پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شکار سیا در غزنی

تاریخ خبر: // کد خبر: 269036 // // // خبر مهم


شکار سیا در غزنی

طالبان : هواپیمای حامل افسران ارشد سازمان جاسوسی آمریکا را ساقط کردیم


شکار سیا در غزنی

آمریکا این بار از طالبان افغانستان ضربه محکمی خورد . سرنگونی هواپیمای حامل افسران ارشد سازمان جاسوسی آمریکادر غزنی افغانستان، اتفاق منحصر به فردی است. این که چندین افسر نظامی و اطلاعاتی – واحتمالا چند فرمانده یا مقام ارشد- در سرنگونی هواپیمای نظامی آمریکا (از نوع E-11A) به هلاکت برسند، کم سابقه است.

«ذبیح ا… مجاهد» سخنگوی طالبان با تایید سقوط هواپیمای ارتش آمریکا در غزنی، آن را جزئی از عملیات این گروه علیه آمریکا در افغانستان خواند.به گفته مجاهد ،همه سرنشینان این هواپیما از جمله افسران مهم سازمان سیا کشته شدند.سخنگوی طالبان همچنین تصریح کرد که طالبان در دیگر مناطق از جمله هلمند، بلخ و برخی مناطق دیگر افغانستان نیز تعدادی از هواپیماها و بالگردهای نیروهای آمریکایی و افغانستانی را ساقط کرده است.علاوه بر این یک خبرنگار افغانستانی اعلام کرد که یک بالگرد نظامی آمریکایی نیز در مرکز ولایت پکتیکای افغانستان ساقط شده است و همه سرنشینان آن کشته شده‌اند.

طالبان مسئولیت این اقدام را نیز بر عهده گرفته است.اما با گذشت ساعت ها از سقوط هواپیمای آمریکایی در غزنی افغانستان و انتشار تصاویر آن، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش تروریست آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) اعلام کرده بود که هنوز نمی داند هواپیما متعلق به چه کسی است!این درحالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد هواپیما متعلق به ارتش آمریکا و حامل افسران ارشد سیا بوده است.فاکس نیوز هم به نقل از یک منبع خبری در پنتاگون گزارش داد، دست کم پنج سرنشین هواپیما کشته شده اند، با این حال،اخبار تایید نشده حاکی است این هواپیما از نوع جت E-11 A بمباردیر بوده که می تواند ۳۵ سرنشین را حمل کند.حتی برخی کاربران فضای مجازی مدعی احتمال کشته شدن مایکل دی آندریا معروف به آیت ا… مایک، مسئول پرونده ایران در سازمان جاسوسی سیا در پی ساقط شدن هواپیمای آمریکایی در افغانستان شدند.

دی آندریا طراح عملیات های ضد ایرانی در طول سالیان متمادی بوده است. هواپیمایی که دیروزسرنگون شد، متعلق به نیروی هوایی آمریکا و حامل سیستم الکترونیکBACN (یک دروازه ارتباطی ارتفاع بالا با قابلیت رله صدا ، فیلم ، تصویر و داده در کوهستان که هماهنگ با پهپاد RQ-4B گلوبال‌هاوک، پشتیبانی ارتباطات بین نیروهای عملیاتی و فرماندهان را به صورت مداوم حفظ می کند) است .به گفته برخی رسانه ها، طالبان با استفاده از موشک دوش پرتاب “استرلا 2” این هواپیمارا سرنگون کرده‌اند.این سلاح دوش پرتاب ساخت شوروی سابق است.این در حالی است که سخنگوی طالبان به خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفته است که افراد این گروه این هواپیما را “به گونه تاکتیکی” ساقط کرده اند.

به هر حال، سقوط هواپیمای پیشرفته آمریکایی تحولی بسیار مهم و مهم‌ترین عملیات طالبان در سالیان اخیر به شمار می‌رود و هم بدترین خبر برای دونالد ترامپ در روزی است که خود را برای رونمایی از معامله قرن آماده می‌کند.ترامپ همچنین در برابر دردسری بزرگ و این پرسش مهم قرار خواهد گرفت که این گروه چگونه به چنین سلاحی برای سرنگونی هواپیما دست یافته است و همین خود می‌تواند دامنه حادثه و پیام‌های آن را فراتر از جنگ میان طالبان و آمریکا ببرد. در کنار آن، پیامد سریع این حادثه توقف گفت وگوهای صلح میان طالبان و دولت آمریکا در قطر خواهد بود که با وجود پیشرفت‌هایی در یک ماه اخیر، اما در روزهای گذشته به دلیل اختلاف بر سر شکل آتش بس به کندی پیش می‌رفت وحالا نیز «سیداکبرآغا» رئیس شورای عالی راه نجات افغانستان و از فرماندهان سابق طالبان گفته است که گفت وگو بین آمریکا و طالبان فعلا متوقف شده است. این نکته در جایی اهمیت می یابد که طالبان به تازگی احساس کرده اند که مذاکرات با آمریکا به بن بست رسیده است و آمریکایی ها به دنبال مطرح کردن شرایط جدیدی هستند.سرنگونی هواپیما توسط طالبان پیام استراتژیکی نیز برای آمریکا خواهد داشت.

طالبان مجدد به عصر استفاده از موشک های ضد هواپیما بازگشته است. این بار نیروهای طالبان نه به دنبال هدف قرار دادن سربازان پایه بلکه به دنبال شکار مهره های امنیتی – جاسوسی آمریکا در افغانستان هستند. طالبان می داند ضربه این گروه به آمریکا باید به گونه ای باشد که با هدف قرار دادن مهره های باارزش آمریکایی، این کشور را وادار به ترک افغانستان کند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرته از روزنامه خراسان


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو