پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع سانحه خروج بوئینگ کاسپین از باند فرودگاه و ورود به اتوبان ماهشهر ـ اهواز+فیلم و عکس

تاریخ خبر: // کد خبر: 268764 // // // // // خبر مهم


گزارش جامع سانحه خروج بوئینگ کاسپین از باند فرودگاه و ورود به اتوبان ماهشهر ـ اهواز+فیلم و عکس

صبح امروز یک فروند بوئینگ ام دی با رجیستر EP-CPZ متعلق به کاسپین که در مسیر تهران به ماهشهر به شماره پرواز 6926 بود، در ساعت 7:35 دقیقه پس از نشستن در باند فرودگاه ماهشهر از باند منحرف شد و با عبور از فنس‌های فرودگاه وارد اتوبان ماهشهر ـ اهواز شد. در این حادثه خوشبختانه تلفات جانی نداشته‌ایم و مسافران از درب‌های اصلی و اضطراری هواپیما خارج شدند.


گزارش جامع سانحه خروج بوئینگ کاسپین از باند فرودگاه و ورود به اتوبان ماهشهر ـ اهواز+فیلم و عکس

صبح امروز یک فروند بوئینگ ام دی با رجیستر EP-CPZ متعلق به هواپیمایی کاسپین به شماره پرواز 6926 که در مسیر تهران به ماهشهر بود، ساعت 7:35 دقیقه پس از نشستن در باند فرودگاه ماهشهر از باند منحرف شد و با عبور از فنس‌های فرودگاه وارد اتوبان ماهشهر ـ اهواز شد.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در این باره با تایید این خبر گفت:  این حادثه تلفاتی نداشته است و مسافران از هواپیما خارج شده‌اند.

 

وی اضافه کرد: موضوع توسط سازمان هواپیمایی کشوری در دست بررسی است.


خروج مسافران از هواپیما

 


اطلاعیه شرکت هواپیمایی کاسپین

در اطلاعیه شرکت کاسپین آمده است: ساعت 7:50 امروز یک فروند هواپیمای مک دانل داگلاس MD 83 با رجیستر EPCPZ متعلق به شرکت کاسپین به شماره پرواز 6926 در فرودگاه ماهشهر به زمین نشست و از انتهای باند خارج شد و به فنس و موانع انتهای مسیر برخورد کرد. در ادامه این اطلاعیه آمده است همه 135 مسافر و گروه پرواز در سلامت کامل از هواپیما تخلیه شدند و علت حادثه در دست بررسی است.

طبق اعلام کاسپین اطلاعیه‌ها و اخبار موثق درباره این سانحه صرفا از طریق روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هواپیمایی کاسپین قابل پیگیری است.

همچنین تیم واکنش اضطراری هواپیمای کاسپین به همراه کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری به ماهشهر اعزام شدند.


پوشش امدادی حادثه خروج هواپیمای تهران – ماهشهر

علی خدادادی  مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان  از پوشش امدادی حادثه خروج هواپیمای تهران – ماهشهر از باند خبر داد..وی اظهار کرد: در پی حادثه خروج هواپیمای تهران – ماهشهر از باند که صبح امروز (۷ بهمن‌ماه) رخ داد، دو تیم امداد و نجات از هلال احمر ماهشهر به محل حادثه اعزام شدند.

او افزود: این تیم‌ها پس از وقوع حادثه، کار پوشش امدادی حادثه را انجام دادند. تیم‌های امداد و نجات بسته به نوع نیاز در محل حادثه حضور خواهند داشت.


* بررسی احتمالات درباره دلیل وقوع حادثه

بنابر این گزارش در این هواپیما برخی خبرنگاران، برخی کارکنان و همچنین مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی نیز حضور داشتند. برخی شنیده‌های تایید نشده حاکی از آن است که خلبان به علت دیر نشستن روی باند کنترل هواپیما را از دست داده و از باند خارج شده است.

همچنین برخی از کارشناسان هوایی معتقدند احتمال بروز مشکل هیدرولیک یا عمل نکردن تراست ریورسرها امکان پذیر است اما در کل ضرورت دارد پس از بررسی کمیسیون بررسی سانحه دلایل دقیق سانحه مشخص و از سوی مراجع رسمی اعلام شود.

همچنین در فیلمی که از این سانحه منتشر شده است سرعت تخلیه مسافران کند برآورد می‌شود در حالی که ضرورت دارد در کمتر از یک دقیقه در چنین سوانحی با همکاری مهمانداران، مسافران از هواپیما تخلیه شوند.

علی گل‌مرادی نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان در تشریح جزییات حادثه‌ای که برای هواپیمای کاسپین ایجاد شده است گفت :  هم‌اکنون دلیل بروز این حادثه توسط تیمی از متخصصان در حال بررسی است تا در این مورد اطلاعات دقیق و کارشناسانه ارائه شود.

گل‌مرادی با اشاره به وضعیت مسافران این هواپیما، تصریح کرد: خوشبختانه در این حادثه آسیبی به ۱۳۶ مسافر این هواپیما وارد نشده است و همه آنها با صحت و سلامت از هواپیما خارج شده‌اند.

وی یادآور شد: البته این قبیل موضوعات به لحاظ فنی نیاز به بررسی تخصصی دارد که از تمام ابعاد صورت بگیرد و به محض اینکه خبری را در این خصوص به دست آوریم به طور قطع در سطح عمومی اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی  اظهار کرد: پس از حادثه هواپیمایی تهران – ماهشهر تیم کارشناسی هواپیمایی کشور برای بررسی این حادثه در حال اعزام به ماهشهر است. وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از فرود هواپیما در فرودگاه ماهشهر، از سوی خلبان گزارشی مبنی بر نقص احتمالی هواپیما به برج مراقبت اعلام شده بود؟ گفت: وقتی تیم کارشناسی به محل می‌رود، تمام موارد بررسی می‌شود و بعد نیز نتیجه خود را درباره علت خروج هواپیما از باند و این‌که آیا علت خطای خلبان بوده یا نه، اعلام می‌کند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: این‌که آیا خلبان به برج مراقبت موردی را مبنی بر ایجاد مشکل اعلام کرده است یا خیر، جزو همین بررسی‌های تیم کارشناسی است. به هر حال خلبان ممکن است هر عکس‌العملی برای لندینگ در فرودگاه داشته باشد که همه این موارد باید مشخص شود.

وی با بیان این‌که بر این اساس فعلا وجود نقص فنی در هواپیمای تهران – ماهشهر تایید نمی‌شود، عنوان کرد: این‌که پیش از بررسی کارشناسان و نظر آن‌ها بگوییم هواپیما دچار نقص فنی شده، اشتباه است.

مهرزاد شریفی معاون فرماندار ماهشهر گفت: کارشناسان باید نظر دهند که دلیل خروج هواپیمای تهران – ماهشهر از باند چه بوده است.


مصدومیت جزیی دو مسافر هواپیمای تهران – ماهشهر+ فیلم

دکتر علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از مصدومیت دو تن از مسافران هواپیمای سانحه‌دیده در ماهشهر خبر داد. وی اظهار کرد: در پی حادثه‌ای که امروز در زمان فرود هواپیمای تهران – ماهشهر رخ داد، دو تیم عملیاتی امداد و نجات با تجهیزات لازم ضمن استقرار در فرودگاه ماهشهر پوشش امدادی لازم را انجام دادند.

وی افزود: در پی این حادثه یک زن و یک مرد از ناحیه پا دچار مصدومیت سطحی شده بودند که توسط عوامل امدادی این جمعیت به مرکز درمانی انتقال یافتند.

خدادادی گفت: همچنان نیروهای هلال احمر در محل حادثه حضور دارند.


سوخت هواپیمای تهران- ماهشهر در حال تخلیه

فرجی رییس روابط عمومی منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر گفت: تاکنون تصمیمی برای جابجایی هواپیما گرفته نشده است. او اظهار کرد: تجهیزات لجستیک و همچنین آتش نشانی و کارشناسان اطفای حریق سازمان پتروشیمی از لحظه اتفاق افتادن این حادثه به محل اعزام و در محل مستقر شدند و در حال همیاری با مسئولان و نیروهای شهرستان هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ایمن‌سازی محیط انجام شده و سوخت هواپیما در حال تخلیه است و بعد از این باید ببینیم نیروهای سازمان هواپیمایی و شورای تامین چه تصمیمی درباره جابجایی هواپیما می‌گیرند.


مسیر اتوبان بندر ماهشهر به بندر امام مسدود است

‌در حال حاضر جلسه ستاد کمیته بحران شهرستان ماهشهر با حضور مسئولان این شهرستان در حال برگزاری است و همچنین گروهی از سازمان هواپیمایی کشور در حال ورود به ماهشهر هستند تا به بررسی ابعاد این حادثه پرداخته شود. در حال حاضر تمهیدات لازم برای خروج سوخت هواپیما در حال انجام است.

همچنان مسیر اتوبان بندر ماهشهر به بندر امام مسدود است و هواپیما در همان حالت فرود آمده، قرار دارد و هنوز تصمیم برای جابجایی آن گرفته نشده است.


هواپیما قطعا تا بعد از ظهر جابه‌جا خواهد شد

سرهنگ رضا دولتشاهی رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به حادثه هواپیمای تهران – ماهشهر با بیان اینکه هواپیما قطعا تا بعد از ظهر جابه‌جا خواهد شد، گفت: کارهای ایمنی جابه‌جایی هواپیما در حال انجام است و همه تجهیزات مورد نیاز برای جابه‌جایی نیز فراهم است که تا بعدازظهر جابه‌جایی انجام شود.

وی با اشاره به خروج هواپیمای تهران – ماهشهر از باند اظهار کرد: حادثه در کمربندی ماهشهر – سربندر در نزدیکی پل فرودگاه رخ داده است. این جاده فعلا مسدود است و هواپیما دقیقا وسط جاده است.

وی افزود: برای کنترل ترافیک منطقه در حال حاضر از جاده‌های فرعی و جایگزین استفاده می‌کنیم. جاده چمران به سمت شهر چمران و جاده مجیدیه به عنوان مسیرهای جایگزین انتخاب شده‌اند و مشکل خاصی برای ترافیک نداریم. البته ترافیک مقداری کند است زیرا این جاده‌های جایگزین قطعا ظرفیت این حجم از ترافیک را ندارند ولی ترافیک در جریان است.

رئیس پلیس راه خوزستان گفت: بنا به آنچه به ما اطلاع داده‌اند، هواپیما قطعا تا بعد از ظهر جابه‌جا خواهد شد. کارهای ایمنی جابه‌جایی هواپیما در حال انجام است و همه تجهیزات مورد نیاز برای جابه‌جایی نیز فراهم است که تا بعدازظهر جابه‌جایی انجام شود.

وی تصریح کرد: ترانزیت اصلی بندر ماهشهر از آزادراه خلیج فارس انجام می‌شود که در منطقه دیگری قرار دارد. ترافیک در آن مسیر مشکلی ندارد و ترانزیت در حال انجام است. در منطقه حادثه نیز با توجه به برقراری جاده‌های جایگزین فرعی، ترانزیت انجام می‌شود.


مسئولان مربوطه در حال انجام تمهیداتی برای برگرداندن هواپیما به باند هستند

محسن بیرانوند فرماندار ماهشهر در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی اظهار داشت : این هواپیما عرض جاده را قطع کرده و در خیابان ورودی ماهشهر، کنار پارک نسترن متوقف شد.خدا را شکر این حادثه هیچ مصدومی نداشته است و تمام مسافران در سلامت هستند و مشکلی وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر نیز مسئولان مربوطه در حال انجام تمهیداتی برای خروج سوخت هواپیما هستند تا بتوانند هواپیما را هر چه سریع‌تر به باند فرودگاه برگردانند.


استقرار تیم‌های اورژانس در محل حادثه هواپیمای تهران-ماهشهر

دکتر محمدامین زرگر ‌رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، با اشاره به حادثه خروج هواپیما از باند در ماهشهر اظهار کرد: پس از شنیدن این حادثه سریعا از همکاران‌مان در ماهشهر استعلام کردیم. گزارش‌های اولیه مبنی بر سقوط هواپیما که خوشبختانه در بررسی‌ها مشخص شد که هواپیما هنگام نشستن از باند خارج شده است.

وی افزود: سریعا دو تیم ارزیاب به منطقه اعزام شد و در حال حاضر مسافران به سلامت از هواپیما تخلیه شده‌اند و سوخت هواپیما نیز تخلیه شده است.

زرگر گفت: سه دستگاه آمبولانس در منطقه مستقر شده است و از نظر امنیتی نیز همکاران در فرمانداری و نیروی انتظامی اقدامات لازم را انجام داده‌اند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: این حادثه خوشبختانه مصدوم خاصی نداشته است، با این وجود نیروها در منطقه مستقر هستند. به تمامی بیمارستان‌های منطقه ماهشهر نیز آماده‌باش اعلام شده است.

وی گفت: فعلا مراجعه خاصی به مراکز درمانی انجام نشده است. با این وجود از آنجا که منطقه‌ای که در آن حادثه اتفاق افتاده، جاده ترانزیتی است، ممکن است مسیرهای فرعی تشکیل شود که به همین دلیل اعلام کرده‌ایم همکاران ما در اورژانس در آماده‌باش بوده و آمادگی لازم را داشته باشند.

همچنین یکی از مسافران این هواپیما درباره این حادثه اینگونه توضیح داد که پس از آنکه در باند فرودگاه ماهشهر هواپیما به زمین نشست صدای مهیبی شنیده شد و به نظر می‌رسد که خلبان نتوانست هواپیما را کنترل کند چرا که چرخ‌های هواپیما شکسته شد.


روایت یکی از مسافران پرواز تهران- ماهشهر

در همین رابطه یکی از کارکنان پتروشیمی که ‌از مسافران هواپیمای تهران- ماهشهر بود در خصوص شرح این ماجرا گفت: هواپیما ساعت 6 و 42 دقیقه از تهران پرواز کرد و پذیرایی انجام شد و همه چیز خوب بود.

وی افزود: نزدیک فرودگاه ماهشهر که رسیدیم من به مسافر کناری گفتم هواپیما حالت عادی برای نشستن ندارد. در همین حال هواپیما روی باند، ترمز وحشتناکی گرفت و از باند خارج شد. ‌به خاطر گل و لای ناشی از بارندگی شب گذشته ماهشهر، هواپیما از فنس عبور کرد و پس از عبور از فاصله 100 متری در وسط جاده متوقف‌ و درهای اضطراری باز شد.

وی ادامه داد: مهمانداران کمک کردند سریعتر مسافران از قسمت بال هواپیما خارج شوند چون سوخت هواپیما در حال ریختن بود و مسافران باید سریعتر هواپیما را ترک می‌کردند. شانسی که مسافران هواپیما آوردند آن بود که اتوبانی که در آن متوقف شد محل عبور و مرور اتوبوس های حامل کارکنان پتروشیمی و بندر امام خمینی است که در آن زمان خالی از تردد بود.

توئیت مرجان توحیدی از مسافران این پرواز

مرجان توحیدی، خبرنگار: فقط می‌توانم بگویم تقدیر بود که هواپیما با چیزی برخورد نکرد.

 

توضیحات نیما مهجانى مسافر پرواز هواپیمایى کاسپین در خصوص چگونگى خروج از باند هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر خوزستان

 

 


شکستن چرخ های جلوی هواپیما

در همین رابطه یکی از شاهدانی که هم اکنون نزدیک هواپیما حضور دارد از شکستن چرخ های جلوی هواپیما خبر داد و گفت: بنزین هواپیما در حال تخلیه است و دستگاه های خدمات رسان مانند آتش نشانی، هلال احمر و نیروی انتظامی در محل حادثه حضور دارند و جاده به دلیل خروج هواپیما از باند ‌ بسته شده است. ‌

شنیده ها و شایعات تکمیلی :

برخی از مهمترین شنیده ها و شایعات مرتبط با این خبر عبارتند از:

*** هواپیمای سانحه دیده تازه از سی چک ،آمده بود.

*** خلبان هواپیما کاپیتان عباس جعفری بوده که از کیش ایر ، وارد کاسپین شده بودند.

*** کوتاه بودن طول باند فرودگاه ماهشهر بارها هشدار داده شده و اصلاح آن مورد کم توجهی قرار گرفته است .

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ( لینک1 ) ( لینک 2 ) / خبرگزاری ایسنا ( لینک 1)/( لینک2  ) / (لینک 3 ) 
(لینک 4 )/ خبرگزاری ایرنا / کانال عصر ایران /

دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید