پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چهارمین ادله نفی صحبت های عابدزاده: واکنش رئیس گمرک به ابهامات ترخیص بدون ثبت سفارش ۲۰۰ میلیون یورو کالا

تاریخ خبر: // کد خبر: 269096 // // // // خبر مهم


چهارمین ادله نفی صحبت های عابدزاده: واکنش رئیس گمرک به ابهامات ترخیص بدون ثبت سفارش ۲۰۰ میلیون یورو کالا

مهدی میراشرفی به ابهامات واردات 200 میلیون یورویی با حداقل اسناد در فرودگاه امام خمینی واکنش نشان داد. لازم به توضیح است که در چهارمین نمایشگاه لجستیک و صنایع وابسته بود که عابدزاده رئیس سازمان هواپیمائی کشوری،خبر قاچاق از گمرکات و فرودگاه را تکذیب کرد. 24 ساعت بعد از تکذیب ، خبری خاص در خصوص گمرک فرودگاه شیراز منتشر شد، سپس شاهد طرح اخباری از گمرک امام خمینی تهران بودیم . ورای تائید یا تکذیب محتوای خبری ، منعکس شده از منبع خبر، منتظر روشنگری ها و توضیحات کلیه ذی نفعان و ذی مدخلان مرتبط با این خبر هستیم.


چهارمین ادله نفی صحبت های عابدزاده:  واکنش رئیس گمرک به ابهامات ترخیص بدون ثبت سفارش ۲۰۰ میلیون یورو کالا

مهدی میراشرفی به ابهامات واردات 200 میلیون یورویی با حداقل اسناد در فرودگاه امام خمینی واکنش نشان داد. رئیس کل گمرک ایران در خصوص مکاتبه اخیر بانک مرکزی درباره واردات 200 میلیون یورو کالا از طریق بند 1 ماده 38 آیین نامه قانون مقررات صادرات و واردات گفت: اصل موضوع صحت داشته و حدود 200 میلیون یورو کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی با حداقل اس ناد وارد شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این کالاها با پته ترخیص شده و فاقد ثبت سفارش بوده‌اند؟ گفت: در شرایط تحریمی فعلی برخی کالاها با حکم ترخیص می‌شود یعنی اگر قرار باشد اسناد مالکیت این کالاها برسد ممکن است چند ماه طول بکشد و برای کالایی که با هواپیما وارد شده است امکان ترخیص با حکم و نه با پته وجود دارد.

میراشرفی تاکید کرد، بحث ترخیص کالا با حکم به این معنی نیست که مجوزهای قانونی برای ترخیص اخذ نشود بلکه صرفا این امکان برای انتقال اسناد مالکیت و ترخیص سریع تر فراهم شده است.

رئیس کل گمرک ایران گفت: رقم 200 میلیون یورو که اشاره داشتید صحیح است اما مجوزهای مقرراتی مروبطه نیز اخذ می‌شود. اما در مراحل بعد که تامین و تخصیص ارز انجام شد اظهار کالا انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که در مکاتبه اخیر بانک مرکزی به بند 1 ماده 38 آیین نامه قانون مقررات صادرات و واردات که بحث ورود بدون ثبت سفارش است اشاره شده، گفت: در گمرک فرودگاه امام خمینی امکان ترخیص کالا با توجه به اختیارات ماده 38 قانون رفع موانع تولید وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این فرایند ترخیص غیر شفاف نیست، گفت: قسمتی از لوازم یدکی مورد نیاز خطوط تولید نیز با این امکان از گمرک مذکور ترخیص شده است در این حالت فرایند پیچیده ثبت سفارش و تامین و تخصیص ارز انجام نمی‌شود. در واقع کالا بدون انتقال ارز وارد می‌شود که این فرایند با همکاری مراجع تصمیم گیر صورت گرفته است.

معاون وزیر اقتصاد در خصوص واردات تلفن همراه گفت: مسئولان تصمیمی مبنی بر ممنوعیت واردات موبایل ندارند و این کالا در حال حاضر بهترین چرخه و زنجیره ورود را دارد و به دلیل رجیستری، موبایل قاچاق وارد کشور نمی شود.

میراشرفی افزود، اخیراً نیز تصمیم بر این شده که بخشی از ورود موبایل بدون انتقال ارز مجوز بگیرد تا بازار موبایل به صورت قانونی تأمین شود.

وی درباره دپوی تلفن همراه در گمرکات گفت: اگر کالا ثبت سفارش شود وارد کشور می شود. فقط بخشی از کالاهایی که از مجاری غیر رسمی وارد شوند، هرگز ترخیص نخواهند شد.

معاون وزیر اقتصاد درباره تجارت با امریکا نیز گفت: طی سال جاری 66 تن صادرات به آمریکا داشتیم که عمده این کالاها، خشکبار و فرش بوده اند. همچنین 27 هزار تن به ارزش 120 میلیون دلار واردات از این کشور داشتیم که عمدتاً کالاهای مربوط به نهادهای دامی و کالاهای اساسی بوده است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم

 


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو