پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | همکاری شرکت فرودگاه ها و وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا + نقد جوابیه وزارت بهداشت

تاریخ خبر: // کد خبر: 268687 // ٬ // // //


همکاری شرکت فرودگاه ها و وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا + نقد جوابیه وزارت بهداشت

مدیرکل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: ماموران بهداشت مرز هوایی به طور دائم در فرودگاه‌های دارای پرواز خارجی استقرار دارند و بر اساس دستورالعمل به کنترل لازم تهدیدهای بیرونی می‌پردازند.


همکاری شرکت فرودگاه ها و وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا + نقد جوابیه وزارت بهداشت

عباس وفایی با اشاره به ‌اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با ویروس کرونا در فرودگا‌ه‌‌های کشور، اظهار داشت: ‌مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در بخشنامه‌ای به مدیران و مدیران کل فرودگاه‌های بین‌المللی و مرز هوایی خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با ویروس «کرونا» با همکاری ادارات کل بهداشت و درمان استان‌ها شده است.

وی ادامه داد: ‌در این بخشنامه مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران آمده است: «نظر به شیوع ویروس کرونا در منطقه آسیای شرقی و مشاهده نمونه‌هایی از ابتلا به این نوع ویروس در کشورهای اروپایی و آسیایی و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه مقتضی است با توجه به سرعت شیوع ویروس مذکور ضمن هوشیاری کامل نسبت به آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم با همکاری ادارات کل بهداشت و درمان استان‌ها معمول و نتیجه اقدامات در قالب گزارش ارسال شود».‌

‌مدیرکل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اضافه کرد: ماموران بهداشت مرز هوایی به طور دائم در فرودگاه‌های دارای پرواز خارجی استقرار دارند و بر اساس دستورالعمل معاونت پیشگیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کنترل لازم تهدیدهای بیرونی می‌پردازند.

وی افزود: با توجه به شیوع ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای مختلف و احتمال ورود این بیماری به کشور از طریق سفرهای هوایی، دستورالعمل ویژه‌ای از سوی معاونت پیشگیری وزارت بهداشت به معاونت علوم پزشکی استان های مختلف ابلاغ شده و بر اساس آن ماموران بهداشت مرز هوایی به مصاحبه و بررسی علایم این بیماری در مسافران مشکوک و در نهایت قرنطینه برای بررسی دقیق‌تر و در صورت لزوم اعزام به بیمارستان‌های تعیین شده برای آزمایش تکمیلی اقدام می‌کنند.

توضیحات خوشخو معاون فرودگاه امام خمینی (ره)، در خصوص کنترل مسافران چینی در مبادی ورودی:

واکنش مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره مسئله نپوشیدن لباس ایمنی نیروهای بهداشتی در فرودگاه امام خمینی(ره):

تاکنون موردی از ابتلا یا ورود به ویروس کرونا در ایران گزارش نشده است و ارزیابی ریسک پایین است، لباس ایمنی در فرودگاه هایی که منطقه طغیان هست یا شمار مبتلایان بالاست مورد استفاده قرار می گیرد، نه اینکه در جاییکه هنوز یک مورد ابتلا از یک بیماری گزارش نشده، هیجان و اضطراب و نگرانی بی مورد به جامعه القا کنند.

 

جواب وزارت بهداشت در مورد نبود لباس ایمنی در معاینه ویروس کرونا :

رسانه‌ اینترنشنال یکی از رسانه‌های برون‌مرزی کلیپی از معاینه‌کنندگان ویروس کرونا در فرودگاه امام، پروازهای چین و تایلند منتشر کرد و توضیح داده بود ویدیوی منتشر شده، نشان می‌دهد معاینه‌کنندگان بدون پوشش ایمنی و بهداشتی مناسب، غربالگری انجام می‌دهند، اما مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با انصاف نیوز به این موضوع تاکید داشت که ملاحظات ایمنی با توجه به شدت ویروس متفاوت است و حتی لباس و تجهیزات افراد در شهرهای مختلف چین هم بسته به شدت شیوع ویروس متفاوت است، در صورتی که در ایران یک گزارش هم از این ویروس داده نشده است.

کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی این وزارت خانه گفت: «افرادی که در مورد ویروس کرونا اظهار نظر می‌کنند حتی به اندازه‌ی چند سطر هم در این موضوع تخصص ندارند چون موضوع هشدار و طغیان این بیماری در محلات و کشورهای مختلف متفاوت است، موضوع هشدار این ویروس در ایرانی که هنوز یک مورد هم گزارش نشده یا منطقه‌ای که اپیدمی آن وجود دارد اصلا قابل مقایسه نیست. حتی در خود چین هم پوشش افراد برای معاینه در هر شهر با شهر دیگر متفاوت است، مثلا معاینه کنندگان در شهر ووهان چین با لباس ایمنی و ماسک این کار را می‌کنند ولی در شهرهای دیگر صرفا از ماسک استفاده می‌کنند.

حال در کشوری که هنوز یک مورد هم از حضور این ویروس گزارش نشده، برای غربالگری ورود، لباس ایمنی پوشیدن هیجان و اضطراب به جامعه وارد می‌کند، این کاری که در حال حاضر انجام می‌شود کاملا درست است و مراقبت سندرمیک را از همان جا شروع می‌کنند، این اقدام کاملا در چارچوب دستورالعمل‌ها است.»

جهانپور در پایان به این موضوع اشاره کرد که «اگر مواردی از بیماری مشاهده شود، رفتار پرسنل هم متفاوت خواهد شد. در کشوری که هنوز یک مورد هم گزارش نشده افراد برای غربالگری ورود یک لباس ایمنی بپوشند و یک هیجان و اضظرابی هم به جامعه وارد کنند. به هر حال این کاری که انجام می‌دهند کاملا درست است و مراقبت سندرمیک را از آنجا شروع می‌کنند. اقدامی که انجام شده کاملا در چارچوب دستورالعمل‌ها است،اگر مواردی از بیماری مشاهده شود رفتار پرسنل هم متفاوت خواهد شد.»

نقد ایرلاین پرس بر جوابیه وزارت بهداشت :

ضمن تشکر از توضیحات ارایه شده ، باید به استحضار رسانده شود که این شیوه سخن گفتن و مخاطب قرار دادن افراد توسط روابط عمومی وزارت بهداشت، بدرد لای جرز می خورد و بهتر است وزیر بهداشت در انتخاب مدیر روابط عمومی، بازنگری کند. این به اصطلاح آقای دکتر کیست که به خودش اجازه داده در خصوص نقد دیگران ، با چنین ادبیات سخیف و چاله میدانی صحبت کنند؟ 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فارس نیوز / کانال تلگرامی عصر ایران / کانال تلگرامی اعتماد آنلاین / انصاف نیوز 

اختصاصی ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو