه را مشخص کرده و قراردادهای لازم به منظور اجاره آن‌ها را نیز منعقد کند. این هیأت اعزامی که به تازگی ویزای اعضای آن صادر شده است، طی روزهای آینده به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

هیأت اعزامی به عربستان در زمینه اجاره هتل‌ها برای حجاج با رویکردی متفاوت از سال‌های گذشته اقدام و سعی می‌کنند که در حوزه تغذیه به دنبال اجاره هتل‌های خودپخت باشند تا از این طریق تنوع غذایی برای زائران را دنبال کنند.

هزینه حج تمتع ۹۹ هنوز مشخص نیست/ انتظار برای اعلام نرخ ارز اختصاص یافته به حج

همچنین به گفته اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت نام‌نویسی حج تمتع ۹۹ در بهمن‌ماه آغاز می‌شود و ودیعه‌گذاران قبل از ثبت‌نام باید اطلاعات خود را به روزرسانی و تکمیل کنند. البته با وجود نزدیک شدن به زمان آغاز نام‌نویسی اولویت‌های حج تمتع، هنوز بانک مرکزی و ریاست جمهوری درباره نرخ ارز تخصیص یافته برای حج تمتع سال آینده تصمیم‌گیری نکرده‌‌اند، بنابراین قیمت سفر به حج تمتع ۹۹ نیز مشخص نیست.

علیرضا رشیدیان نیز پس از بازگشت از عربستان و انعقاد تفاهم‌نامه حج تمتع ۹۹، به پیشنهاد بهره‌گیری از ظرفیت فرودگاه طائف در کنار فرودگاه‌های جده و مدینه به دلیلی تراکم ترددها و ترافیک سنگین پروازهای حجاج در دو فرودگاه جده و مدینه اشاره کرد که هنوز پیگیری‌های لازم به منظور تحقق این پیشنهاد صورت نگرفته است.

موضوع به کارگیری ظرفیت دو شرکت هواپیمایی ماهان و قشم‌ایر در کنار هواپیمایی ایران‌ایر در عملیات انتقال حجاج نیز از دیگر درخواست‌های ایران به عربستان در ایام حج تمتع بوده که طی نامه رسمی تحویل طرف عربستانی شده است که ایران در انتظار موافقت طرف سعودی برای به کارگیری از این شرکت‌های هواپیمایی در عملیات انتقال حجاج است.

به کارگیری دو شرکت هواپیمایی برای انتقال حجاج در انتظار موافقت طرف سعودی

 البته سعودی‌ها سال گذشته هم نسبت به اینکه تمامی پروازهای حجاج ایرانی توسط شرکت هواپیمایی کشورمان صورت گیرد، معترض بودند که در نهایت به دلیل بالا نرفتن هزینه سفر حج تمتع، مسؤولان کشورمان مجبور شدند تمامی پروازهای حجاج را از طریق شرکت هواپیمایی ایران‌ایر انجام دهند که امسال به دلیل درخواست افزایش سهمیه تعداد زائران حج تمتع، به کارگیری دو شرکت هواپیمایی دیگر ضروری به نظر می‌‌رسد که در صورت موافقت طرف سعودی این امر میسر خواهد بود.

سال جاری بیش از ۸۶ هزار ایرانی به حج تمتع مشرف شدند که مسؤولان حج و زیارت کشورمان درخواست سهمیه مازاد دو هزار نفری برای حج سال آینده به طرف عربستانی داده‌اند که در صورت موافقت طرف سعودی، بیش از ۸۸ هزار زائر ایرانی به حج سال آینده مشرف می‌شوند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو