پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع سقوط هواپیمای ای 11 نیروی هوایی آمریکا در افغانستان

تاریخ خبر: // کد خبر: 268962 // // // // خبر مهم


گزارش جامع سقوط هواپیمای ای 11 نیروی هوایی آمریکا در افغانستان

یک فروند هواپیمای ای ۱۱ نیروی هوایی ایالت متحده روز دوشنبه در استان غزنی افغانستان با ۸۳ سرنشین سرنگون شد. هواپیمای ای ۱۱ هواپیمای دوموتوره نیروی هوایی آمریکا است که برای جمع آوری اطلاعات میدانی توسط ارتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. طالبان شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه‌ای رسمی مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی در استان غزنی افغانستان را برعهده گرفت.


گزارش جامع سقوط هواپیمای ای 11 نیروی هوایی آمریکا در افغانستان

یک فروند هواپیمای ای ۱۱ نیروی هوایی ایالت متحده روز دوشنبه در استان غزنی افغانستان با ۸۳ سرنشین سرنگون شد. هواپیمای ای ۱۱ هواپیمای دوموتوره نیروی هوایی آمریکا است که برای جمع آوری اطلاعات میدانی توسط ارتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. طالبان شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه‌ای رسمی مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی در استان غزنی افغانستان را برعهده گرفت.

 

هواپیمای سقوط‌ کرده در غزنی افغانستان؛ نشان «نیروی هوایی ارتش آمریکا» بر روی بدنه این هواپیما دیده می‌شود.

 


واکنش ارتش آمریکا

در پی سقوط یک فروند هواپیما در نزدیکی شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی افغانستان و انتشار اخباری درباره آمریکایی بودن این هواپیما، سرلشکر «بث ریوردان» از مقامات ارشد ستاد فرماندهی مرکزی ترویست‌های آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) اعلام کرد که تحقیقات درباره سقوط این هواپیما در جریان است.

این فرمانده نظامی آمریکایی از ارائه جزئیات بیشتر درباره سقوط هواپیما در ولایت غزنی افغنستان خودداری کرده است و حتی مستقیماً تأیید نکرده است که این هواپیما متعلق به نیروهای آمریکایی مستقر در آمریکا بوده است. با این حال تصاویر منتشر شده از محل حادثه حاکی از این است که احتمالاً هواپیمای حادثه‌دیده یک فروند «بومباردیر E-11A» متعلق به نیروی هوایی آمریکا است؛ هواپیمایی که از آن برای گشت و شناسایی الکترونیکی بر فراز افغانستان استفاده می‌شود.

ساعاتی پیش رسانه‌ها و مقامات افغانستانی از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری در نزدیکی شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی خبر دادند، اما در ادامه شرکت هواپیمایی آریانا افغانستان اعلام کرد که هواپیمای حادثه‌دیده متعلق به این شرکت نبوده و هیچ‌یک از هواپیماهای این شرکت امروز دچار حادثه نشده‌اند.

آمریکا: نشانه‌ای از شلیک دشمن به هواپیمای سرنگون شده وجود ندارد!

سرهنگ «سانی لِگِت» سخنگوی ارتش آمریکا در این باره مدعی شد: علت سقوط این هواپیما در دست بررسی است و هیچ نشانه‌ای مبنی بر سقوط در اثر شلیک دشمن وجود ندارد.

سخنگوی طالبان ضمن اعلام خبر شلیک به این هواپیما از هلاکت تمامی سرنشینان آن خبر داد. ارتش امریکا اما چیزی درباره تعداد کشته‌شدگان احتمالی که گفته می‌شود از اعضای سیا بوده‌اند؛ نگفته است.

سقوط این هواپیمای جنگی در زمانی صورت گرفته که گروه طالبان و آمریکا در حال گفت‌وگو برای پایان دادن به جنگی ۱۸ ساله در افغانستان هستند. این مذاکرات از سال گذشته در دوحه پایتخت قطر آغاز شد و تا کنون حداقل دوبار پس از حمله طالبان به نیروهای ارتش آمریکا در سپتامبر و دسامبر متوقف شده است.

هفته گذشته یک دور دیگر از این مذاکرات با دیدار سلمای خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و ملا عبدل غنی برادر، نماینده طالبان آغاز شد.

 

واکنش اسپر به سقوط هواپیمای آمریکا در افغانستان

به گزارش سی‌ان‌ان، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا امروز دوشنبه درباره هواپیمای ساقط شده این کشور در افغانستان اعلام کرد: از موضوع آگاه هستم. وزیر دفاع آمریکا بدون اشاره به جزئیاتی درباره این حادثه گفت: در حال حاضر چیز بیشتری در این باره نمی‌توان بیان کنم. وی در این باره اضافه کرد که پنتاگون در حال جمع آوری اطلاعات بوده و سپس آن را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد داد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان پیشتر به تشریح جزئیات سرنگونی هواپیمای نظامی متعلق به تروریست‌های آمریکایی در ولایت غزنی افغانستان پرداخت.

سخنگوی طالبان در این بیانیه آورده بود که هواپیمای سرنگون شده حامل نیروهای آمریکایی روز دوشنبه در حال انجام مأموریت جاسوسی در آسمان غزنی ساقط شد.

در بیانیه طالبان تأکید شده بود که در جریان این رویداد سرنشینان این هواپیما از جمله شماری از افسران ارشد سازمان سیا به هلاکت رسیده و اجساد آن‌ها در مجاورت لاشه هواپیما مشهود است.

 

توضیحات استاندار غزنی
پیش از این، «وحید الله کلیمزی» استاندار غزنی افغانستان اعلام کرد، هواپیمایی که ساعت ۱۳ امروز به وقت محلی در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده یک» این استان سقوط کرده متعلق به شرکت های هواپیمایی خارجی است.
وی با بیان اینکه یک تیم به محل سقوط هواپیما اعزام شده گفت، تاکنون فقط جسد خلبان به همراه دو نفر از این هواپیما بیرون کشیده شده است.

به گفته شاهدان، هواپیما پس از گذشت دو ساعت از سقوط همچنان درحال سوختن بوده است.
رسانه‌های افغانستان اعلام کرده بودند که طالبان با محاصره محل سقوط، اجازه نزدیک شدن افراد به هواپیما را نمی‌دهد. با این حال، فیلمی از بقایای هواپیما منتشر شده که سوختن آن را نشان می‌دهد.

نظامیان خارجی مستقر در افغانستان تاکنون در این رابطه اظهار نظر نکرده‌اند. همچنین منابع محلی در استان غزنی گفته بودند که هواپیما مربوط به شرکت آریانا است که با ۸۳ سرنشین از هرات به کابل پرواز کرده بود اما شرکت آریانا این خبر را تکذیب کرد.
اداره هوانوردی افغانستان نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هیچ هواپیمای شرکت‌های داخلی افغانستان سقوط نکرده است.

افشاگری های خبرنگاران («فابیو جوزفه کارلو کاریسیو» مدیر پایگاه خبری گاسپا نیوز (Gospa News)  )

فابیو متولد ۱۹۶۷ در ایتالیاست و از سن ۱۹ سالگی روزنامه نگاری را آغاز کرده است. وی در مورد این حادثه می‌نویسد: هواپیمایی که در افغانستان سقوط کرده Bombardier / Northrop Grumman E-11A است که در اصل یک مرکز فرماندهی سیار برای سازمان سیا محسوب می‌شود.

به گفته این روزنامه نگار ایتالیایی، این هواپیما در اختیار مدیر عملیات‌های ایران، عراق و افغانستان در سازمان سیا است. این هواپیما که پیشرفته‌ترین ابزار جاسوسی در آن وجود داشته اکنون توسط دشمن سقوط کرده است.

این خبرنگار باسابقه ایتالیایی در ادامه می‌گوید: «مایکل دی آندریا» ملقب به «آیت الله مایک» که چندی پیش به عنوان مسئول عملیات‌های ایران در سازمان سیا منصوب شد در این هواپیما بود.

سکوت آمریکا در مورد شایعه هلاکت قاتل سردار سلیمانی در افغانستان

آیت الله مایک کیست؟

برخی نویسنده های آمریکایی که با ساختار سازمان جاسوسی (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا / ‏سیا) آشنایی دارند پس‬ از ترور سردار قاسم سلیمانی که به دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا انجام شد، فردی به نام «مایکل دی آندریا» (Michael D’Andrea)، رئیس عملیات ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا)، را به عنوان مغز متفکر در ترور سردار سلیمانی معرفی کردند.

دی آندریا در سازمان سیا به «شاهزاده تاریکی» معروف است و البته وی پس از آنکه برای رسیدن به امیال خود به دروغ به دین اسلام گروید به «آیت الله مایک» نیز شهرت یافت.

در تاریخ دوم ژوئن ۲۰۱۷ نیویورک تایمز با انتشار گزارشی اعلام کرد که مایکل دی آندریا به عنوان رئیس میز ایران در سازمان سیا منصوب شده است. وی پیش از آن مدیریت مرکز ضدتروریستی سی آی ای (سازمان سیا) در سال‌های ۲۰۰۰ میلادی را برعهده داشته است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز وی در این زمان عملیات جستجو و تعقیب اسامه بن لادن، بنیانگذار و رهبر سابق گروه تروریستی القاعده را بر عهده داشت. همچنین هدایت برنامه سی آی ای (سیا) در «قتل‌های هدفمند پهپادی» نیز برعهده مایکل دی آندریا بوده است. اجرای این برنامه به حذف هزاران مظنون به عضویت در شبکه‌های تروریستی منجر شده است.

در این گزارش همچنین اشاره شده که مایکل پمپئو، وزیر خارجه فعلی و رئیس سابق سازمان سیا به همراه مایکل دی آندریا احتمال دارد اطلاعات دقیق و مهمی درباره اینکه آیا دولت ایران مفاد توافق هسته‌ای را رعایت کرده و یا خیر در دست داشته باشند.

درباره دیدگاه شخصی دی آندریا درباره ایران اطلاعات زیادی در دست نیست. مایکل دی آندریا در ویرجینیای شمالی بزرگ شده و پیوندهای او با سیا به دو نسل قبل باز می‌گردد.

بر اساس گزارش‌های موجود، «مایکل دی آندریا» پس از ازدواج با یک زن مسلمان، به «آیت الله مایک» معروف شد. وی همسرش را در یکی از مأموریت‌های خارجی سیا ملاقات کرد و برای ازدواج با او به دین اسلام در آمد گرچه می‌گویند چندان پایبند اصول دینش نیست.

یادآور می‌شود در سال ۲۰۱۲ فیلمی با نام Zero Dark Thirty درباره عملیات‌های ترور سازمان سیا تولید شد و در آن فردریک جورج لینه نقش مایکل دی آندریا را ایفا کرد.

مایکل دی آندریا

تصویری از فیلم Zero Dark Thirty و ایفای نقش فردیک لینه در نقش آیت الله مایک

پیشینه مایک در سیا

«مایکل دی آندریا» شهرت و سابقه‌ای فوق العاده در سازمان سیا دارد، شاید هیچکدام از کارمندان سیا به اندازه او در تضعیف القاعده نقش نداشته‌اند. وی هنگامی که ناظر بر شکار اسامه بن لادن و مدیر برنامه حمله‌های تهاجمی آمریکا با پهپاد بود به «شاهزاده تاریکی» معروف شد. سیا عملیات تهاجمی با پهپاد را تحت رهبری دی آندریا به یمن گسترش داد و بسیاری در سیا، او را یکی از عوامل اصلی در تضعیف و فلج کردن القاعده می‌دانند.

علاوه بر آن، مأمورانی که تحت هدایت دی آندریا کار کرده‌اند نقشی اساسی در به شهادت رساندن «عماد مغنیه» از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان در فوریه ۲۰۰۸ میلادی داشته‌اند. با همکاری اسرائیلی‌ها سیا با بمبی که در خودرو کار گذاشته شده بود، مغنیه را در دمشق به شهادت رساندند.

گفته می‌شود که عملیات شکار «ابوبکر بغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش، نیز تحت نظر وی انجام شده است.

نقش دی آندریا در اغتشاشات ایران

در سال ۹۶ که ایران به صورت محدود درگیر اغتشاشات شد و پافشاری مقامات آمریکایی در حمایت از این اغتشاشات و تلاش آنها برای کشاندن این موضوع به شورای امنیت مشخص کرد که واشنگتن در بروز این وضعیت در ایران دست دارد، نام دی آندریا به میان آمد.

در آن زمان «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا بود و در اظهاراتی در این رابطه گفته بود که سیاست دولت آمریکا در قبال ایران «انتقال مسالمت آمیز» قدرت است و چند روز پیش از صحبت‌های تیلرسون، نیویورک تایمز مقاله‌ای منتشر و در آن عنوان کرد که «چالش به اجرا درآوردن دیدگاه‌های دونالد ترامپ درباره ایران در سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا بر دوش فردی به نام مایکل دی آندریا قرار دارد.»

سکوت آمریکا

نکته عجیب در رابطه با سقوط این هواپیمای جاسوسی در افغانستان، سکوت سنگین واشنگتن درباره افراد حاضر در آن است.

آمریکا که بلافاصله بعد از سقوط هواپیمای مسافری اوکراین در ایران، اطلاعات زیادی درباره آن در اختیار کشورهای مختلف قرار داد اکنون درباره سقوط هواپیمای خود سکوت معناداری را اختیار کرده است.


طالبان مانع حضور نظامیان افغان در محل سقوط هواپیمای آمریکایی است

مقامات افغانستان اعلام کردند که نیروهای افغان و اعضای طالبان در محل حادثه سقوط هواپیمای آمریکا درگیر شده و طالبان اجازه ورود نظامیان افغانستانی به این منطقه را نمی‌دهد.

«خالد وردک» رئیس پلیس غزنی در این رابطه اظهار داشت: پس از اعلام حادثه سقوط هواپیما، نظامیان افغان به سرعت راهی منطقه شده اما در نزدیکی محل حادثه با نیروهای طالبان که در کمین نشسته بودند، درگیر شدند. این درگیری چند ساعت ادامه داشت.

وی افزود: ۴ نفر در این حادثه کشته شدند و ۳ نفر نیز زنده بودند که اطلاعاتی از این افراد در دست نیست. نیروهای نظامی افغانستان پس از این درگیری از منطقه عقب نشینی کردند.

در همین حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان اعلام کرد: نیروهای افغانستان سعی داشتند با حمایت هوایی آمریکا به منطقه دسترسی پیدا کنند که با نیروهای طالبان درگیر شدند. به گفته وی، حمله نظامیان افغان با شکست مواجه شد اما گروه طالبان به اعضای تیم نجات اجازه حضور در محل حادثه و یافتن اجساد را خواهد داد.


فیلمی از لحظه‌ی آتش گرفتن هواپیمای جاسوسی آمریکایی در غزنی افعانستان


گزارش صدا و سیما جزئیاتی از سقوط هواپیما در افغانستان


بیانیه طالبان افغانستان درباره سرنگونی هواپیمای امریکایی


گزارشی از مسافران هواپیمای ساقط شده آمریکایی 

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک منبع ناشناس تایید کرد که هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان حامل شماری از افسران ارشد سازمان سیا بوده است.

 

یک خبرنگار افغانستانی مدعی شد: خدمه و اعضای بلندپایه سازمان سیا در سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند. لاشه هواپیما و اجساد کشته‌‌شدگان در محله حادثه وجود دارد.


تصاویری از هواپیمای ساقط شده آمریکایی در افغانستان

به گفته سخنگوی طالبان همه سرنشینان این هواپیما از جمله افسران مهم سازمان سیا کشته شدند.


آسوشیتدپرس: ۱۰۰ جسد در محل سقوط هواپیما در افغانستان پیدا شد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های محلی در استان غزنی افغانستان اعلام کردند که نزدیک به ۱۰۰ جسد در محل سقوط هواپیما پیدا شده است، این خبر را به نقل از عارف نوری سخنگوی والی غزنی اعلام کرده است.

 

 

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرناخبرگزاری تسنیم / اقتصاد آنلاین / خبر آنلاین / پایگاه خبر یانتخاب / کانال تلگرامی روزنامه فرهیختگان / عصر خبر / کانال تلگرامی تحولات منطقه / رویداد 24/ تابناک آنلاین/ خبرگزاری مهر ( لینک1 ) ( لینک 2 ) ( لینک 3 ) /

 


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو