پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | افزایش عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری در داخل کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 268513 // // //


افزایش عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری در داخل کشور

یک شرکت فعال در زمینه تولید قطعات توربین گازی موفق شده است با استفاده از پوشش‌های چند لایه نانومتری، عمر کمپرسور توربین رولزرویس را افزایش دهد؛ با این کار هزینه تعمیر و نگهداری این کمپرسورها کاهش قابل توجهی می‌یابد.


افزایش عمر کمپرسور توربین رولزرویس با پوشش نانومتری در داخل کشور

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با توجه به شرایط تحریم تامین قطعات مربوط به توربین‌های گازی با مشکلاتی روبه‌رو است. بنابراین شرکت‌های داخلی تلاش دارند تا با استفاده از فناوری‌های نوین عمر قطعات این توربین‌ها و کمپرسورهای آن‌ها را افزایش دهند.

در این راستا شرکت مهندسی بدر سیستم موفق شده است تا پره‌های بخش کمپرسور توربین گازی رولز رویس را با لایه‌های نانومتری پوشش داده و در نتیجه عمر کارکرد این پره‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

غلامرضا فولادوندی از مدیران این شرکت گفت: پره‌های کمپرسور توربین از جنس آلومینیوم بوده و به شدت در معرض خوردگی قرار دارند، در نتیجه برای محافظت آن‌ها از تفلون استفاده می شد. این شرکت از پوشش نانومتری به جای تفلون استفاده کرده که این کار موجب بهبود این پره‌ها شده است، نتایج تست‌ها نشان داده است که پوشش نانومتری از پوشش‌های تفلون کارکرد بهتری دارند.

وی افزود: این پوشش‌ها با استفاده از روش PVD روی پره‌ها ایجاد شده‌اند که فناوری PVD نیز توسط یکی از شرکت‌های ایرانی در اختیار ما قرار داده شده است، بنابراین این پوشش‌دهی کاملا یک فناوری بومی است.

مهندس فولادوندی افزایش عمر پره‌های کمپرسور توربین رولزرویس را از نقطه‌نظر هزینه‌ای بسیار مهم قلمداد کرد و افزود: زمانی که کمپرسور دچار مشکل می‌شود بار هزینه‌ای زیادی ایجاد می‌کند، از آنجایی که این کمپرسورها در وزارت نفت برای پمپاژ و انتقال نفت استفاده می‌شوند، هرگونه اختلال در آن اثرات منفی اقتصادی زیادی به دنبال دارد، در نتیجه این پوشش‌های نانومتری با افزایش دوام پره‌ها می‌توانند اثرات مثبت اقتصادی در چرخه کار ایجاد کنند.

فولادوندی این پوشش را روی قطعات دیگر که در آن‌ها از تفلون استفاده می‌شود، مناسب می‌داند هرچند باید به صورت موردی هریک موردمطالعه قرار گیرند.

توربین گاز، یک ماشین دوار بوده که براساس انرژی گازهای ناشی از احتراق کار می‌کند. هر توربین گاز شامل یک کمپرسور برای فشرده کردن هوا، یک محفظه احتراق برای مخلوط کردن هوا با سوخت و محترق‌ کردن آن و یک توربین برای تبدیل کردن انرژی گازهای داغ و فشرده به انرژی مکانیکی است، کمپرسورهای مورداستفاده در توربین گاز هوا را از اتمسفر مکیده و فشار آن را تا چندین برابر فشار اتمسفر بالا می‌برند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو