پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی حق ایران است

تاریخ خبر: // کد خبر: 267696 // // //


رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی حق ایران است

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ادعای مقام‌های اوکراین و کانادا برای در اختیار داشتن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی سقوط کرده در ایران، گفت: بر اساس تمام قوانین بین‌المللی، خواندن و در اختیار داشتن جعبه سیاه این هواپیما ‌حق جمهوری اسلامی است.


رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی حق ایران است

حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری جلسه شورای اداری قم در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: بر اساس قوانین بین‌المللی هیچ اجباری در اینکه جمهوری اسلامی جعبه سیاه را به کشور دیگری تحویل دهد، وجود ندارد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال تامین تجهیزات خواندن این جعبه سیاه است،‌ادامه داد: طبق قانون خواندن این جعبه در اختیار ایران است ولی در صورت تامین نشدن این تجهیزات و ابزار،‌ با توجه به اینکه جعبه سیاه باید با نظر ایران خوانده شود، می‌توانیم از کشورهای دیگر برای خواندن جعبه سیاه هواپیما دعوت و در این زمینه مشارکت کنند.

وی اظهار داشت: دستگاه‌های کشوری درحال بررسی هستند و در صورت نیاز اگر لازم به تحویل جعبه سیاه به کشور دیگر و یا مشارکت کشورهای دیگر برای خواندن این جعبه باشد،‌ این موضوع با تشخیص جمهوری اسلامی انجام می‌شود و تصمیم در این زمینه حق ایران است.

ذوالنوری ادامه داد: مسئولان دنبال تهیه تجهیزات مربوطه برای خواندن جعبه سیاه هستند چرا که این کار نیاز به فناوری و تجهیزات خاصی است و اگر این تجهیزات فراهم نشود این جمهوری اسلامی است که برای خواندن این جعبه تصمیم می‌گیرد.

وی با اشاره به ادعای مقام‌های اوکراینی برای دریافت جعبه سیاه هواپیما و خواندن آن، ادامه داد: آن‌ها نمی‌توانند مطالبه‌گری کنند بلکه می‌توانند با نظر جمهوری اسلامی همکاری داشته باشند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: تعیین زمان دقیقی که طول می‌کشد این جعبه خوانده شود، در شرایط کنونی ممکن نیست.

بویینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه جاری تهران را به مقصد «کی‌یف» پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه مسافران آن به شهادت رسیدند.

صبح شنبه ۲۱ دی‌ماه جاری،‌ ستاد کل نیروهای مسلح ایران تاکید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت شلیک پدافند هوایی قرارگرفته است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری انتخاب


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو