پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | درباره J-10C چه می‌دانیم!؟ / خرید جنگنده چنگدو J-10C توسط ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 268065 // // //


درباره J-10C چه می‌دانیم!؟ / خرید جنگنده چنگدو J-10C توسط ایران

امروز خبرهایی به نقل از منابع چینی مبنی بر تمایل ایران به خرید جنگنده چنگدو J-10C منتشر شد.


درباره J-10C چه می‌دانیم!؟ / خرید جنگنده چنگدو J-10C  توسط ایران

جنگنده J-10C نمونه بروز شده‌ای از جنگنده تک‌موتوره مولتی‌رول میان‌وزن J-10 است. این هواپیما با بال دلتا و کانارد مجهز به سامانه کنترل پرواز FBW بوده و از جنگنده‌های نسل چهارم بشمار می‌آید.
مانورپذیری بالای J-10 به سبب ناپایداری ذاتی اعمال شده در طراحی آن به همراه موتور پرقدرت لیولکا-ساترن AL-31FN از این جنگنده یک پلتفرم مناسب برای انجام ماموریتهای هوا‌به‌هوا و هوا‌به‌زمین ساخته است.
این هواپیما شامل ویرایش‌های نمونه پایه J-10A، نمونه بروز شده J-10B، نمونه نسل 4++ پیشرفته J-10C، نمونه آموزشی دونفره J-10S، نمونه مخصوص صادرات FC-20 و نمونه J-10B TVC مجهز به سامانه تراست وکتورینگ است.

در نمونه J-10C بهسازیهای فراوانی انجام گرفته که شامل طراحی دوباره یک ورودی هوا سبکتر DSI با پنهانکاری راداری بیشتر و دماغه اصلاح شده برای نصب یک رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال AESA احتمالا از گونه KLJ-X – Zhemchoug Type 1478 است.
یک سامانه الکترواپتیکی IRST به همراه مسافت‌سنج لیزری و سامانه جنگ الکترونیک نصب شده در بالای سکان عمودی از دیگر تجهیزات این جنگنده است.
سامانه HOTAS، سه نمایشگر کریستال مایع MFD، یک نمایشگر هلوگرافیک HUD یکپارچه شده با سایت هدفگیری چشمی هلمت خلبان HMS از تجهیزات کاکپیت این جنگنده است.

جنگنده J-10C توانایی حمل انواع پادهای جنگ الکترونیک، شناسایی، هدفگیری لیزری و فروسرخ را دارا بوده و می‌تواند تا 7 تن انواع موشکها و بمبهای هدایت لیزری و هدایت ماهواره‌ای و همچنین بمبهای سقوط آزاد به همراه راکتهای 90mm را در 11 جایگاه زیر بالها و بدنه حمل کند.
موشکهای هوابه‌هوای فروسرخ کوتاه‌برد PL-10، میانبرد راداری فعال PL-12 و موشک دوربرد هدایت راداری فعال PL-15 جنگ‌افزارهای هوابرد این جنگنده هستند.

برد J-10C بیش از 3000 کیلومتر است و چنگدو برنامه‌هایی برای نصب مخازن سوخت تطبیقی CFT بر روی این جنگنده دارد.

می‌توان گفت J-10C چنانچه با رادار AESA و موشکهای فعال راداری تازه چینی تحویل ایران شود می‌تواند رقیبی برای جنگنده‌های F-16 موجود در منطقه از جمله F-16E/F Desert Falcon های اماراتی و F-16 Block 50/52 ترکیه‌ای و همچنین سوفاهای ضربتی اسراییلی باشد اما همچنان دارای ضعفهای بسیار شدیدی در برابر جنگنده‌های نسل پنجم F-35I ادیر و F-15I Ra’am اسراییلی بوده و شانس کمی در رویارویی با دیگر هیولاهای موجود در منطقه مانند F-15SA و تایفونهای سعودی و میراژهای 9-2000 اماراتی باشد.

البته باید توجه داشت با اینکه تحریمهای تسلیحاتی کشورمان در پاییز آینده پایان می‌یابد اما با توجه به خروج ایالات‌متحده از برجام و تصمیم کشورهای اروپایی در فعال کردن مکانیزم ماشه و وضعیت کنونی، متاسفانه چشم‌انداز روشنی برای خرید این جنگنده‌ها و ارتقای توان نهاجا دیده نمی‌شود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال سایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو